Denemeler

Günah Keçisi Tek Parti Dönemi (Siyasi Makale)
Okunma: 35
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Günah Keçisi Tek Parti Dönemi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CNN Türk'ün programına katılmış; televizyoncu eğriliğin doğruluğun ortaya çıkması için sormuş; O da cevap vermiş.

Verilen cevapta ne kadar eğrilik, ne kadar doğruluk var, anlamaya çalışıyorum.

Soru şöyle: ''Anayasa'da 'Türk' kavramının olup olmaması, milliyetçilik, Kürt meselesi... bütün bunlar bir çerçevede nasıl anlatılır?''

Soruya cevap da şöyle: ''Bunlar Türkiye'nin önemli meseleleridir. Bazı zaman oluyor ki bizi çok uğraştırıyor bu konular. Şiddetle, terörle bu konularda bir yere varılamaz. Terörle, şiddetle hak alma ve kazanma mümkün değildir.''

Yorum: Anayasa'da 'Türk' ve 'milliyetçilik' kavramlarının olması mesele ise, başa gelenlerin meselenin çözülmesine öncelik vermeleri gerekir. Ama biz başa gelenlerin başka meselelerin çözümüne öncelik verdiklerini farkediyoruz. Ya da önemli denen bu meseleler, başa gelme çabası gösterenlerin başa gelmelerini kolaylaştırıyor.

Başa son gelenlerin, 10 yıldır saltanat sürmelerine rağmen, milliyetçiliği mesele yaptıkları duyulmamıştı. Hatta, bazı kere milliyetçi söylemler bile irad etti başta 10 yıldır bulunan. Bu başa gelen, adı 'milliyetçi' olanlarla çok kere dalaşıyorsa da, menfaat bölüşümüne umut çıkınca, barışıp konuşuyordu. Hiç bir zaman da Anayasa'daki 'Türk' ve 'millyetçilik' kavramlarını muhatabının gözünün önüne getirip şu meseleyi önce bir halledelim demiyordu.

'Kürt meselesi' denen şey ise uyduruk bir meseledir. Birileri 'Kürt meselesi' lafını fışlattı, ülkenin her yanını köpük köpük bununla sarmaladı.

Yerleştirdiler 'Kürt meselesi' terimini kafalara...

Aslında başa gelenleri yönlendirmeye çalışanlar var...

Başa gelenler, kanunlara mı uyulmalı yoksa üfürücülere mi kulak vermeli diye kendilerine sormuyorlar.

Kürt meselesi denmiş ya, Kürt meselesi de gitsin...

Tehlikeli deyiştir bu...

Bu deyişe, en yüksek makamdakince ''Şiddetle ve terörle bu konulara bir yere varılamaz'' hükmü verildi mi, Türkiye'nin yarı halkı terör yapmakla, şiddet uygulamakla itham edilmiş olunur. Hele ki, böyle yapılarak hak almanın mümkün olmadığınının dile getirilmesi, ülkenin çok vatandaşının hakkının birilerince gaspedildiği anlamındaçıklanmış olur. İktidara gelenler hak gaspedenlerce mi başa getiriliyor, yoksa başa gelenler mi hak gaspetmeye hevesleniyor, sorgulanması gerekir.

Cumhurbaşkanı Gül'ün verdiği cevaba bakılırsa, bu günlerde geçmişin yanlışlarının maliyeti ödenmekteymiş. Hataların tek parti döneminde olduğunu vurguluyor Cumhurbaşkanı. Sebebinin demokrasi eksikliği olduğunu da belirtiyor. İyi de... 60 yıl önce çok partili sistem 'demokrasi' adı altında uygulanmaya başlanmış, hatalar niye bitmemiş? 28 yıllık devre hataların sebebi gösterilip 60 yıllık devrenin masumluğu anlatılmak isteniyorsa, bugün 'mesele' denen unsurların sebebi milletten saklanıyor demektir.

Cumhurbaşkanı Gül'ün CNN'nin programında Anayasa'daki 'Türk milleti' teriminin niçin tartışıldığı sorusu üzerine verdiği cevaba bakalım: ''Türkiye'nin temel unsurlarını tartışacak halimiz yok. Modern, demokratik, kalkınmış ülkelerin anayasalarını örnek almamız gerektiği kanaatindeyim''. (Yeni Asya 01.03.2013) Bkz: https://www.yeniasya.com.tr/gundem/tek-parti-devrinde-yapilan-yanlislar-var_150964

63 yıl önce demokrasi idaresine geçtiğimiz dillere destan şekilde anlatıldığı halde, 63 yıllık bu devre içinde bir tek bile demokratik ülke örnek alınamamışsa, Cumhurbaşkanı Gül, hangi meselenin halli için televizyona çıkıp laf etti?

Yanlış yapmak isteyene örnek tek parti dönemi olması şart değildir.

İbrahim Faik Bayav
(01.03.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3977
4 Hasan Tabak 3634
5 Nermin Gömleksizoğlu 3262
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3133
7 Uğur Kesim 3106
8 Sibel Kaya 2973
9 Enes Evci 2673
10 Turgut Çakır 2348

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1374 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com