Denemeler

Yalanla İş Görmek Bir Yere Kadardır (Siyasi Makale)
Okunma: 104
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Yalanla İş Görmek Bir Yere Kadardır

Türkiye, iktidarın ne yaptığını bilmez tavırlarıyla savaşın eşiğine kadar gelmiş iken... Güneydoğu'yu ve oraya yakın yerlerin halkını korku sarmış iken... dindar görünen birileri, geçmişte kötü yapılmış bir kaç şeyi dikkate verip bugünün saltanatseverlerini iyi göstermeye çalışıyor.

Acaba iktidardan nasiplenmek için mi, varsa nasiplenmeyi devam ettirmek için mi?..

Şimdi, birisi ''Türkiye bu günlere kolay gelmedi. Daha özgür bir ülke yolunda çileler çekildi'' dediğinde, evet çileler çekildi; çaresiz insanlar durmadan gözyaşı döktüler, denebilir. Çileyi çekenler özgürlük elde etmek isteyen dindar ve mazbut halk oldu çok kere. Özgürlüğü elde edenler ise halkı özgürlük için kışkırtanlar oldu. Şimdi onlar, kaptıkları saltanat paylarını kaybetmemek için, Allah'ın ''yapmayın'' dediklerini yapıyorlar, yalan açıklamalarla iktidarın ülkeyi sürüklediği bela çukurunu gizlemeye çalışıyorlar.

Cunta-munta gibisinden oluşumlar varmış geçmişte. Arazi mafyası, otopark mafyası, çek-senet mafyası, kap-kaç çetesi filan... Bunlar AK Parti iktidarınca çıkarılan Özel Yetkili Mahkemeler sayesinde bastırılmış mış. Birileri buna inandığını belli etmek için 'Kap-kaç çeteleri ortadan kalktı. Nerede şimdi binbir kılığa girip bu ülkeyi kaba kuvvetle esir alan çeteler?' gibisinden kelam ediyor.

Anladığım kadarıyla, bu çeteler AK Parti'nin kollayıcı kanatları arasına gizlendiler. Gayri meşru idiler; çaktırılmadan meşru edildiler.

Diyor ki biri: ''ÖYM bünyesindeki soruşturma tekniği bu çeteleri kanun karşısında mağlup duruma getirdi''. İddia niteliğindeki bu söze inanmam zor:

Kanun karşısında mağlup olma, başkalarının da çeteciliğe tevessül edememesi demektir. Bu da, suç olan hareketlerin topluma duyurulması, uymayanlara cezai müeyyide uygulanmasıyla mümkündür. Çete mensubu diye kodese tıkılanların yıllar geçtiği halde niçin ceza almadıkları açıklanabilir mi? Bu saçmalığı iktidardaki AKP'nin çok vekili açıklayamadığından, 'çete mensubu' denilenleri kodesten çıkarmanın yollarını arıyor.

Hukuk yolu, kanunların bütün branşlarda belirginleşmesini gerektirir. Bu ise, kabul etsin veya etmesin, herkesin öyle olduğuna ittifak etmesi demektir.

Bizzat kanun yapanlar kanunu anlamıyorsa, hukuk yolunun nerede, nasıl olduğunu adli merciler nasıl anlayacak? Örnek, Anayasa'nın cumhurbaşkanlığıyla ilgili değişikliğidir. Kanun çıktıktan bir müddet sonra, cumhurbaşkanlığı süresi 5 yıl mı 7 yıl mı tartışması başladı. Hazindir ki kanunu çıkaran 350 adet AKP'li, yığınla hukukçusu ve danışmanı olduğu halde, ''Cumhurbaşkanının süresi bu kadar yıldır efendiler; biz kanunu bu gerekçeyle çıkardık'' diyemedi.

İbrahim Faik Bayav
(02.07.2012 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6590
2 Firari Fırtına 4612
3 Mustafa Ermişcan 4099
4 Hasan Tabak 3753
5 Nermin Gömleksizoğlu 3365
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3282
7 Uğur Kesim 3190
8 Sibel Kaya 3074
9 Enes Evci 2763
10 Turgut Çakır 2418

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1889 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com