Denemeler

Bediüzzaman Medhiyeciliğinde Hayır yok (Makale)
Okunma: 26
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Bediüzzaman Medhiyeciliğinde Hayır yok

Bediüzzaman Said Nursi, Nur cemaatinden olanlar tarafından yıllarca medhedildi. Fırsat ele geçtikçe politikacılara da medhettirildi. Politikacılar son bir kaç yıldır Risale-i Nurlar ve Nurcular için vaadlerde bulundular. Risale okuyanlar çoğalmıştı. Çoğalmıştı ama ülkeyi saran problemler çözülmemişti.

Yeni Asya gazetesinin yazarları yine medhetme işlemine devam edip diyorlar: ''Bediüzzaman müceddiddir; Bediüzzaman müçtehittir''.

Tamam...

''O, Kur'an ve sünnette beyan edilen hakikatlerle hareket edendir; ayet ve hadislerden ima, remz, işaret şeklinde hüküm çıkaran derin İslam alimidir''.

Anladık...

Yeni Asya'nın yazarı anladığımızı anlamamış olacak ki, müceddid ve müçtehid terimlerinin anlamını zihnimize sokmayı deniyor. Şunu diyor: ''-müceddid- İslamiyet'e hulül eden ve başka kültürlerden sızan hurafe ve yanlışları temizler. Yeni bakış açıları getirir; İslam'ı asrın idrakine sunar''.

Yeni Asya gazetesinin yazarları eğer Bedüzzaman'ın çıkardığı hükümlerden örnekleri yaşamlarında göstermezlerse, yazdıklarının konuştuklarının ne topluma ne de kendilerine hiç bir faydası olmaz.

Mehmet Akif Ersoy, ''Doğrudan doğruya Kur'an'dan alıp ilhamı, Asrın idrakine söyletmeliyiz İslam'ı'' demişti. Hem o hem Bediüzzaman Said Nursi, bu çabayı göstermişler. Asırlarının idrakine İslam'ı sunmuşlar. Tabi, yirminci asrın idrakine!..

Yirmibirinci asrın idraki de aynı şeye muhtaç...

Çünkü İslam diyen çok ama İslam'ın ne olduğunu bilen yok...

İslam'ı sunacak olan nurcular da ortalıkta görünmüyorlar. İhtiyaç duyulan Kur'an ayetlerini ve hadis metinlerini açıklama derdine düşmemişler.

Yaptıkları sadece Bediüzzaman medhiyeciliği...

Hükümetin destekçisi bir cemaatin hoca kılıklı lideri, hadis külliyatından çıkardığı bir kaç hadisi öne sürüp 25 yaşındaki delikanlının 7 yaşındaki hatta 6 yaşındaki kız çocuğuyla nikah yapabileceğini söyledi. Yani pedofiliye -sübyancılığa- fetva verdi. Nurcularda çıt çıkmıyor. Zaten Yemen'de, oranın ulemasının verdiği fetva ile kırk yaşındaki adamın yedi yaşındaki kız çocuğuyla evlendiği haberi de buraya geldiğinde, Nurcu ve diğer cemaatlerden ses çıkmamıştı.

Yeni Asya yazarının Bediüzzaman'ı medheden yazısının olduğu yerde Bediüzzaman'ın şu uyarısı da var halbuki: ''Eğer biz doğru İslamiyet'i ve İslamiyet'e layık doğruluğu ve istikameti göstersek, bundan sonra onlar fevc fevc -İslamiyet'e- dahil olacaklar''.

E, hadi o zaman!..

Altı-yedi yaşındaki kız çocuklarının yirmi beş yaşlarındaki delikanlıyla evlendirilemeyeceği konuşulsun o zaman!..

Konuşulsun ki, Avrupa'nın çocuk tacizcileri duydukları bu tip fetvalarla 'bizde müslüman olduk' deyip karşımızda sırıtmasınlar!..

Yeni Asya'nın yazarları Bediüzzaman'ı medhetme davranışından vazgeçmeliler. Bediüzzaman'ı taklit edip Kur'an mesajını anlamaya çalışmalılar; ayetlerden hüküm çıkarmayı denemeliler. Yoksa Nurculuk, nur'u gitmiş 'culuk' şekline gelip uçuruma yuvarlanacak.

İbrahim Faik Bayav
(10.01.2015 10:50 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6406
2 Firari Fırtına 4461
3 Mustafa Ermişcan 3887
4 Hasan Tabak 3579
5 Nermin Gömleksizoğlu 3214
6 Uğur Kesim 3066
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3023
8 Sibel Kaya 2924
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2427 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com