Denemeler

Allah Önce Kimi Islah Etsin? (Siyasi Makale)
Okunma: 18
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Allah Önce Kimi Islah Etsin?

Bir vatandaş okunmasını tavsiye edince AK Parti taraftarı prof. zatın yazısını okudum. 'Allah ıslah etsin' demiş birileri için. Devletlerarası ilişkinin nasıl olması gerektiği bilgisini vermeyi de ihmal etmemiş.

Suriye kriziyle ilgili tahminleri var prof. zatın. Tahmin doğru da çıkabilir yanlış da çıkabilir. Şu cümlesi tahmin değil de kesin ifadeymiş gibi görünüyor: ''Oysa Türkiye bu olay karşısında sergilediği temkinli tutumla bu oyunu şimdilik bozdu''. İnşallah öyledir diyelim. Ama oyunun arkasının geleceği iması var prof. zatın bu cümlesinde.

Oyunun AK Parti zıtları tarafından oluşturulduğu iması da var ki, bu doğru olsa bile, bizzat AKP Lideri'nin dünya kamuoyu önünde fevri çıkışları, aklı başında olanlara O'nun, oyunun ateşli figüranlarındanmış hissini veriyor.

Prof. zatın 'Allah ıslah etsin' temennisi üzerine ben, ''Yetmez ama Evetçiler''in ıslah olmalarını temenni ettim. Bu, AKP düşmanlığı sayılır mı? İslam çerçevesindeki ölçü elimizde: Bir yönetim, önce kanun yapacaktır, icrayı kanun üzerinde yürütecektir. Kaç kez yazdım; AK Parti yönetimi önce icra sonra kanun anlayışını sergiliyor. Bir de, yaptığı kanunların anlaşılmazlığı var. Kanunları sık değiştirmesiyle uygulayıcılarını aptallaştırması var. Buyrun size başlıbaşına oyun!..

Benim AKP'li prof. zattan ilham alarak ''Yetmez ama Evetçiler'' ıslah olmuşlar mı diye sormam, merak edip kanunlara bakarlar mı anlamındadır. Erdoğansever dindarlar ''Yetmez ama Evet''le içinden kolay çıkamayacakları tuzağa düşürüldüler. Erdoğansever dindarların önemli kısmı bunu farketseler de tuzağa düştük demeyi gururlarına yediremiyorlar.

Prof. zat, Allah'ın ıslah etmesini istediği kişi veya çevreleri, fantastik siyasetten vazgeçirme yerine, Suriye'yi eleştirmeye çağırıyor. Dozu ne kadar olmalı mesela eleştirinin? Bazı AK Partililer eleştirinin savaş kışkırtıcılığı seviyesine geldiğini farkediyorlar, o eleştiriyi yapanlara iyi gözle bakmıyorlar. Yani, sağduyulular var AKP'liler içinde.

''Oyun şimdilik bozuldu'' dedi ya AKP'li prof. zat... Bizzat AKP Liderine dikkat edilmeli derim ben. O'nun arttırdığı eleştiri dozuyla oyunun neresinde duracağını kavramaya çalışmalı.

AKP'ye körü körüne bağlanıp yaptığı kanunları merak etmeyenleri Allah ıslah etsin.

İbrahim Faik Bayav
(30.06.2012 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6359
2 Firari Fırtına 4418
3 Mustafa Ermişcan 3817
4 Hasan Tabak 3526
5 Nermin Gömleksizoğlu 3173
6 Uğur Kesim 3035
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2940
8 Sibel Kaya 2886
9 Enes Evci 2597
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2538 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com