Denemeler

Beyin Akıllı Değildir
Okunma: 93
Evliya Ermiş - Mesaj Gönder


Beyin akıllı değildir. İyi kötü diye ayırt edemez.. Sıklıkla yapılıyor mu yapılmıyor mu diye bakar. Tekrarlar ile kodlanır. Ki beynin akıllı olmasına gerek de yoktur. Yaşamın içinde var olmak için akla gerek yoktur. Akıl doğanın farkında olmadan yaptığı kendi aleyhine olan bir hatadır.. Yalan yalanı doğurur.. Akıllıca yapılan bir şey akıl ile yapılması gereken başka şeyi doğurur.. Bu yüzden bizim her şeyimiz akla dayalı.. Bu yüzden doğanın büyük bir kısmından uzağız, acı çekiyoruz.
 
Bir şeyi sıklıkla yapıyorsan, demek ki bu şey gerekli ki sürekli yapılıyor diye düşünür ve kendisini onunla uyum içine sokar, artık onunla özdeşleşir ve sürekli sana onu hatırlatır! Elbet düşünmez, mecazi anlatım kullanmak zorundayım ben bu alanda akademisyen değilim.
Heey! Unutma, hadi kalk yine yap, der.. Eğer yapmazsan sana uyarıcı gönderir. İçini bir sıkıntı basar. Beyin, 'Dikkat Dikkat' diye alarm verir, her gün sıklıkla yaptığın şeyi bugün yapmıyorsun bir sorun mu var? Unuttun mu yoksa? Biri sana engel mi oluyor? Hadi kalkıp yapsana der..
 
Eğer gelen o sıkıntıya rağmen yapmazsan ortalama 21 gün sonra beyin artık özdeşleşmeyi keser. Tabi bu 21 günde sürekli alarm gelmeye yani acı çekmeye devam edeceksin. 21 gün sonra da kesin tamamen biteceğinin garantisi yok. Vücut özdeşleştiği şeyi hemen bırakamaz çünkü zamanında yeterince tekrar edilen, önemli diye algılanan bir şeydi o. Belki yine öyle ama birileri yapmana engel oluyor? Bir daha yapana kadar direnmesi gerektiğini düşünür.. Bu yüzden kolay kolay kilo veremeyiz, belki de uzun süre yemek yiyemeyecek diye depo etmek istedi en iyisi bunları saklayayım diye düşünür. 21 günden sonra artık belirli bir oranda sinapslar arasındaki enerji azalır.. Beyin artık onu yapmadığın için seni uyarmaz. Yapmadığına göre demek ki artık buna gerek yok der. Ya da artık ölmen lazım, bunun üstesinden gelemiyorsun..
 
 
Senin elenmen lazım çünkü hayatta senden çok var, üstesinden gelenler türün devamını sağlar.. Sana çok da gerek yok, güçlü olamadın kaybettin. Sağlıklı bir tür gelmesi için seni feda etmeliyiz. İnsan, hayatın gözünde nazi kampındaki yahudiler gibi birer numaraya sahip basit mekanizmadır.. Biri olmadı mı? Olsun.. Diğeri olur.. Bu yüzden organizma basitleştikçe daha çok çocuk yapar. Balıkların milyonlarca yumurtası bu yüzden olur..
Bu yüzden istemediğin şeyleri terk etmek istiyorsan bir süre acı çekmen gerek.. Beyin hadi kalk yap, sürekli yaptığın şeye yine enerji ver dediği zaman, hayır artık buna gerek yok deyip direnmen lazım.. Normalde her şeyin yolunda gitmesi gerek ama düşünce yeteneği beynimizi alt üst etti.. Hiçbir hayvan fazla kilo alıp sonra eritmeye çalışmaz.. Beyinleri böyle kargaşalara maruz kalmaz. Fazla kilo aldı ise cidden kış uykusuna yatacaktır.. İnsan resmen beyinle oyun oynuyor.. Beyin ne yapacağını şaşırdı..
 
Ben direnmeyi değil de o an onu unutturacak başka şeyle ilgilenmeni tavsiye ederim.. Direnmen yani bastırman iyi bir yöntem değil.. Bastırma egonun savunma mekanizmasıdır aptal beyin mecbur kaldığı için bu yola başvurur..
 
 
Uzun süre namaz kılıp bazı namazlarını kaçıran insanın acı çekmesi kutsal bir durum değil sadece beyin Heey alışkanlığını neden yapmadın deyip sana acı hissettirerek hatırlatmada bulunuyor.. Eminim uzun süre puta tapmayanlar da aynı acıyı çekiyordu.. Yani buna kesin eminim 🙂 Aynı şekilde ders çalışmayınca veya sıklıkla duygu yoğunluğu içinde yaptığın başka şeyleri yapmamaya başlayınca.. Mesela sigara içmek ya da mastürbasyon..
Kısacası duygular vücudun alarm mekanizmasıdır.. Vücut duygular ile alarm verir, hatırlatır, onaylar, heey işler yolunda değil bak der vb vb.. Yani evrimsel süreci devam eden hala tam olgunlaşamamış bir mekanizmada bu sistemin olması bile iyi.Evliya ErmişYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6507
2 Firari Fırtına 4541
3 Mustafa Ermişcan 4024
4 Hasan Tabak 3676
5 Nermin Gömleksizoğlu 3297
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3184
7 Uğur Kesim 3133
8 Sibel Kaya 3008
9 Enes Evci 2704
10 Turgut Çakır 2373

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:453 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com