Hikayeler

Küçük Öykü-14 Dindar Olma Müslüman Ol
Okunma: 45
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Alt makamda bulunan Adam, 'uygundur' kararıyla üst makama kondurulmuştu. Makamın cazibesiyle aptallaştı. Makamın hakkının nasıl verileceğini bilmediğinden de canının estiğince emirler dağıtmaya başladı.

Birgün yine bir emir verdi Makama Kondurulmuş Adam. ''Uygun bir otel bulunsun, şöyle layıkıyla bir ziyafet hazırlansın!'' dedi. Ellerini oğuşturuyordu kimseye çaktırmadan. 'Büyük adam olduğumu göstereceğim herkese' diye içinden geçiriyordu.

Emir, emiri alanlarca uygulamaya konuldu. Lüks bir otelde, görene parmak ısırtacak masa hazırlanıp 'Uygundur' kararıyla makam kazanmış adamın istifadesine hazır hâle getirildi.

Masaya dizilme tamamlanıp, menüden tercih edilenler getirtilmeye başlandığında, Makama Kondurulmuş Adam da menüden yiyeceğini aramaya başladı. Gerçi, yiyeceğini buldu. Buldu ama, başkalarının tercihlerinde 'risotto' adının geçtiğini duyunca, 'Ben de risotto yemeliyim' diye aklından geçirdi.

Yanında tercih almak için bekleyen Masa Hizmetkarı'na;

''Bana, adı geçen şu risottadan getir bakayım!'' deyiverdi.

Masa Hizmetkarı gitti. Risotto doldurulmuş tabağı alıp geri döndü:

''Buyursunlar Sayın Efendim!'' diyerek tabağı masaya koydu Hizmetkar. ''Arzu buyurduğunuz risotto budur'' sözüyle tanımını yaptı.

Makama Kondurulmuş Adam, çatalının ucuyla bir parçayı ağzına götürdü. Çenelerinin oynak ritmi arasında kontrolünü yapıp tadını anlamaya çalıştı. Enfes bir şeydi doğrusu. 'Bunu zaman zaman yemeliyim' diye düşündü. Hizmetkar'a;

''Çağır bakayım şu Aşçı Efendiyi bana'' dedi.

Hizmetkar, aldığı emri gidip aşçıya bildirdi. Aşçı da, heyecana bulanmış yüreğiyle Adam'ın karşısına gelip hazırola durdu:

''Buyursunlar Sayın Efendim! Beni İstetmişsiniz!..''

Makama Kondurulmuş Adam'ın yüzü güleçti. Çatalıyla alıp ağzına götürdüğü risotto parçalarını geviş getirirken;

''Söyle bakayım Aşçı Efendi'' dedi. ''Bu yemeğin tarifi nasıldır?''

Aşçı;

''Emriniz olur Sayın Efendim!'' diyerek başladı söze. Kullanılan malzemeleri bir bir sıraladı. Adını andığı son nesnenin, yemeğin içine belli miktarda konulduğunu söylediğinde de masanın üzerinde şangırtı kopuverdi.

Tabağın tabaklara çarparak dağıttığı yemek parçaları, masadakilerin üzerine sıçramıştı. Herkes, kendi hâlinde 'ayyy!' derken, Makama Kondurulmuş Adam;

''Bre nadan! Beni günaha soktun!'' diyerek gürledi. ''Hekes biliyor ki ben, dindar bir adamım!!!''

Aşçı, biraz ürkmüştü; biraz da şaşırmıştı. Masada şangırtı çıkaracak kadar kızabilen adam, kendisi hakkında da yanlış karar verebilirdi. Şaşkınlığı ise, dindarlık tafrasına idi. Adam'ın bulunduğu makama saygısını gösteren tavır aldı. O'na;

''Dindarsınızdır mutlaka, Sayın Efendim!..'' diyerek sakin konuştu. ''Ama, keşke müslüman olsaydınız. O zaman, haberiniz olmadan yediğiniz şeyle günaha girmediğinizi kavrar, masada ortaya koyduğunuz davranışın, Allah indinde hoş karşılanmayacağını bilirdiniz.

İbrahim Faik Bayav
(21 Ağustos 2007) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6405
2 Firari Fırtına 4460
3 Mustafa Ermişcan 3885
4 Hasan Tabak 3577
5 Nermin Gömleksizoğlu 3213
6 Uğur Kesim 3064
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3021
8 Sibel Kaya 2923
9 Enes Evci 2632
10 Turgut Çakır 2314

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2179 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com