Denemeler

Ankara'da İlişkiler
Okunma: 147
Karga Kara - Mesaj Gönder


Ankara’nın ne kadar küçük olduğunu bilirim. Bazen sapada kaldığım için üzülsem de Ankara’da olsam nasıl ilişkiler yaşayacağımı da az çok bilirim.

O şehirde küçük küçük insan toplulukları vardır: Bir tuhaf arkadaş grupları. Kifayetsizdirler ama güzel veya yakışıklı veya karizmatik görünmeye önem verirler ya da en azından öyle görünmeye çalışırlar. Oysa hepsi birbirinin ruhunun içini bilir. Her an birbirlerinin arkasından iş çevirmeye hazırdırlar, çokça da çevirmişlerdir önceden. Yine de koparamadıkları bir bağ vardır. Birbirlerinden başka onları bilen yoktur ve yalnız kalamazlar. Bu yüzden durmadan hoşgörürler birbirlerinden nefret ede ede hoş görürler, tahammül ederler birbirlerine. Öyle gibi görünseler de aslında ne sanatı ne felsefeyi sevmezler, onlar olsa olsa sevicidirler. Çünkü libidoları bu tür üretim için ne gerekli disipline sahiptir ne de bunun için güçleri vardır. İki satır yazı yazmadan kafalarında romanlar bitirirler, filmler çekerler ve su yüzüne çıkmamış felsefi söylemler üretirler ve bunları içki masalarında arkadaşlarına anlatırlar. Arkadaşları tarafından pohpohlanınca da ödül törenlerinde alkışlanmışlar gibi mutlu olurlar. Bir şey üretemezler çünkü libidolarının asıl hedefi basittir: seks… Yaptıkları tek şey o çok donanımlı zihinleriyle bar bar gezip s…şecek bir şey aramaktır kabul etmeseler de. Diğer zırvalıkları sadece kıyafetlerini tamamladıkları aksesuardan ibarettir. Evet, bu arkadaşlar genelde barlarda yaşarlar ve birbirlerine muhtaçtırlar barda yalnız oturmamak için; birbirlerine tutunurlar, çünkü arkadaşları cinsel organlara ulaşmak için birer vasıtadır. Bir gün bir arkadaşları aracılığıyla bir gece olsun bir hafta olsun ‘sevgililik’ yaşayabilecekleri biriyle tanışma umudundadırlar hep. Bazen olur da… Ama bir gece, bir hafta bilemedin bir aydan fazla sürmeyecek ilişkilerdir yaşadıkları. Sonra ‘sevgilileri’ başka bir arkadaşlarının sevgilisi oluverir. Ama olsundur. Show must go ondur. Bu düşük prodüksiyon pembe dizilerin sonu yoktur. Arkadaşlıklar devam eder, nihayet kırgın olunan arkadaş zaaflarıyla kabul edilip eski ortakyaşarlığa yeniden başlanır. Niye doğru dürüst ilişkiler yaşamadıkları için sızlansalar da için için bilirler ki tam birer konformisttirler. ‘Seviyorum’ derken kasıtları ‘arada sırada sevişiyoruz iyi oluyor, bazen de dosta düşmana karşı el ele geziyoruz ne güzel’dir. Büyük ‘sevgileri’ için sevişmek ve cafelerde oturmak dışında yapabilecekleri pek bir şey yoktur. Daha fazlasını yapacak kadar sevemezler. Bu bir pembe dizidir ve ilişki biraz zora geldi mi inceldiği yerden kopuverir. Çok da trajediye çevirmezler olanı biteni; bu durumu onlarca kez yaşamışlardır ya zaten ‘olgunlaşmışlardır’ artık. Biraz üzüntü, küçük bir suçlulukla barlara, tutundukları arkadaşlarının avuntusuna dönüverirler. Ne yapalımdır yürümemiştir. Hayalerindeki ilişkiyi beklemeye devam ederler. Canlı müzik dinler, eğlenirler.

Ankarada olsaydım, korkarım ya ben de onlardan biri olurdum ya da hep olduğum gibi yalnız kalmaya devam ederdim. Ama bunun için hep yabancı hep tuhaf hep uzakta olmam gerekirdi. Bu arada hasbelkader bu insanlardan birine denk gelir yakınlaşırsam onların kısır döngüsünün bir parçası olmaktan kurtulamazdım. Hele bir de onun diğerlerinden farklı olduğunu sanırsam hepten rezil olurdum ki olmuşluğum da vardır.

Barış K.Karga KaraYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6540
2 Firari Fırtına 4569
3 Mustafa Ermişcan 4052
4 Hasan Tabak 3705
5 Nermin Gömleksizoğlu 3323
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3219
7 Uğur Kesim 3153
8 Sibel Kaya 3033
9 Enes Evci 2728
10 Turgut Çakır 2390

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:8134 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com