Denemeler

SEVMEK AŞKTAN FENA
Okunma: 80
Kanaryasız Yazar - Mesaj Gönder


 Canım bir hayli sıkkın, bu odanın duvarları çiğniyor bedenimi. Ruhum sanki soluklarım gibi, kasvetli işler dönüyor aralarında. Yaşayamayacağım hayatların hayaliyle dans ediyorum. Her seferinde, uslanmaksızın yapıyorum bunu. İflah olmam elbet, gerçi kim ne diye durduracakmış ki beni? Ancak kendimi kahrederim, hepsi bu. Hem hak etmiyor muyum, ediyorum.
 
 Sana aşık olmayı kendim seçtim. Yok, ne seni ne de kendimi kandırıyorum. İlk gördüğümde rahatsızlık duydum senden. Neden varsın, neden güzel sesler güzel görüntülerle dolu bu külüstür makam? Hepsini sorguladım, ta en başta. O gün dedim kendime, uzak dur. Uzak durdum, zaten bir yabancıydın da. İki yıl sonra, yine bir başka işle-.
 
 Aklıma utanç anlarım geliyor, devam edemiyorum başladığım işlere. Anlatamıyorum, düşünemiyorum. Şu karman çorman aklımı toparlayamıyorum işte! Neden o gün çok dikkat çekmişim, başka gün neden devrilmişim… Yeter! İsyan üstüne isyan, farkındayım. Hem okuyanı hem eleştirmeni sıkar bu tavırlarım. Bir iş yapılacaksa doğru düzgün yapılmalı. Hayatın yarım yamalak işliyorsa burada ekmek yok sana. Ya yaparsın, ya da bırakırsın.
 
 Haydutlar var. Ne çok haydut var bir bilseniz. Kafamın içine içine giriyorlar. Deşiyorlar ellerinde tornavidayla, akıyorlar sinirlerimde sağa sola sataşarak. Durmuyorlar! Bitmiyorlar! Koca bir hatadan doğma, rezillik bedeni ve pişmanlık ruhuyla çirkin mi çirkin bir adamım artık. Ne bir cinsiyet gözetirim kendime, ne de iyi kötü sıfatı. Öyle çirkin bir oluşumumdur ki, parmaklarım küçükçe ve gözlerim büyükçedir. Oysa ne bir şey görür şu koca gözlerim, ne de bir tuttuğunu bırakır minik parmaklarım. Her şeyin sorumlusu bırakmadıklarım, bırakamadıklarımdır. Çok isteyip bir türlü ulaşamadığım her şeydir. Uslanmaz, dinlemez bir serseri gibi adım atarım paldır küldür. Yapamayacağım her şeyin sorumluluğu devrilir, tutmaya çabalarım; tutarım da. Bırakmadıkça yeraltına çökerim, yüklerim iteler beni.
 
 İki yıl sonra dedim, devam edelim. Anlamsız birkaç sorumluluk vardı üstümüzde. Bu kez herkesin gözü önünde, saklı görevlerimden kime ne. Bir akşamüstü, hiç planda yoktun. Orada olacağını biliyordum, ama seni yıllar önce silmiştim. İlk görüşte, bir şey hissetmeye fırsat dahi bulmamışken. Ne olduysa, o akşamüstü oldu. Alkol kanımda haydutlaştı, koca gözlerim yağmurlandı. Kalabalığın ortasında bile isteye ağladım. Ne güzel yaklaştın, ne güzel uzandın bana. Parmakların yanaklarımda, gözlerime ulaşarak sildi yağmur damlalarını. Alakan yoktu. Kimseydin. Ne cüretti? “Ağlama” dedin. Sustum ben de. Ağlamadım. Birkaç karmaşa, bayılanlar oldu bağırış çağırış… Seni üzdüklerini duydum. Kıyamayarak uyudum o gece. Geceye baktım, güzeldi. Ama içimde acıyan bir şeyler vardı. Sana asla bunu açıklayacak kadar yakın olmadım. Ancak bana en büyük zararı o gün, cüretkar merhametinle sen verdin. Hissettirdin, acıdım sana. Ama sakın bu hikayede aşkına kapıldım sanma, ileride belki anlatırım. Uzun uzadıya düşündüm seni, aşık olmaya karar verene dek; sen karşıma bir masada çıkana dek… Sana sen varken aşık olmadım, sana sen gittiğinde bile isteye aşık oldum. Sakın başka düşüncelere aldanma. Acıyı kendim istedim, her şeyine katlanmaya razıydım. Bir başkası için döneceğini görene dek, her şey planlanmıştı.
 
 Ve döndün, ben sustum. Yüzüne bakmadım, gerçi baktım da sen görmedin. Sonra bakmadık. Söz geldi konuşmadık. Düşmanlaştık, ben kendimi her şeyden çekerken sen oradaydın. Planımda senden çekilmek yoktu, çünkü sen de yoktun. Yok olduk, ben yaptım. Pişman ruhum, rezil bedenim ve tüm çirkinliğimle buradayım. Kimsenin okumayacağı gizli bir sığınağın içinde, buradayım. Sen ise, bir başkasındasın.
 
 En kötü şey de bu işte. Sana aşık olmayı ben seçtim, sevmeyi değil. Seni sevmekten nefret ediyorum. Ama durmuyor, bitmiyor. Seviyorum seni. Canımı aşk değil bu yakıyor. Öyle bir şey yap ki, senden nefret edeyim. Öyle bir üz ki, öyle bir yık ki beni; bir daha toparlanamayayım. En büyük işkence, işte bu. Her şeyim: İpim, kuyum senin elinde. Bir bırak da, düzeleyim.
 
 
 


İsmim Kanaryasız Yazar fakat ne yazdığımı bilemeyecek kadar bilgisizim sanırsam; günlük değil, hikaye değil, deneme de değil. Ne olduğunu belirleyemediğim ama edebi bir hevesle yazılmış yazıdır diyebiliriz...
Kanaryasız YazarYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6436
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3937
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3088
7 Uğur Kesim 3087
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1331 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com