Denemeler

Bugünün Deccalı Kim? (Makale)
Okunma: 44
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Bugünün Deccalı Kim?

Soru: İyilerle kötüler aynı yolda beraber yürüyebilirler mi?

Cevap: İyi hasletler ile kötü hasletler belirlenmiş ortaya konmuşsa, yürüyemezler.

Yönetici kademesinde bulunan ama bu kademeden düşmemek için olanca gücüyle çaba gösteren kişi, ''Beraber yürüdük biz bu yollarda'' diyordu bir zaman önce. Peşine takılıp yürüyenlerin o kadar çok olacağını ummamıştı. Memnun gibiydi yürüdüğü ve yürüttüğü yoldan. Derken bir deprem oldu; yürünülen yol, derinden gelen baskıyla sallanmaya çatırdamaya başladı. Endişe ve korku bürüdü suratları. Oluşan panik, kimilerinde, yolun sağına mı kaçsak, solunda mı yurvarlansak arayışlarına yöneltti. Yönetim kademesindeki o kişiden 'beraber yürüdük biz bu yollarda sözleri duyulmuyordu artık. Duyulan, hiddet, hırçınlık histerisi içinde ''yola devam edilecek'' çıkışları idi.

Yönetici kişinin peşine taktığı kişilerce gidilen yolun, 'sırat-ı müstakim' denilen yol olduğu söylenebilir miydi?

Sırat-ı müstakim denilen yol, derindeki özellik hesap edilip inşa edileceğinden, derinden gelen baskılara mukavemet gösterir. Derinden gelen baskılarla çatırdayan yolun 'sırat-ı müstakim' olduğuna şüphe edilir.

2010 yılının 12 Eylül referandumuyla yeni bir yol çıkarıldı milletin önüne. Millet iki kısım oldu. Bu yolu kesinlikle reddedenler; kendilerinden bildikleri kişi çağırdığı için tereddüt etmeden bu yola girenler. Referandumdan üç yıl sonra bizdendir denilen kişinin ardından gidilen bu yol, umulmayan zamanda alttan gelen umulmayan baskıyla çatırdamaya başlamıştı. Vaveylalar yükseldi. Kişiler birbirlerinden şüphelenmeye, şüphelendiklerine en hafifinden 'hain' etiketini yapıştırmaya başladılar.

Yağmurda ıslanarak yürünen yolda zihinler zatürre olmuştu galiba!

İslam Hukuk Tarihçisi zat, sarsılan yolun panikleyicilerine, sağlıklı oldukları ihtimaliyle itidal çağrısında bulundu önceleri. Ama yolun yolcuları itidalin anlamını kavrayamıyordu ki! Yola alttan gelen baskı devam ediyor, panikleyenler, birbirini suçlamaya devam ediyordu.

O zat, itidal çağrısının işe yaramayacağını farketti galiba. Ya yolun çatırtısını giderecek usulü bilmiyordu, ya da o usulü bazı beklentiler boşa çıkacak endişesiyle, söyleyemiyordu. Birden bire, 'deccal' içerikli hadisi kamuoyuna naklettti.

''Ahir zamanın Süfyan ve Deccal gibi nifak ve zındıka başına geçecek eşhas-ı müdhişe-i muzırraları, İslam'ın ve beşerin hırs ve şikakından istifade ederek az bir kuvvetle nev'-i beşeri herc ü merc eder ve koca Âlem-i İslam'ı esaret altına alır''.

Ahir zaman, bitişe yakın zamandır. Düzenin alt üst olacağı işaretlerinin başladığı zamandır. Zararı şiddetli şahıslar rollerini oynamaya başlamışlardır. Toplum çare arar duruma gelmiştir. Hakikat ehli kimseler ortada görünmediğinden, bâtılı hak gösteren biri ya da birileri ortaya çıkıp çaresizlere umut vaadetmeye başlar. Bu suretle ardında kıyamet sahnesi olan devasa kapı toplumun önünde açılmış olur.

O zat, zikredilen bu hadise kendinin anlam vermesi gerekirken, Bediüzzaman'ın yüz yıl önceki görüşünü aynen tekrar etmiş. İyi... Lakin, ne hadis mealini ne de Bediüzzaman'ın sözünü, çatırdayan yolun panikaze mensupları anlayabilecek efsafta değil. Bediüzzaman'ın sözü şöyle:

''Ey ehl-i iman!.. Zillet içinde esaret altına girmemek isterseniz, aklınızı başınıza alınız!..''

Beraber yürütmeye alışmış yöneticinin ardına takılıp gidenlerin, gidilen yolun 'sırat-ı müstakim' adlı yol olmadığının anlamaları gerekiyor demek ki. Çünkü ehl-i imana sırat-ı müstakim yaraşıyor.

'Beraber yürüdük biz bu yolda' namesi, büyü mü içeriyordu acaba ki, ehl-i imanın aklının başından uzak tutulmasına sebep oldu bu yol?

Şimdi, ilimadamlarının 'hakikat ehli' olanlarına görev düşüyor.

Ehl-i iman denilenlerin aklını başına getirecek çözüm ilimadamı bilinenlerce ortaya çıkarılmazsa, çatırdayan yol, zalimlerin esaretini değilse de mutlaka cemadatın esaretini netice verecektir.

Bugüne kadar yazılmış itikat kitapları, deccalı kıyamet alameti olarak gösteriyor. Tedirginliklere bakılırsa kıyamet yaklaştı gibi. Peki deccal kim?

İbrahim Faik Bayav
(30.12.2013 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6409
2 Firari Fırtına 4464
3 Mustafa Ermişcan 3894
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3068
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3029
8 Sibel Kaya 2927
9 Enes Evci 2635
10 Turgut Çakır 2316

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3462 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com