Denemeler

ZİHNİMİN ZİNDANI
Okunma: 284
answersinthepouringrain ... - Mesaj Gönder


Kafamı kaldırdım. Üstümde simsiyah bir tavan... Burada ne arıyorum? Biraz daha doğruldum ve uçsuz bucaksız, sonu görünmeyen bir odada olduğumu anladım. Burası tam olarak neresi? Uyuduğum küçük yataktan kalktım ve yürümeye başladım. Hemen önümdeki dar koridora girdim. Etrafımda çeşitli odalar vardı, hepsinin ismi farklıydı. Duvarların ise bazı bölümleri beyaz, mor ve siyahtı. Üstelik renkler hareket ediyordu. Siyahlar moru, morlar da beyazı yutuyordu. Bazen de tam tersi oluyordu,beyaz galip geliyordu.Duvarları incelerken sağ tarafımda bir oda gördüm.Üstünde ``Anılar Odası`` yazıyordu. Girişte de bir güneş gözlüğü vardı. Ayrıca şöyle bir uyarı da vardı; ``Sürekli anı gösterimi olduğu için fazla ışığa maruz kalabilirsiniz lütfen güneş gözlüğünüzü takın.``. Taktım ve içeri girdim. Duvarlarda,tavanda (Hatta tavan o kadar yüksekti ki zar zor görüyordum.) sürekli anılar görünüyordu ve sık sık değişiyordu. Dikkatli baktım. Ah! inanamıyorum.Bir tür şaka mı bu? Bunlar benim anılarım. Bu da demek oluyor ki ben zihnimin içinde miyim? Bu oda da benim anılar odam mı? Peki neden buradayım? ÇIKARIN BENİ! Burası çok gürültülü ve parlak (niye kulak tıkacı da koymamışlar ki girişe???). Hemen koştum ve odadan çıktım. Daha fazla dolaşmak istemiyordum o yüzden bir çıkış yolu aramaya başladım. Bir gün boyunca her odaya, her eşyaya, her rafa baktım. Uyandığım odaya da baktım. Eğer oradan geldiysem çıkış da yine oradan olur diye düşündüm.Yoktu. Sanırım burada tıkılı kaldım.17 sene oldu. Artık kabulleniyorum, önemli değil. Hayatım boyunca burada, zihnimin odasında tıkılı kalacağım. Diğer herkes gibi...answersinthepouringrain ...Yorumlar (2)
Hep de Böy 11.04.2020 12:48
Merhaba. Bence bu yazınızda insanın zihnindeki karmaşadan kurtulmak için yine zihnine danışan birinin bu birlik duygusuyla değişimi yakalayamayışı ve çokluk duygusuyla da sahip olduğu bilginin değişkenliği ve değişebilirliği yine karşıma çıkmış okumalardan biri... Bu, davetli renklerin zindanın kilidine sahip olan renkler olması çok güzel bi tanımlama. Ama çözüm hep bireyin kendisindedir, denilir. Bu psikolojik çalışmayı meditatif bir dünyaya taşımaktan da öte olmalıdır ama edebiyat bunun yalnızca bir rüyaya yada rüyadan uyanma örnekleriyle doludur. Bana bunları düşündürdü gerçekten de. Teşekkürler... ANILAR ODASI 'nı ben anlayamadım.... belki siz açıklamak istersiniz:)

Uzak bir gelecekten kaçan anıları yakındakileri de uzaklaştırıyor olmasın...

answersinthepouringrain ... 11.04.2020 13:47
Açıkçası anılar odasının bu yazıda çok büyük bir önemi yok sadece zihnimizin büyük bir kısmının anılarımız ve onun hakkındaki düşüncelerimizden oluştuğunu düşünüyorum. Eğer böyle bir oda varsa kesin hem çok gürültülü hem de fazlasıyla parlaktır diye düşündüm ve yazdım. Üstelik bir filmden de biraz alıntı yaptım bu noktada. Asıl anlatmak istediğimin daha da derinine inmişsiniz yorumunuzda herkes bu yazıdan kendine dair bambaşka şeyler çıkarabilir düşüncemi onaylamış oldunuz aslında. Teşekkkürler değerli yorumunuz için.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6696
2 Firari Fırtına 4695
3 Mustafa Ermişcan 4191
4 Hasan Tabak 3845
5 Nermin Gömleksizoğlu 3451
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3394
7 Uğur Kesim 3264
8 Sibel Kaya 3158
9 Eyyup Akmetin 2848
10 Enes Evci 2840

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:174 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com