Denemeler

Müslümanın Yanlışı, İslamsızlığı İslam Sanmasıdır (Makale)
Okunma: 41
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Müslümanın Yanlışı, İslamsızlığı İslam Sanmasıdır

Arkadaş hem söylüyor hem soruyor: ''İslam toplumları olarak yüzlerce yıldır ne huzuru ne mutluluğu toplum olarak bulamadık. Kederler hep İslam toplumlarında kol geziyor. Peki nedenini hiç düşündük mü?''

Arkadaş düşünüyor mu?.. Söylediği olayın nedenini bulmaya çalışıyor mu bilmem. Eğer düşünüyor acıların kederlerin nedenini bulmaya çalışıyorsa, bulamayacağını bilmeli. Çünkü İslam toplumunun acılardan ve kederlerden uzak olan toplum demek olduğunu henüz kavrayamamış.

Toplum ya da ülke içinde müslüman kişilerin acıya ve kedere düşmesi mümkündür. Bilmeden yapılan hatalar, acı ve kedere sebep olurlar. Lakin bu durum uzun sürmez; hataların anlaşılması ve terkedilmesi acı ve kederden kurtulmaya yol açar. Oluşan acı ve keder de hatanın kefareti olarak bilinip teselli olunur.

Müslüman bilinenlerin toplumunda oluşan acı ve keder uzun sürüyorsa, ya hataların hata olduğunu anlamaya fertlerin akılları yetmiyordur ya da hatalardan vazgeçmek işlerine gelmiyordur.

Öyleyse böyle topluma 'İslam toplumu' denmez.

Örnek: Ulaşım araçları yaygınlaştıkça, herkes araç sahibi olmak istiyor. Aracı kullanmayı bilenler kadar, bilmeyenler de trafiğe çıkıyorlar. Böylece kazaların sıklığı dikkati çekiyor. Yapılması gereken şey topluma kural konması, kuralların öğretilmesi ve benimsetilmesi faaliyetidir. Anlayan anlar. Anlamayana karşı da lakayt davranılırsa, fertlerin acı ve kedere uğraması mukadder olur. Mesela; direksiyon başında iken telefonla oynanmasın kuralı var. Kuralı önemsemeyen şöför, kaza yapıp insanları kedere düşürüyor. Ah keşke direksiyon başında telefonla oynamasaydım, ya da ah keşke telefonla oynamasaydı dövünmeleri, hatanın anlaşıldığına işarettir. Görenler ve haberdar olanlar bundan ders alacaklarından aynı hatanın işlenmesine fırsat verilmeyecektir. Trafik düzeni uygun biçimde işleyecektir. Peki ya ders alınmıyorsa?.. O zaman bunların oluşturduğu toplumda acı ve keder eksik olmayacaktır.

50 yıldır cehenneme benzer yaşam süren toplumlar var Ortadoğu'da. Mesela, Gazze. Çeşitli televizyon kanallarda, uçaklardan dökülen bombalarla harap olan binalar, parçalanan bedenler gösteriliyor. Rikkate gelenler gözyaşı dökerken, acıların dinmesi gerektiğini de seslendiriyorlar. Lakin, yok, mümkün olmuyor o yerlerde acıların bitmesi. Döktükleri bombalarla yıkım oluşturanlara lanet okunurken sebeplerini merak etmek kimsenin aklına gelmiyor. Namaz seccadelerinde ''kahrolsunlar'' beddauları okunuyor ne işe yarayacaksa artık? Ne yapılması gerekir sorusu sorulmuyor. Ve üzerlerinde 'müslüman' etiketi bulunuyor bunların.

Geçtiğimiz günlerde, İslam ülkesi bilinen Katar'da Ortadoğu'nun sorunlarının konuşulduğu toplantı yapıldı. Dert ve beladan kurtulamayan Gazze'ye huzur gelmesi Filistinliler için devlet kurulmasına bağlandı. Ne tuhaf!.. Filistinliler acı çekiyor, müslüman kimlikli efendiler bu acının İsrail içinde devlet kurulmak istendiği için oluştuğunun farkına varamıyor.

Müslüman bilinen toplumlardaki acı ve kederlerin nedenini merak eden arkadaş, insanların kendilerine sormasını, öz eleştiri yapılmasını istiyor. İstiyor da... Kur'an'ın yanlış mealleriyle bozulan zihinlerden çözüm çıkmayacağını anlayamıyor.

İbrahim Faik Bayav
(17.05.2015 tarihinde yazıldı) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6405
2 Firari Fırtına 4460
3 Mustafa Ermişcan 3885
4 Hasan Tabak 3577
5 Nermin Gömleksizoğlu 3213
6 Uğur Kesim 3064
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3021
8 Sibel Kaya 2923
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2148 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com