Hikayeler

Bilgiç Dayı'dan Nükteler-40 YENİ (386 - 390)
Okunma: 157
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


386) PATA KÜTE DÜZEN

Prof. Sacid Adalı bir panelde konuşuyordu. Türkiye'nin pata küte gidişinden dert yandı; ''Böyle düzen yürümez'' dedi. Sebebini de dedi Prof. Adalı: ''İnsanlar kendilerini korumak için gerçek adaletin peşinde değiller''.

Duy da şaşırma!..

Adaletle birgün kendilerinin de karşı karşıya gelebileceğini uman vatandaşlar Bilgiç Dayı'ya sordular:

''İnsanlar niçin gerçek adaletin peşinde değiller Bilgiç Dayı?''

Bilgiç Dayı, boynunu eğdi;

''İnsanlar adaletin gerçeğinin nasıl olduğunu bilmiyorlar da ondan'' diyerek cevap verdi. ''Ya da, gerçek olmayan adaletten medet umulduğundan!''


387) BU İSTEK GERÇEKLEŞİR Mİ?

ABD ile Sovyetler Birliği arasında düşmanlık sona ermiş gibiydi. Türkiye'nin Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, her iki devleti de ziyaret ediyor, kendini 'dünya lideri' pozisyonuna getirmeye çalışıyordu.

Erdoğan son bir kez daha Viladimir Putin'in çağrısıyla Rusya'ya gitti; Geldi. Bu sefer Donald Trump'ın çağrısıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Dönerken gururluydu. Gazetecilere; ''Amerika da Rusya da benim dostum olsun istiyorum'' dedi.

Televizyon ekranından duydular mı bunu vatandaşlar?.. Duydular...

Öğrenmek istediler... Bilgiç Dayı'ya gelip;

''Tayyip Erdoğan'ın hem ABD ile hem Rusya ile dost olma isteği gerçekleşir mi?'' diye sordular.

Bilgiç Dayı gülümsedi. Onlara;

''İkisine varılan yolu bir edebilirse gerçekleşir'' diyerek cevap verdi. ''Birine varılan yol Kuzey'e iken diğerine varılan yol Batı'ya Okyanus ötesine!''


388) YA ÖZGÜRLÜK, YA İSTİBDAT

Gazeteci arkadaş, bir ülkenin gelişmesinin meşru ölçüler ve ahlaki değerler barındıran özgürlük ortamında mümkün olduğunu söylüyordu. Bunun aksinin istibdat olduğunu belirtiyor, İstibdatı, farklı fikir ve tercihleri zor kullanıp yok etmeK şeklinde gösteriyordu.

Vatandaşlar bunu öğrendiklerinde, kafalarında soru da oluştu. Soruya Bilgiç Dayı cevap verebilirdi. Vardılar Bilgiç Dayı'nın yanına. Ona;

''İstibdat mı meşru ölçüleri ve ahlaki değerleri ortadan kaldırır? Yoksa, meşru ölçüsü ve ahlaki değeri olmayan toplum mu istibdatı getirir?'' diye sordular.

Bilgiç Dayı, eli çenesinde biraz düşündü. Sonra;

''Meşru ölçü, ahlaki değer her toplumda farklıdır arkadaşlar!'' diyeyerek cevap verdi. ''Unutulmasın, istibdat uygulayanlar, gökten zenbille inmemiş, istibdat uyguladıkları toplumun içinden çıkmışlardır.


389) ÇÖPÜ DEĞERLİ YAPACAKLARDI NEREDEYSE

9 Kasım 2019 günü, 'barış' adıyla Suriye'ye harekat başlatılmış, akabinde ABD Başkanı Trump'tan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gelmişti.

Mektup Türkiye'de gizli tutulmaya çalışılsa da, ABD medyası bunu duyurdu. Mektubun hakaret içerikli olduğu iddia ediliyordu. Meclis'in AK Parti dışındaki üyeleri kızdılar; ''Bu bir skandaldır; mektupta neler yazıyor açıklayın'' diyerek Erdoğan'a cephe aldılar.

Karşılık geldi Erdoğan'ın yandaşından: ''Biz o mektubu beğenmedik çöpe attık''

Vatandaşlar Bilgiç Dayı'ya sordular:

''ABD Başkanından gelen mektubu niçin çöpe atmışlar Bilgiç Dayı?''

Bilgiç Dayı cevap verdi:

''Mektup, Türkçe yazılmamış da ondan. Anlayışsız Trump n'olacak; Erdoğan'ın İngilizce bilmediğini akıl edememiş.


390) TRUMP'IN HAKARETLİ MEKTUBU

Bir kaç gün sonra ABD Başkanı Trump Türkiye'nin Başkanı Erdoğan'ı Amerika'ya davet etmiş, Erdoğan da kabul etmişti. Erdoğan çöpe atıldığı söylenen mektubu aldı, Amerika'ya uçtu. Trump'la görüşüp hakaret içerikli olduğu iddia edilen mektubunu ona taktim etti. Erdoğan Trump'a ''dostum'' dedi; Trump da Erdoğan'a ''dostum'' dedi. Ne de güzel dost olmuşlardı!!!

Tayyip Erdoğan Türkiye'ye geri döndü tabi. Döndü ama vatandaşların zihninde kuşku uyandı. Amerika'ya geri giden mektup ne olacaktı acaba?

Vatandaşlar Bilgiç Dayı'ya sordular:

''Trump, Erdoğan'dan geri aldığı hakaret içerikli mektubunu ne yapacak Bilgiç Dayı?''

Bilgiç Dayı cevap verdi:

''Gururla tarihçilere verecektir herhalde. Onlara diyecektir ki; sevmeyenini dost etmek için bir hakaretli mektup yeter''

İbrahim Faik Bayav
(19.11.2019) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6489
2 Firari Fırtına 4528
3 Mustafa Ermişcan 4009
4 Hasan Tabak 3659
5 Nermin Gömleksizoğlu 3282
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3165
7 Uğur Kesim 3123
8 Sibel Kaya 2994
9 Enes Evci 2692
10 Turgut Çakır 2363

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:410 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com