Denemeler

Ya İslam Olunacak Ya İzlamda Kalınacak (Makale)
Okunma: 69
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Ya İslam Olunacak Ya İzlamda Kalınacak

Türkiye'nin nüfusunun yüzde 99'unun müslüman olduğu söylendi uzun yıllar. Halk, dindar bilinen gazeteleri okuyor, hararetli yazıların tesirinde kalıp konu açıldığında Türkiye'nin yüzde doksan dokuzunun müslaman olduğu nakaratını tekrar ediyordu. Zaman sonra bazı akademisyenler bile benimsediler bu ifadeyi. Yerleştikleri dindar bile olmayan gazete sütunlarından, Türkiye konu edildiğinde, ''yüzde 99'u müslüman'' ifadesini duyurur oldular.

İnternet yaşama girdiğinden beri, kişilerin birbiriyle iletişime geçmesi kolay oldu. Bir ilahiyat profesörünün internetteki yazısında ''Türkiye'nin yüzde 99'u müslüman'' ifadesini okuduğumda, öyle olmadığını belirten bir yorum yaptım. Fikir ehli idi o profesör; yorumumda hakikat payı farketmiş olmalı ki, bir daha ki yazılarında ''yüzde doksan dokuz müslüman'' ifadesini kullanırken zorlandı. Toplumun anlayacağı biçimde müslümanların yapmaması gereken şeyleri yazılarıyla ve konferanslarıyla anlatmaya başladı. İşte ondan sonra başına gelmeyen sıkıntı kalmadı o profesörün.

Yedi sekiz yıldır, bazı kere, İslam'ın ne olduğunun topluma anlatılması gerektiğini içeren yorumlar yapıyorum. Geçtiğimiz günlere kadar fikrimi ciddiye alan olmadı. Müslüman bilinen bir gazetede ''32 farz müslümanlığına dönüş'' başlıklı yazıyla karşılaştığımda, İslam Dini hakkında faaliyet yürütülmesi isteğini farkettim. Yazar'ın can alıcı uyarısı şöyle: ''7 Haziran 2015 sonrası mı, yoksa ondan 3-4 yıl sonra mı bilemem; bu Türkiye, hayatın tüm alanlarında RESTORASYON çalışmaları yapmak zorundadır''.

Müslüman Yazar, acaba, bu uyarıyı neden yapmak zorunda kaldı?

Bu uyarıyı yapmasına sebep, Ankara'dan kulağına gelen, üst kattakilerin oluşturmak istediği ŞEHVET-ŞÖHRET-RÜŞVET, ya da MASA-KASA-NİSA formülü imiş. ''Bu ölçüde, din adına dinden kopuş olmadı'' diye yakınıyor Yazar. Görüneni de anlatıyor: ''Dinin aşkın boyutunda mesafe alınacağı ümidini beslediğimiz adımlar, yapılan yanlışlarla perdelendi. Değişik derecelerde şehvet, şöhret ve rüşvet aldı başını gitti. Müslümanım diyen herkes başını eğmek mecburiyetinde kaldı''.

Din için mesafe alınacağına ümit beslenen adımlar ifadesiyle camide takkesiyle görünen, Kur'an'ı tilavet ettiği söylenen ünlü kişiler ima ediliyordu. Bu kimselerin tavırları müslümanlık sanılıyordu. Yanlışlar, müslümanlık adına atılan adımları perdeleyecek boyutta olmuş ise, 'süfyan' tarihi tekerrürünü başlatmış demekti. Bu, korkunç görüntüyü bize sundu Yazar. Lakin bahsettiği formülün ne zamandan beri düşünüldüğü bilgisini vermedi. Kur'an ile hemhal olan herkes bilir ki, bu görüntü -eğer çabuk izale edilmezse- çok kötü çöküşe dönüşür.

Yazının yayınlandığı gazete yönetimi ve bu yönetimce temsil edilen Cemaat, belli ki, çöküşe yakın olduğumuzu farkediyor. Diğer cemaatlerin farketmesi, cemaat mensuplarının müsbet çalışması sonrasında olacaktır.

İlk etapta 32 ve 54 farz müslümanlığını yakalayacak proje hazırlığına girişilmesini istiyor Müslüman Yazar. Bu, yanlış. İlk önce 'adaletli müslümanlık' projesi olmalı.

Adaletli müslümanlık projesi olmazsa, 32 farz-54 farz müslümanlığından hayır gelmez. Mesela, 54 farzın ikinci maddesi, ''helalinden kazanıp yemek içmek'' der.

Haramın zararlı olduğu için yasaklananlar olduğu, helalin ise ilmen ve hukuken meşru serbest şeyler olduğu açıklanmalıdır. Açıklanmaz ise 54 farzcı müslüman, sadece eskide belirtilen şeyleri haram bilecek, iş sahibi olduğunda, 7 buçuk saat çalıştırması gereken elemanları on iki saat çalıştırıp elde edeceği geliri helal saymaktan çekinmeyecektir.

32 farzda İslam'ın ilk şartı 'yalan söylememek' olmalıdır.

İbrahim Faik Bayav
(25.04.2015 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6451
2 Firari Fırtına 4496
3 Mustafa Ermişcan 3961
4 Hasan Tabak 3622
5 Nermin Gömleksizoğlu 3251
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3118
7 Uğur Kesim 3097
8 Sibel Kaya 2961
9 Enes Evci 2663
10 Turgut Çakır 2340

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2491 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com