Denemeler

İsraf Hakyeyicilerde Görülür (Makale)
Okunma: 44
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


İsraf Hakyeyicilerde Görülür

İsraf sefahati getirir, sefahat de sefaleti... dendi.

Doğru mu?.. Doğru.

İsraf, parası ve malı çok olanlarda görülür. Eğer para ve mal hak yoldan edinilmişse, bunları edinenlerde israf görülmez. Çünkü bu servete erişen bilir ki, parayı ve malı edinmek için zahmet çekilmiştir.

Zahmet çekmeden para ve mal sahibi olanlar, israf batağına düşerler. Bu kimseler, ya kendilerine miras kalanlardır, ya da meşru olmayan yoldan, zengin olanlardır.

Kendilerine miras kalanlar, uyarılırsa, onların israf batağına düşmeleri önlenebilir.

Gayrimeşru faaliyetle zengin olanlar, kendilerine binbir uyarı yapılsa bile, israf batağından uzak tutulmaları mümkün olmaz. Çünkü, hakyeyici tavırların karşılığını görme vakti gelmektedir; zulüm zalimin yanına kar kalmaz sırrınca, kötü akıbet onları bulacaktır.

Şimdi hüküm şu: İsraf etmek kendinibilmezlerin özelliğidir.

Hükmün anlaşılabilmesi için 'israf' sözcüğünün sözlük anlamını da belirtelim: Lüzumsuz yere harcama yapmak. Parayı veya malı kötü sarf etmek, saçıp savurmak. (D. Mehmet Doğan)

İhtiyaçtan fazla harcama yapmayı da israf olarak tanımlıyor sözlük.

Hak yemekten uzak olanlar, fazla harcamayla oluşturulan nimetleri, -israf olmasın korkusuyla- değerlendirme cihetine gidiyorlar.

Fikir ehli arkadaş, ''yaşam tarzımızı özgürlük çatısı altında tamamen maddeye esir eden kanunları uyarlamak için enerjimizi tüketiyoruz'' diyor. Yani, sefalet girdabına yakınlaşıyoruz, demek istiyor. Bunu, aynı toplumun ferdi olduğundan dindar ateist ayırdetmeyerek söylüyor. Kendini bilen ateistlerin israf batağına düşeceklerini sanmıyorum. Kendilerini bilmeyen dindarlarda yaşam tarzı 'israf' düzenine göre biçimlendiriliyorsa, bu kişilerde, -kendilerine miras kalanlar hariç- hak yeyicilik durumunun olup olmadığını anlamak lazım. Devlet hazinesinden geniş imkarlarla yaşam sürenlerde israf aşırı biçimde görülebiliyor. Bunların, 'hak' unsurunu kavrayabilmeleri mümkün mü acaba?

İsraf ortamından şikayetçi olan fikir ehli arkadaşlar, benimsedikleri siyasi grup darılmasın diye, uyarıcı konuma gelemezlerse, -kendi söyler kendi dinler- durumundan uzak olamazlar.

Arkadaş, israf ortamı için ''maddeye esir eden kanunlar'' ifadesini kullanmış...
Öyleyse maddeye esareti önleyecek kanun yapılmalı ve topluma sunulmalıdır.

İbrahim Faik Bayav
(06.12.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6493
2 Firari Fırtına 4530
3 Mustafa Ermişcan 4013
4 Hasan Tabak 3663
5 Nermin Gömleksizoğlu 3286
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3168
7 Uğur Kesim 3125
8 Sibel Kaya 2997
9 Enes Evci 2694
10 Turgut Çakır 2366

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4308 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com