Denemeler

Zarara Rızasıyla Gidene Merhamet Edilmez (Makale)
Okunma: 49
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Zarara Rızasıyla Gidene Merhamet Edilmez

Risaleleri okurken karşılaştığım ''Zarara rızasıyla gidene merhamet edilmez ve layık da değildir'' cümlesi hafızamda. O zaman gençtim; verilmek istenen mesajı o anda kavrayamıyordum. Yaş ilerleyince, karşılaşılan zararlar sıkıyor insanı. Ama, Kur'an sayfalarından hafızamıza işlenen ''Size isabet eden musibet yaptıklarınız yüzündendir'' hükmü, bizi uğradığımız zararın sebebini anlamaya zorluyor.

Yukarıdaki paragrafta anlatılan, vicdandan sıyrılmamış kişiler içindir. Yoksa, vicdan benliğe girmek istediğinde bunu yük görüp tepikleyenler, karşılaşacakları zararı peşinen kabul etmiş kimselerdir. Böyle kişiler zarara düştüklerinde birileri merhamet etmek istese de mümkün olmaz.

Arkadaşımız, 'zarara rızasıyla gidene merhamet edilmez' sözünü, ''Azaba müstehak olanlar bağlamında cehenneme girenlere merhamet edilmez manasında anlıyorum'' diyor. Arkadaşımız sonucu tahayyül edip hüküm veriyor. İnsanlar bilmeyerek de zarar getirici işlemlerde bununabilirler. Sonuçtan evvelki duruma bakıp hüküm çıkarmalıdır. O zaman, aklı başında olanlarda, zarara götürücü unsurları bir başkasına ya da topluma hatırlatma fikri oluşur.

Zarara rızasıyla giden varsa, zarara götürücü unsurlar belirlenmiş demektir. Ve o unsurlardan fertler haberdar edilmiş demektir. Yoksa, belirlenmemiş zarar unsurları ve haberdar edilmemiş fertlerin gidişatı, 'zarar' sonucunu doğursa bile, zarara düşenin imdat çağrısı, o fertlerin merhamet edilmesine yeter sebeptir. Arkadaşımızın alıntıladığı Zümer Suresi'nin 53'ncü ayeti, bu gibi fertlere merhamet geleceğini vaadetmektedir: ''Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin''.

Şimdi 'zarar' ve 'rıza' sözcüklerini tahlil etmeye çalışalım:

Zarar; bir kişinin veya olayın meydana getirdiği hasar, kayıp, kötü sonuçtur. (D. Mehmet Doğan. Büyük Türkçe Sözlük)

Kötü sonuç olarak depremin verdiği acıları hatırlayabiliriz. Hendese ilmine göre yapılması gereken binalar, öyle yapılması gerekti bilindiği halde, buna zıt yapıldığında, tüm ülkeyi etkileyecek zararla karşı karşıya kalınır. Masum canların depremle telef olmasının hikmetini bilemesek de, hendese ilmine zıt bina yapanın ve yaptıranın, alacağını tahsil edememesi, tutuklanması, muhakeme edilip alnına 'suçlu' mührü vurulması, merhametsiz bırakılmasına yeter sebeptir. Fert bazında düşündüğümüzde bu böyle.

Yönetim bazında düşünürsek; yönetici seçilenlerin ya da bir şekilde yönetime gelenlerin, hukuki kurallara riayet etmesi beklenir. Yönetenlerle yönetilenlerin ahenk içinde yaşam sürmeleri buna bağlıdır. Ama, yönetime gelenlerin, hukuki çizgiden sapmaları, ülke insanlarından ziyade yandaş bilinenler için kanun yapmaları, doğru kanun yaptıklarında şaşmaları, görevlerinde lakayt davranmaları, zarar kapısının açılması demektir. Ehil kimse bulunmadığında hukuk bilmeyenlerin yönetime gelmesi, bu tip yöneticilerin, icraatı zarar oluştursa bile, merhamet bekleme hakkı vardır. Bahsimiz, hukuki kurallar hatırlatıldığı, zarar ihtimali uzmanlarca belirtildiği halde, buna kulak tıkayan yöneticiler içindir. Bu gibi yöneticiler zarara rıza ile gidiyorlardır; düştüklerinde merhamet bekleme hakları olmaz.

Burada, TaHa Suresi'nin 24'ncü ayeti tezimize delildir: ''-Ya Musa!..- Firavun'a git; çünkü o sınırı aştırdı''. Yani, emrindekilerini kendi koyduğu kanunun zıddına harekete zorladı.

Bilenler, zarar unsurlarını ima ederek değil, açık açık belirtmeye çalışmalıdırlar.

İbrahim Faik Bayav
(29.11.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6493
2 Firari Fırtına 4530
3 Mustafa Ermişcan 4013
4 Hasan Tabak 3663
5 Nermin Gömleksizoğlu 3286
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3168
7 Uğur Kesim 3125
8 Sibel Kaya 2997
9 Enes Evci 2694
10 Turgut Çakır 2366

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4261 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com