Denemeler

Hak Tarafında Olan Cerbeze Yapmaz (Makale)
Okunma: 48
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Hak Tarafında Olan Cerbeze Yapmaz

Yüz yıl önce, Halık'ı inkar etme, bilmeme olayı vardı. Bu olay, cehd ehli zatlarca bitirilmeye çalışıldı. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının yeryüzünde sebep olduğu yıkım da, Halık'ı inkar olayını durdurmaya yardımcı oldu. Dünya, sükunet düzenine girmiş, Halık'ı öğrenme bilme faaliyetine geçiş sağlanmıştı.

Yüz yıl sonraki zamanımızda artık Halık inkar edilmiyor. İlmî inkişaf zaten ona izin vermiyor. Dağ başındaymış gibi ya da çöl içindeymiş gibi ilimden nasip alamamışların durumunun önemi yok. Rabb-ül Alemin olan Halık'ın adı anılarak Halık'ın istemediği tavırlar sergileniyor bugün. Bu durum, kitleleri infiale kine sevkedip dindar bilinenlere karşı hamle potansiyelini oluşturmaya başlıyor.

Halık'ın adını durmadan söylemeyi şiar edinenler, durumun farkında olduklarından tedirginler. Ulaştıkları rahat yaşamdan koparılacakları endişesiyle, birileni suçlama ortamına kendilerini sokuyorlar. Lakin beceremiyorlar.

Halık'ı bilmek demek, O'nun adını tekrar tekrar söylemek demek değildi halbuki.

Halık'ı bilmek demek, Kur'an ile verdiği mesajı kavramak, toplumda düzenin oluşmasına yardımcı olmak demekti.

Halık'ı bildiğini iddia edenler, bulundukları yerin camisi ile Mekke'nin kabesi arasında kılık kıyafet değiştirmekten öte bir şey yapamadılar...

Hak hukuk kavramları zihinlerine giremedi...

Hak yeyicilerin, hukuk tepicilerin suratlarına gerdikleri 'dindar' maskesi, zihinlerine hak hukuk kavramlarını sokmayanlarca normal göründü. ''Bizdendir'' dediler, ifsad planı yapan şeytan çömezlerine bilmeden yardımcı oldular.

Rahatlık gidecek gibi şimdi bu beylerden!..

Dindar maskesi takmış fesatçılara değil de, fesatçıları deşifre eden, etmeye çalışan kimseleri suçlama yarışına giriyorlar...

Dindar görünümlü fesatçılara vurma işlemini dindar olmayan bir zümre yapıyor çünkü.

Halık'ı bildiğini sanan şaşkınlar, 'dindar' maskesinin büyüsünde kaldıklarından, yırtılıp dökülen maskeye üzülüp dindarlık bitecek psikozuna giriyorlar.

Durmadan 'yolsuz', 'hırsız' ithamı yapılıyor 'dindar' maskeli kimselere...

Dindar maskelilerin arasından ''yolsuzluk hırsızlık yapan namussuzdur'' sesi verebilen yok. Demek ki kabullenme var.

Dindar bilinen ama 'dindarlık' maskesinin arka tarafını bilemeyen kimseler, maskenin tesinde kalıp ilerideki günlere umut olacak sanıyorlar. Bilmeyerek Halık'ın istemediği 'hırsızlık' ve 'yolsuzluk' davranışını onaylar duruma geliyorlar. Eyvah ki eyvah!..

Rahatlık gidecek ya bu beylerden... İşte tam bu hengamda meseleyi anlayıp kendine çeki düzen vermeye çalışanları, cerbeze tesirinde kalmakla, fikir sihirbazlarına bağımlı olmakla suçluyorlar. Tekrar ettikleri şu dindar maskelilerin: Ahıret var ahıret... Hesap var... Sorgu var... Azap var... Hırsızlara, yolsuzlara değil de bunlara cephe alanlara!..

Ahıreti babalarının arazisi sanıyor bu vicdansızlar.

İbrahim Faik Bayav
(02.05.2015 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6451
2 Firari Fırtına 4496
3 Mustafa Ermişcan 3961
4 Hasan Tabak 3622
5 Nermin Gömleksizoğlu 3251
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3118
7 Uğur Kesim 3097
8 Sibel Kaya 2961
9 Enes Evci 2663
10 Turgut Çakır 2340

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2305 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com