Denemeler

İnfitar Suresi'nde Görülen İşaret (Makale)
Okunma: 56
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İnfitar Suresi'nde Görülen İşaret

'Yaş ve kuru her şey onda var' sırrınca dikkatlerini Kur'an ayetlerine verenler ilerideki kişi ve olaylara ait işaretleri çıkarabilirler. Bu işaretleri bulmada 'ebced' bir araçtır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, annesinin vefatı dolayısıyla İnfitar Suresi'ni okuyunca, O'nu dinleyen Kur'an ehli arkadaş, sure içindeki 6'ncı ayetin etkisinde kalıp o ayette Başbakan Erdoğan'ın şahsına ve iktidarına işaret bulunduğu hissine kapılmış. Bunu da bir makale şeklinde umuma duyurmuş.

Başbakan Erdoğan'ın okuduğu İnfitar Suresi'nin 6'ncı ayetin meali şöyle: ''Ey insan!.. Seni Kerîm Rabbine karşı ne aldattı?''

Yazar Arkadaş, ayetin harf toplamı 2007 olduğu için, 2007'de Erdoğan ve ekibi iktidarda bulunup çok yanlışlara imza attığı için, ayetle erdoğan ekibi arasında münasebet kurmuş. Yani Erdoğan'ın yanlışlarını Allah, Kerîm sıfatıyla uyarıyor demek istemiş.

Ben o ayete baktığımda benim zihnime daha değişik bir anlam geldi.

Ayetteki ''ey insan!..'' hitabı, insan nevini dikkate vermektedir. Aynen Asr Suresi'ndeki ''inne'l-insâne le fî husr'' cümlesinde olduğu gibi. Bediüzzaman, bu cümleyi ebcedle yorumlamış, 19'ncu asrın sonundaki ve 20'nci asırdaki insan nevinin büyük muharebelerle zarara düştüğünü belirtmiştir. İnfitar Suresi'nin 6'ncı ayetiyle Yaratıcı, bu nev'in, rabbini tanımasını, uygun gördüğü biçimde yaşam sürmesini istemektedir. Ama bu nev, aldanmış, o uygun görülen yaşam içinde kalmayı becerememiştir. Aldanmayı oluşturan şeyin nasıl bir şey olduğu, Yazar Arkadaş'ın tespitiyle belirlenmiş: Nankörlük ve isyankarlık. (Mustafa Yılmazer, Düşünce Atölyesi 27.10.2013)

Peki insan nev'i neye niçin isyan etmiş, nankörlük göstermiştir?

Surenin 7'nci ve 8'nci ayetleri ''O zat seni yarattı'' uyarısını içeriyor. ''Sana verilen çift azaları birbirine denk yaptı''. Birini kısa birini uzun değil; birini sağlam birini çürük değil. Birini kalın birini ince de değil. Birbirine uygun, düzgün yarattı. ''Hangi suret sana uygun ise, diledi, o uygunlukta yarattı''.

Öyleyse 6'ncı ayetteki ''Ey insan!.. seni ne aldattı'' ayetini, insan nev'i yaratılışındaki değeri anlamadı, şeklinde anlamam gerekti. Ayet kelimelerinin ebced değerinin 2007 -Ya eyyühe'l-insan kelimesindeki şeddeli 'ye' çift sayılırsa 2017- olmasını da, bu tarihte yeryüzünde tipini ya da azalarını başka biçime sokma merakının artığı şeklinde anladım.

Ben böyle anlamıştım ama, Dünya'daki gelişmeden haberim yoktu. Üç gün sonra dolapta beklettiğim 2009 baskı tarihli kitabı okumaya başladığımda, milyonlarca insanın bedenini dönüştürme faaliyetinde olduğu bilgisiyle karşılaştım. Plastik cerrahi bunun içinmiş. Bu bilgiyi veren kitap, insan ruhunun kendi fani kabuğunun üzerinde hakimiyet kurduğu şeklinde hüküm koymuştu.

İnfitar Suresi'nin 6'ncı ve 7'nci ayetlerine tekrar bakalım: ''Ey insan!.. Seni Kerim Rabbine karşı ne aldattı; o zat seni yarattı, sana verilen azaları birbirine denk yaptı. Hangi suret uygun ise diledi, seni o surette yarattı''.

İbrahim Faik Bayav
(29.10.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6489
2 Firari Fırtına 4528
3 Mustafa Ermişcan 4009
4 Hasan Tabak 3659
5 Nermin Gömleksizoğlu 3282
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3165
7 Uğur Kesim 3123
8 Sibel Kaya 2994
9 Enes Evci 2692
10 Turgut Çakır 2363

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3068 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com