Hikayeler

Küçük Öykü-08 Hatasını Bilen Vatandaş 2
Okunma: 44
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


('Hatasını Bilen Vatandaş 1' öyküsünü 21 sitedeki sayfama eklediğimde, ertesi gün başka site tarafından alıntı yapıldığını gördüm. Alıntıya bir resim konmuştu. O zaman, her hatânın, öyküdeki gibi oluşmayacağını anlayıp, aynı gün bu ikinci versiyonu yazdım. Beğenilir umuduyla...)

* * *

Adana-Konya karayolundaki taksi biraz hızlı gidiyordu. Şöför, şaşkın hâldeydi. Bulunduğu şehirden, bir başka şehire gelmiş; yakınının cenazesini defnetmiş; geri dönüş için yola çıkmıştı. 'Yetişirim inşallah' diye söylendi.

Gaz pedalındaki ayağını biraz daha itti şöför. Direksiyonu kendi hâline bıraktı. Konya ovasının bir parça zigzag olmayan yolunda akıp gitmeye başladı.

Düz yol bitmişti. Hafif meyil yukarı giden yola geldiğinde, direksiyon, mecburen sağa veya sola kıvrılmaya başladı.

Şu âna kadar bir tek trafik polisine rastlamamıştı Şöför. 'Şansım yaver gidiyor' diye düşündü. Virajların başladığı bölgeye geldiğinde, başlangıçta şerit ihlali yapmasa da, dayanamadı, sakin gördüğü yolu hep sakin kalacak sanıp, önüne çıkan bazı otoları sollamaya başladı.

Kafasında, tasarladığı iş vardı şöförün. Virajların fazla olması, hız düşmesine de sebep oluyordu. Virajı daha hafif olan yere geldiğinde düz çizginin, sollama yapmasını imkansız kılacak kadar uzun olduğunu gördü. Önünde, bir de yavaş giden TIR oluşunca, canı sıkıldı. Sollama hamlesi yapıp TIR'ı geçmeye çalıştı.

Şöför, üstüne gelen aynı tipteki TIR'ı görünce afalladı. Firene bastı. Şangırtı seslerinden sonra yerinde mıhlanıp kaldı.

Onca zamandır görünmeyen trafik polisi, işte şimdi kendine doğru geliyordu. Gözlerini kapatıp bekledi. Geldiğinde de, bakışlarını ona çevirip yiyeceği zılgıtı beklemeye başladı.

Trafik Polisi sordu:

''Ne yaptığının farkında mısın Bayım? Kural ihlali üzerine kural ihlali yaptın!''

Şöför, bitkin hâldeydi. Gayet kısık sesle;

''Haklısın Memur Bey. Aynen öyle yaptım!'' dedi. ''hatâda bulunduk bir bir kere. Cezam neyse kesilmesine razı olacağım!''

Trafik Polisi, hem gülümsüyor, hem de Şöför'e bakıyordu. Şöför, işgillendi. Dudağını ısırıp, 'Bu, yandığımın resmi olacak galiba' diye mırıldandı.

Trafik Polisi gülümsemeye devam ediyor, Şöför ise, o gülümsemeye anlam verememenin zorluğunda kıvranıyordu. O'nun ellerine baktı. Çantası olmadığı gibi, deftere kaleme benzeyen bir şey de göremedi. Hatırlıyordu daha evvel de hatâ yaptığını. Trafik polisiyle güzel diyaloğu olmuş, ceza kesilmesine gerek kalmadan yoluna koyulmuştu. Yine öyle sandı. Trafik Polisi'ne;

''Cezayı yazmıyacak mısın Memur Bey!'' diye sordu. ''Hatâ yapılınca ceza kesilir ya hani! Ben de vardığım yerde onu ödeyiveririm!..''

Trafik Polisi, başını iki yana sallarken;

''Böyle hatâlarda ceza yazılmasına gerek yok ki, Bayım!'' diyerek cevap verdi. ''Yaşantın, bundan sonra, beri tarafta devam edecek!''

İbrahim Faik Bayav
(22 Ocak 2008) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6407
2 Firari Fırtına 4461
3 Mustafa Ermişcan 3888
4 Hasan Tabak 3579
5 Nermin Gömleksizoğlu 3214
6 Uğur Kesim 3066
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3023
8 Sibel Kaya 2925
9 Enes Evci 2633
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1058 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com