Denemeler

Haram Lokma Ne Demek? (Makale)
Okunma: 56
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Haram Lokma Ne Demek?

Ülkede 'gıda terörü' adlandırması yapılan katışıklı ürünlerin halka yedirilmesi olayı, birilerini yeni yeni uyandırıyor. Uyandıklarında, okuyucularının 'haram' konusunda uyarılması gerektiği akıllarına geliyor.

Hükümetle aynı siyaseti güden Müslüman bir yazar, gazetesinin köşesinde, 'haram lokma'nın ne olduğu konusunu işlemeye çalışıyor.

Şu tespiti doğru: ''Domuz etli pidelerden, içinde başka maddeler çıkan sucuklara, salamlara; sahte ballardan hormonlu ürünlere kadar yelpaze oldukça geniş''.

Her vatandaşın o geniş yelpaze içinde doşaşıp tesbit yapması mümkün olmadığına göre, elbette ki bu yazar gibi duyuruculara ihtiyaç vardır. Vardır da, haram serbestliğinin mensubu olduğu medyanın 'umut' diye başımıza getirilen hükümetçe oluşturulduğu neden es geçilmektedir? Üreticilerle ilgili kanunları hazırlayan hükümet... Gıda nizamnamelerini hazırlattıran hükümet... Dünya kamu oyu duyacak şekilde, ''Yasaklar yasaklanacak; herkese özgürlük verilecek'' diyen de hükümet. Şikayet edilen ürünleri bazı üreticiler hükümetin bu hoşgörüsüne sığınırak üretmemişler mi? Ben, hükümet hakkındaki yanlışları dile getirici yorum yaptığımda Müslüman Yazar'ın gazetesi sansürlüyordu.

Yaptığım yorumlarda diyordum ki; herkese özgürlük verilmesi namusluların özgürlüklerini kullanmalarına imkan vermez.

Şöyle bir bilgi sunmuş Müslüman Yazar: ''İnsanın yediğine içtiğine dikkat etmesi gerektiğiyle alakalı çokça irşad ve ikaz yapılmıştır. Haram lokma mevzuunda başta Ashab- Kiram olmak üzere bütün Allah dostları azami derecede hassasiyet göstermişlerdir''.

Yazar'a hatırlatmak gerekecek: Haramlarla ilgili irşad ve ikaz yönetim tarafından emredilmezse, emirler teşvik görmezse, neticeye ulaşılmaz. Ashab-ı Kiram'ın, Resulullah tarafından konmuş hukuk (şeriat) çerçevesinde hassasiyet görterdikleri unutulmamalı. Yani Ashab-ı Kiram ve o devirdeki Allah dostları önüne gelenin özgürlük istediği başıboş toplum içinde göstermiyordu o hassasiyeti. Kaldı ki, Ashab-ı Kiram ve Allah dostları, haram olan bazı nesnelerin zaruret halinde belli miktarda tüketilebileceğini biliyorlardı. (En'am Suresi: 145; Nahl Suresi: 115)

Şu hükme de varmış Müslüman Yazar: ''Haram lokma, sadece haram parayla satın alınan lokma değildir''. Doğru. Gazetesinin hoca yazarları, 'haram para'nın nasıl oluştuğunu da söylemeliler. Tabi biliyorlarsa!.. Mesela; hizmete alınan elemanlara brut ödemeleri gereken ücret net olacak şekilde ödenirse kazanç helalden sayılacak mı? Bugün, Müslüman Yazar'ın gazetesi bu konuyu gizlediği için yüzbinlerce dindar bilinen iş sahibi, elemanlarına sosyal hakkı gasbederek yaptığı ödemeyi helal sanabiliyor. Bu gibiler, bu şekilde kazandıkları parayla yenmesi haram olmayan gıdaları alıp yiyebilseler de, hakkı gaspedilenlerin, çaresizlikten alıp yedikleri bozuk gıdalar yüzünden Allah'ın gazabına uğrayacaklardır. Bir kaç yıl önce, Başbakanlık kurumunda sigortasız çalıştırılan eleman haber olmuştu. Müslüman Yazar'ın gazetesi insan hakkının gaspedildiğini okuyucularına duyurmuş muydu acaba?

Dikkat edilsin; haramların mubahlaştırıldığı ya da bozuk gıdaların rahatça piyasaya sürüldüğü bu ortam, Müslüman Yazar'ın gazetesinin millete umut diye kakaladığı bu hükümet sayesinde oluyor.

Müslüman Yazar'ın ''Paramız helal olsa da içeriği helal olmayan lokma haramdır'' sözünü onaylarım. Lakin derim: Elemanını fazla saat çalıştırarak, senelik izin gibi sosyal hakkın üzerine yatarak elde ettiğin parayla helal bilineni de yesen haramdır.

İbrahim Faik Bayav
(29.06.2012 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6448
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3095
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2520 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com