Denemeler

MUTLULUĞUN KORKUTUCU DERECELERİ
Okunma: 436
answersinthepouringrain ... - Mesaj Gönder


Sevdiğin bir şeyi yapmak sana her zaman tam anlamıyla tatmin olduğun o mutluluğu hissettirir mi? Mutluluk aslında en basit aynı zamanda da en zor duygulardan biri. Basitliği, mutluluğa ulaşmak için ne yapman gerektiğini bilmenden(çoğu zaman) kaynaklanıyor. Nelerin seni mutlu edeceğini bilememek ise kendini tanımak ve birçok şeyi deneyimleyerek karar vermenle başlıyor. Zor olan kısmı ise mutluluğu dereceli bir şekilde yaşamak. Düşük seviye bir mutluluk hissini hayatın monotonluğuna kendini kaptırmış her insan hisseder. Orta seviye olanını monotonluğunun farkında olup bunun için bir şeyler yapan ve yeni şeyler deneyimlemek için adım atan insanlar hissedebilir. Fakat yüksek seviye, o tatmin edici, sahte kahkahalardan oluşmayan gerçek olan o mutluluk hissini hisseden insan sayısının çok olduğunu düşünmüyorum. O hissin tam olarak ne olduğunu da bilmiyorum. En son ne zaman böyle hissettiğimi hatırlıyorum. Sanki içimde bir şey var ve o şey beni gıdıklıyormuş gibi hissettiğim bir duyguydu. Hem de anlık değil, hayatımın o döneminde sürekli hissettiğim bir şeydi. Sorun şu ki bu hissi unuttum. Diğer bir sorun ise bu hissin beraberinde birkaç kötü duyguyla beraber gelmesi. Duyguları kötü diye adlandırmak ne kadar doğru bilmiyorum ama yanında gelmişken birkaç pürüz de getiriyor bu "beyaz bayrak". Bu pürüzler olmadan tam anlamıyla tertemiz arınmış o hisse ulaşamıyorsun. O yüzden belki de hayatında çok fazla sorun olmaması bile kötü bir şeydir. Hayatın akışına kendini bırakıp önüne gelenlerden faydalanmayla bu hissin yaşanacağını düşünmüyorum. Çaba ve pürüzler bu yüksek seviye mutluluğun bel kemiği. Pürüzlerden kaçmak yerine onların üstüne gitmek, zor olanı yapmak belki de bizi başarı konusunda tatmin ettiği için beraberinde o mutluluğu da getiriyordur. Kim bilir belki de mutluluk ana bir duygu değil birçok duygunun yanında gelen aslında ek bir duygudur ve bunu farketmek, mutluluğu bu kadar ciddiye almamak ise bizim hayatımızın amacıdır.answersinthepouringrain ...Yorumlar (3)
Ali Rıza BAKIR 5.07.2020 03:39
Öncelikle konu seçimi gayet iyi . Ele alınan seçenekler de makul durumda . Bunlara olan yorumun biraz fazla kişisel ve değişken olsada tespitler yerinde diyebiliirim .
Ama sanırım kafalar biraz karışık , duygular biraz sarhoş gibi . Şöyle ki ; ilk başta bahsedilen "yüksek seviye mutluluk" hissine karşı olan ilgin besbelli iken (bu ancak onu bilmek ve hatırlamakla mümkün) sonrasında unuttuğunu söylemen daha daha sonra da onun beraberinde getirdiği sorunları açıklarken tekrar hatırlama eylemi gerçekleştirmişsin . Sanırım "unuttum" derken uzun zamandır tekrar bunu elde edemediğin için biraz sitem söz konusu ama belirsiz bi mecaz olduğu için böyle bir çelişkiye itmiş yazıyı .
Bu da bana duyguların çaresizlik ve umutsuzluk sarhoşluğundan gibi geldi .
Mutluluk konusuna gelirsek , mutluluğun ek bir paket gibi geldiği düşüncesini sevdim . Belki de paylaşınca çoğalmasının sebebi de budur . Yalnız ciddiye almama durumunda biraz küskünlük sezdim . Umursamazsam kendiliğinden beni bulacaktır fikrinin bir eseri gibi , sanırım çocuk tarafımız kendisini böyle yansıtıyor dışa .
Teşekkürler bu güzel konu için . Eline sağlık , mutlu kal :)

answersinthepouringrain ... 5.07.2020 10:07
Yorumun için çok teşekkür ederim şimdi senin yorumunu okuyup sonrasında yazımı tekrar okuyunca demek istediğin çelişkili durumu anladım ve haklısın da mecazım biraz belirsiz olmuş daha düzgün ifade etmeliydim ama tekrardan güzel yorumun için teşekkür ediyorum keşke hep yazılarıma böyle yorumlar gelse sevgiyle kal

Ali Rıza BAKIR 5.07.2020 14:03
Rica ederim . Faydam olmuşsa zaman buldukça elimden geleni yaparım diğer paylaşımların içinde . :)


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6696
2 Firari Fırtına 4695
3 Mustafa Ermişcan 4191
4 Hasan Tabak 3845
5 Nermin Gömleksizoğlu 3451
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3394
7 Uğur Kesim 3264
8 Sibel Kaya 3158
9 Eyyup Akmetin 2848
10 Enes Evci 2840

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:267 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com