Denemeler

Dindarlık Ne Demektir? (Makale)
Okunma: 40
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Dindarlık Ne Demektir?

Bir kimsenin dindarlığı, -ister alt tabakada, ister üst tabakada olsun- ortaya konan... umuma deklare edilen din çerçevesinde gelişir. Bu çerçevede dindarlık, kabiliyetler oranında değer alır. Toplumda ya da ülkede hiç bir ferdin kabiliyeti diğer fertlerle aynı değildir. Din eşittir kurallar manzumesidir. Kurallar ortaya konur, fertlerin o kuralları uyumu kadar 'dindarlık' denen şey kendini gösterir.

Örnekleyeceğiz mecburen:

Aile düzeni için: Konulan kural bir erkeğin bir kadın ile nikah akdiyle beraberliğini gerektiriyorsa bir erkek bir kadınla nikah akdiyle beraberliğini sürdürecektir. Bir kadınla nikahlıyken başka kadın ya da kadınlarla birliktelik kuran, nefsine göre din oluşturmuş, yaşamaya başlamış demektir. Bu kimse ileriki zamanda ruhunu sıkan gerçekle yüz yüz kalıp bunalacaktır.

Komşuluk düzeni için: Konulan kural bir komşunun diğer komşusunu veya komşularını ses ve davranış yönünden rahatsız etmemesini gerektiriyorsa, bunlara dikkat edilecek, sürtüşmeye imkan verilmeyecektir. Gece görevlisini, hastası olanını, bebesi bulunanı düşünüp, televizyon sesini yükseltemezsin. Apartmanın altında, o apartmanda oturanları sarsan gürültülü işyeri açamazsın. Çöpünü dağınık tutamazsın.

Ticari düzen için: Toplumda aldatmaktan kaçınmalı kuralını kabul etmeyen görülmez. Aldatmama kuralına, bu kural için oluşturulan prosedüre uyum gösterenler 'dindar' sıfatını alırlar. Ürün üzerine etiket mutlaka konacaktır. Süresi bitmiş ürünler satılmayacaktır.

İş-işçi-işveren ilişkisinde: Bu alanda yönetimin koyduğu yasalar önemlidir. Kabul edildiği halde bu yasalara muhalefet, 'dindarlık' vasfını bu kategoride olanların üzerinden alır götürür. Öyle ki, muhalefet yönetimdekilerde görülüyorsa, 'zulüm dini' revaç buluyor demektir. ''Ey Musa!.. Firavuna git. Çünkü o sınırı aştı'' (Ta-Ha Suresi: 24). Kur'an'da yöneticinin zalimliği 'tağâ' sözcüğüyle belirtilmiş. (Her çalışan çalıştıran tarafından sigortalı yapılacak yasası çıkaran hükümet kendi binasında sigortasız eleman çalıştırıyordu)

Devlet-millet uyumu için: Devlet, millete verdiği sözün arkasında olması gerekir. Yasaları, milletin refahı için yapar, kendilerinin ve millet fertlerinin sorumluluklarını belirler, tabilerinden bu yasalara uyulmasını ister. İnanç faktörü devreye girer burada. Millet fertleri yönetime ve yönetimin yaptığı yasaların kendilerine refah getireceğine inanmışlarsa, uyum gösterecek 'dindar' sıfatını alacaklardır. İnanmadan uyum göstermesi de dindarlıktır. Böyle kimseler en azından ileride başları ağrıyacak duruma düşmemiş olurlar. Aksi, dinsizliktir.

Dindar siyasetçi, ortaya konmuş dine uyan siyasetçidir.

İbrahim Faik Bayav
(06.02.2014 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6409
2 Firari Fırtına 4464
3 Mustafa Ermişcan 3894
4 Hasan Tabak 3580
5 Nermin Gömleksizoğlu 3216
6 Uğur Kesim 3068
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3029
8 Sibel Kaya 2927
9 Enes Evci 2635
10 Turgut Çakır 2316

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3739 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com