Hikayeler

Bilgiç Dayı'dan Nükteler-44 YENİ (406 - 410)
Okunma: 131
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


406) İKİSİNDEN BİRİ GİDECEK

Mısır yönetimine seçimle geldiği söylenen Mursi vardı. Abdulfettah Sisi darbe yapıp Mursiyi devirdi. Türkiye'nin yönetimine seçimle geldiği söylenen Tayyip Erdoğan çok kızdı. Türkiye'nin Mısır ile olan tüm ilişkilerini yasakladı. Tayyip Erdoğan o kadar çok kızmıştı ki, BM toplantısına gittiğinde Sisi'yi görünce salona girmedi.

Yedi ay sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslar için Rusya'ya gitti. Mısır'ın Dışişleri Bakanıyla da diyalog kurdu. Sonra Yurda döndü. Gazetecilere "Mısır ile de ilişkilerimizi geliştirmek isteriz. İlişkilerimizin kötü olmasını hiçbir zaman istemedik aslında" dedi.

Vatandaşlar öyle şaşırmışlardı ki, Bilgiç Dayı'ya, ''Neler oluyor Bilgiç Dayı!'' diye sordular.

Bilgiç Dayı, eliyle çenesini kavradı. Gözlerini yukarıya kaydırıp sabitlerken;

''Enteresan şeyler olacak gibiye benziyor!..'' diyerek cevap verdi. ''Türkiye Mısır ile ilişkiyi darbeciler yüzünden bozdu ise, herhalde Abdulfettah Sisi gidecek. Eğer darbe yüzünden değil ise, bekleyin, Tayyip Erdoğan gidecek''


407) VİRÜS DEF OLMUŞ MU?

Çin, koronoviris ile sarsılmış, ölümler tüm dehşetiyle üzerine düşmüştü.

Bir zaman sonra Çin yönetimi, aşıyı bulduk, virüsü önlemeye başladık dedi. Plajlara doluşan vatandaşlarının resimlerini dünya kamuoyuna sundu.

Bunu duyan Türkiye'deki vatandaşlar Bilgiç Dayı'ya;

''Vürüs Çin'den def olup gitti mi yoksa Bilgiç Dayı?'' diye sordular

Bilgiç Dayı, yüzünü astı. Sert ses tonuyla;

''Gidip de görmedim ki Arkadaşlar?!.'' diyerek cevap verdi. ''Yetmiş yaşımdayın ben. Hükümetimiz, virüsleneceğim korkusundan beni sokağa bile çıkarmıyor''.


408) TRUMPIN AŞI MÜJDESİ

Çin'de oluşan ve gelişen koronavirüs Amerika Birleşik Devleri'nin içini fena hırpalıyordu. Yönetimdekiler, çaresini bulmaya çalışıyoruz filan da diyorlardı. Başkan Donald Trump, ''Ya sabır vatandaşlarım!.. Virüsü önleyecek aşı 2020 sonuna kadar hazır olacak'' dedi.

Bunu duyan Türkiye'deki vatandaşlar 'bravo Trump'a' dercesine birbirlerine baktılar. Sonra Bilgiç Dayı'ya;

''Amerika aşı için 2020 yılı sonuna kadar niçin gecikiyor Bilgiç Dayı?'' diye sordular.

Bilgiç Dayı, eli çenesinde biraz düşündü. 2020 sonuna yedi aylık zaman vardı.

Vatandaşlara;

''Ölüm olaylarında Çin'den geri kalmamak içindir herhalde!'' diyerek ceap verdi. ''Şu an aşısı olmadığını söyleyenlere sadece gülünür''


409) SEÇKİN GENÇLER

Türkiye'de her yıl mayıs ayının 19'unda en üst makamdakinin mesaj yayınlaması adetten olmuştu. Gençlik ve Spor Bayramı idi bu gün. Erkek ve kız gençler spor alanına sıralanır, en üst makamdaki zat onları görüp mesajını okurdu. 2020 yılının 19 Mayıs gününde de mesaj verme adeti devam etti. Lakin bu gün tüm ülkede dışarı çıkmak yasaklanmıştı. En üst makamdaki zat, mesajını kamuoyuna televizyon kanallarından iletti. Mesajının daha ilk cümlesinde, ''Işığımız, umudumuz, geleceğimiz sevgili gençler!..'' diyordu.

Koca memlekette iş bulamayan, evlense evine aş götürmeyecek olan gençlerin arttığını bilen vatandaşlar Bilgiç Dayı'ya sordular:

''En üst makamdaki zat, hangi gençleri ışık, umut ve gelecek biliyor?''

Bilgiç Dayı;

''Hükümettekilerin, hükümettekilere yandaşların, yandaşların çevresinde dolananların gençlerini tabi ki'' diyerek cevap verdi. ''Kasada kalan ihsan, ulufe, nema sadece onlara yeter''


410) UYGUNSUZ DRONE

FOX TV'nin Ana Haber Sunucusu Fatih Portakal, AK Parti hükümetin televizynlarının haber etmeyip gizlediklerini açığa vuruyordu. AKP hükümetinin yandaşları da fena halde bozuluyordu tabi. Fatih Portakal'ın açığını bulmak için bir droneyi malikanesinin üzerinde uçurmaya başladılar.

Fatih Portakal malikanesinin üzerindeki droneyi farketti. Tüm kamu oyuna; ''Özel mülkü dikizletmek suçtur. Dikizleten bakan hakkında mahkemeye gidip suç duyurunda bulunacağım'' dedi.

Vatandaşlar meraklanıp Bilgiç Dayı'ya sordular:

''Mahkeme Fatih Portakal'ın suç duyurusunu nasıl sonuçlandırır Bilgiç Dayı?''

Bilgiç Dayı cevap verdi:

''Biz bilemeyiz ki arkadaşlar!.. Mahkemedir bu!.. Hükümetin bakanına, -sahip ol pır pır pır uçan dronene; rahatsız etmesin kimseyi- uyarısı verebilir!''

İbrahim Faik Bayav
(20.05.2020) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3937
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3088
7 Uğur Kesim 3087
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1427 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com