Hikayeler

Masal-09 Maymunlar ve Tilki
Okunma: 40
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Amerika Birleşik Devletleri'nin İndiana eyaletindeki hayvanat bahçesinde üç kafes yanyanaydı. Birinde yerli maymun, birinde yeni maymun, birinde de tilki vardı. Yeni Maymun, Yerli Maymun'a bakarak, ziyarete gelen insanlara alışmaya çalışıyordu.

Bir sabah, kafeslerindeki tıkırdıyla uyandı maymunlar. İki tane insan, ellerindeki genişçe levhayı, kafese raptetmeye çalışıyorlardı. Raptettiler. Sonra da geri çekilip, levhadaki yazıyı okumaya başladıler: ''Maymunlara sigara vermek yasaktır. Veren suçlu sayılacaktır''

Saatler ilerlediğinde, insanlar, hayvanat bahçesine doluşmaya başladılar. Bütün canlı varlıklar görülmek istense de, ilgi daha çok maymunlar üzerineydi. Maymunların kafesleri önünde kümelenme olduğunda, maymunlar şaklabanlık yapmaya başladılar. Bir taraftan diğer tarafa geçiyor, bazen insanlara yüzlerini dönerken, bazen de beklediğini bulamamışlığın edasıyla onlara sırtlarını dönüyorlardı.

Canı daha fazla eğlenmek isteyen zıpır delikanlı, cebinden sigara paketini çıkardı. İçinden bir adedini çekip Yerli Maymun'a uzattı.

Maymun, istemem demedi. Sigarayı aldı. Daha önceden de aynı şey olduğundan, insanlarda gördüğü şekliyle dudaklarının arasına koydu.

Yeni Maymun, Yerli Maymun'a sordu:

''Ağzına ne koydun Maymun Kardeş?''

Yerli Maymun;

''Bana sigara ikram etti şu insan oğlu insan!'' dedi. ''Belli ki, kendini taklit etmemi istiyor!''

Yeni Maymun, özendi. 'Keşke bana da ikram edilse' diye iç geçirdi. Sonra, kıskançlığa düştü. Haset saçan bakışlarla Yerli Maymun'un elindeki sigaraya gözlerini dikti.

Zıpır delikanlı, maymunun, sigarayı ağzına koyup, 'muğum muğum' etmesinden hoşlanmıştı. Paketten bir tek sigara daha çıkardı. Kafesten içeri uzatıp, Yerli Maymun'un onu almasını sağladı.

Yerli Maymun, iki elinde iki sigara görünce kararsız kaldı. Hangisini ağzına götürmesi gerektiğini bilemediğinden, ikinci sigarayı, komşu kafesteki Yeni Maymun'a uzattı.

Yeni Maymun, sigarayı aldı. Sevincini belli etmek için kafesin içinde bir kaç kere döndü. O da, yerlisi gibi, sigarayı dudaklarının arasına koyup, 'muğum muğum' ederek içine çekmeye başladı.

Yan kafesteki Tilki, Yeni Maymun'a seslendi:

''Ağzına koyduğun şey ne Maymun Kardeş?''

Yeni Maymun, Yerli Maymun'u işaret edip;

''Taklitçiliğe beni de alıştıracak ya!..'' diyerek cevap vermeye çalıştı. ''Bana, sigara ikram etti hayvanoğlu hayvan!''

İbrahim Faik Bayav
(14 Ocak 2008) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6405
2 Firari Fırtına 4460
3 Mustafa Ermişcan 3885
4 Hasan Tabak 3577
5 Nermin Gömleksizoğlu 3213
6 Uğur Kesim 3064
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3021
8 Sibel Kaya 2923
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2165 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com