Denemeler

İslam Dini Nedir, Anlayabildik mi? (Makale)
Okunma: 164
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İslam Dini Nedir, Anlayabildik mi?

Bediüzzaman Said Nursi, ''En büyük musibet dine gelen musibettir'' demiş; O'nun sevenleri aynı şeyi tekrar ediyor bugün.

Burada anılan din, Hak olan İslam Dini'dir. Dünya ve ahıret saadetini oluşturan İslam Dini...

Bu dine musibet gelmesi demek, bu din ortadan kalkmış veya kaldırılmış demektir. Belaların sökün ettiği devreye girilmiş demektir. Birdenbire 'dine gelen musibet' konusunun işlenmesi, İslam Dini'nin ortadan kaldırılacağı şüphesi yüzünden mi acaba? Ortadan kalkmış din tekrar kaldırılmaz ki!.. Bu şüpheyi taşıyan kişi, kendini kuruntu girdabına sokmuş, İslam Dini'nin ne olduğunu anlamamış demektir. Mesela dine gelen musibet konusunu işleyen şöyle ifade kullanırsa ne anlaşılır? ''bizim en büyük derdimiz, Dinimiz'in selameti ve bizlerin ise imanımızın kemali için ve yüce dinimize tam teslimiyet olmalıdır. Bu yolda görülen ve karşılaşılan her türlü engellerden de şiddetle kaçınmak olmalıdır''.

Böyle ifade kullanan kişi bir dine tabiyetini belli eder ama tabi olduğu dinin İslam Dini olduğunu iddia edemez.

1- Bu ifadede dinin selameti istenmektedir.

Halbuki Allah, İslam Dini'ni tavsiye ediyor toplumlara, selamete ersinler diye. Bir dinin selameti isteniyorsa o dinde hayır yoktur. Öyle din, insanlara ve toplumlara huzur vermez, onları selamete erdirmez.

2- İmanın kemali arzu ediliyor bu ifadede.

Halbuki teklif olmadan iman oluşmaz. İman oluşmasını isteyen kişi bilecek ki her musibetin sebebi vardır. İlim asrındayız. Nelerin musibete sebep olacağını ilim ehli insanlar ortaya koyuyorlar. Darbımesel olmuş bir konudur: Bir yerde bataklık oluşmasına imkan verilmişse, sivrisineklerden ve sıtma hastalığından uzak kalınamaz. Yani orada sağlık olmaz.

Dine gelen musibet, dinin ortadan kalkmış olmasıdır dedik. Öyleyse iman oluşması isteniyorsa dinin ortaya çıkarılması ve teklif edilmesi gerekir. Din, ilimadamlarının yönetimi zorlaması sayesinde topluma yerleşir. İlimadamlarından doğru din için zorlama görmeyen yönetimler, hak batıl anlamadan her dine özgürlük verirler. Bu da kaostur. Toplumda ilimadamı kalmamış ya da ilimadamı kisveliler toplumda köşe başlarını tutmuşlar ise, topluma maddi musibetlerin ardarda gelmesini kimse engelleyemez. Ayet var: Size musibetten her ne isabet etti ise ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Şûra: 30)

3- Dine teslimiyet de isteniyor bu ifadede...

Ortaya çıkarılmış dinin saadet getireceğine inanılması için, teklif sunanların yaptıkları dediklerine uygun olması gerekir. Mantıklı olmaları da gerekir. Mesela, dinin kuralıdır; domuz eti haramdır, yenmesin, denir. Sığır ve koyunların, üretimi yapılamadığı için fiyatı artarsa, toplum bireyleri domuz karışık mamülleri tüketmekten uzak tutulamaz. O zaman domuzu haram gösteren dine insanlar yanaşamazlar. Yanaşmış görünürler; aç kalmamak için domuz karışık ürünleri tüketir dururlar.

Medeniyet asrındayız. Kafa gücüne de kol gücüne de ihtiyaç var. Beslenmeyen vücut, proje oluşturamayacağı gibi, oluşturulmuş projeyi de uygulayamaz. Din, medeniyetin sağlıklı gelişmesini sağlayacak kıstasları belirlemiş olmalıdır. İşte bu İslam Dini'dir. Teklif edilir, teslimiyet ondan sonra istenir. (Bkz: Maide Suresi: 1, 2, 3, 4, 5)

İbrahim Faik Bayav
(02.11.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6536
2 Firari Fırtına 4566
3 Mustafa Ermişcan 4049
4 Hasan Tabak 3702
5 Nermin Gömleksizoğlu 3320
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3215
7 Uğur Kesim 3150
8 Sibel Kaya 3030
9 Enes Evci 2726
10 Turgut Çakır 2387

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1537 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com