Denemeler

Kur'an Çözüm İçin Anlatılsın (Makale)
Okunma: 195
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Son aylarda dindar yazarlar Kur'an'ı referans alıyorlar. Bunlardan biri, Bakara Suresi'nin 151'nci ayetinin mealini kendince yaptığı açıklamayla oluşturmuş. Meale bakalım ve açıklamasını yapalım:

Bakara 151: ''Size sizden birini resul olarak gönderdik. Üzerinize ayetlerimizi okuyor; sizi yanlışlardan arındırıyor; size kitabı ve hikmeti öğretiyor. Bilemediğiniz ne varsa onları da öğretiyor''.

Birinci cümle: Size sizden birini resul olarak gönderdik.

Resul kelimesi, Allah'ın insanların düzene girmesi için gönderdiği elçiyi belirtir. 'Siz' diye bahsedilen, Mekke'den, putperest baskısıyla çıkan, Medine'de aynı gaye etrafında oluşturulan toplumdur. Medine halkını, kendilerini kovanlara üstün gelebilmek için düzene sokması gerekiyordu. Kendi içlerinden resul tayin edilen kendileri gibi biri, -yani aynı dili konuşan beşer- bu görevi üstlendi.

İkinci cümle: Üzerinize ayetlerimizi okuyor.

Okunduğu belirtilen ayetler, o ana kadar gelmiş, ezbere alınmış cümlelerdir. Bu cümleleri, Allah'a iman etmiş olan insanların ezberlerine almaları, yazmayı bilenlerin not etmeleri istenmektedir.

Üçüncü cümle: Sizi yanlışlardan arındırıyor.

Gerçekten de öyle olmuş. Resul, gelen ayetleri bir yandan okurken diğer yandan tavsiye içeren cümleleri açıklayıp, ferdi, ailevi, içtimai konularda eski alışkanlıkların izalesine çalışmış. İlk akla gelenler, fuhşa sürüklenecek korkusuyla kız çocuklarının öldürülmemesi, fakirlkik korkusuyla çocuklardan şikayet edilmemesi, kadınların nikahsız bırakılmaması, hamr'dan yani alkolden uzak durulması, muarızı düşman dahi olsa haktan, hak üzere olmaktan uzaklaşılmaması.

Dördüncü cümle: Size kitabı ve hikmeti öğretiyor.

Öğretilen kitab sözcüğünden ilk akla gelen Kur'an'dır. Bu anlam 'yetlû aleyküm ayâtinâ' ifadesinin içinde zaten var. Buradaki 'size kitabı öğretiyor' ifadesi, Resul'ün öğrettiğinin İncil, Tevrat ve Zebur olduğunun anlaşılması olmalıdır. O gün 'ehl-i kitap' diye bahsedilen Yahudiler'in itirazlarına cevap Tevrat bilinmeden verilemezdi. Hıristiyan dünyası bilinen Bizans, Mısır ve Habeşistan, İncil'in esaslarına vakıf olunmadan dost edilemezdi. Hikmet, yani konuşma anlatma sanatı olmadan, ne Kur'an anlaşılırdı; ne de zulmün ağababaları putperestler ilzam edilebilirdi. Mekke müşrikleri arasında şiir sanatının ileri derecede olduğu hatırlansın.

Beşinci cümle: Bilemediğiniz ne varsa onları da öğretiyor.

Bu cümledeki anlam, O'nun anlatması olmadıkça bilemeyeceğiniz, demektir. Bu cümle, o zaman, o toplumda, bilmenin öğrenmenin araştırmanın önüne nasıl dehşetli baskı konduğunun da işaretini veriyor. Mekke'nin ağalarının politikası şuydu: Bilgiden yoksun kadın ve erkekleri köle tutmaya devam edilsin; kölelik köleleri memnun edecek kadar ihsanla devam ettirilsin; insanların Mekke dışındaki hür yaşantıdan haberdar olmalarına imkan verilmesin. Resul, bu engelleri yıkmış, insanların her şeyden haberdar olmalarının yolunu açmış. Hz. Ali'nin 'ilmin kapısı' ünvanı alması boş yere değil.

İbrahim Faik Bayav
(13.08.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (2)
Fatih ORTAKÇI 9.02.2020 00:45
buradaki anlatı güzel fakat kime seslenmek istiyorsunuz aslında.

İbrahim Faik Bayav 9.02.2020 13:48
Kur'an ayetlerini laf olsun iş olsun diye anlatmaya çalışanlara...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6449
2 Firari Fırtına 4495
3 Mustafa Ermişcan 3957
4 Hasan Tabak 3620
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3113
7 Uğur Kesim 3096
8 Sibel Kaya 2960
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2339

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:5390 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com