Denemeler

Özgür İrade Yoktur
Okunma: 97
Evliya Ermiş - Mesaj Gönder


Akıllı telefonlar aslında akıllı değil.. Belirli kodlar sayesinde yapıyorlar onca şeyi.. Kodlardan bağımsız şekilde yapamazlar.. Ya da akıl denilen şey tam olarak bu.. Kodlar ve eylemler.. (Yazılımcı değilim ama düşünürler her alanda bilgi sahibidir çünkü bize ilham geliyor.) Mesela telefon açılınca cihaz açılıyor yazıyor.. Günaydın açılıyorum demiyor kendi kendine.. Günaydın açılıyorum deseydi kodu o şekilde yüklenmiş diyecektik.. Fakat bizi diğer hayvanlardan ayıran şeyleri yapıyor, hatta insanın yapamayacağı zeka isteyen şeyleri yapıyor.. Saniyeler içinde matematik formülleri çözümlüyor.. Bunlar zeka istiyor ama akıllı telefon zeki değil.. Ya da zeka dediğimiz şey aslında o..


Kodlar.. Zeka diye anlatmaya çalıştığımız her şeyin sırrı kodlardaymış.. Zeka insana özel olarak mı verildi? Hayır.. Bak akıllı telefona bile veriliyor.. Bizi kodlayan, özel olarak zeka veren tanrı kavramı tamamen çöktü.. (Biz 21.yy düşünürleri işkembeden sallamıyoruz.) Sadece yaşam ve içinde hayatta kalmaya çalıştıkça kodlanan ve bu kodlar dahilinde var olan insan var.. Ve yine kendine yettiği kadar kodlanan diğer canlılar. Kod azaldıkça cansızlığa geçiliyor.. Mesela insanın da her noktası aynı derecede kodlanmamış.. Beyin ile kolu kıyaslayamayız değil mi? Ya da ikinci beynimiz olan bağırsakları..


Peki insan akıllı telefondan farklı mı? Bir özgür iradeye sahip mi? İnsan herhangi bir kod yüklemeden tamamen kendi özelliği olarak akıllı mı? Hayır... İnsan da akıllı telefon gibi aslında.. Sadece yaşam bize daha kompleks kodlar yüklediği için akıllı telefondan daha akıllıyız fakat hiçbirimiz genetikten gelen bilgiler ve yaşadıkça elde ettiğimiz duygular haricinde oluşan kodların dışında bir şey düşünemeyiz. Hissedemeyiz.. Karar alamayız.. Anlamlandıramayız.. Zeka bizim mutlak özelliğimiz değil.. Bize eklenen kısıtlı bir özellik, telefona eklenen kısıtlı özellik gibi. Bebeği ormana koy, orada büyüsün kendi kendine akıllı davranışlar gösteremez.. Konuşamaz bile. Yürüyemez bile.. Kod yüklenmedi çünkü..


Genetikten gelen ve 5 duyunun algıladığı kodlar haricinde biz yokuz.. Hiçiz.. Tıpkı mutfak robotunun sadece mutfak robotu olması gibi.. Çamaşır yıkayamaması gibi.. Çünkü ona yüklenen kod kadardır o.. İnsan da öyle, özgür iradeye sahip değildir, hemen kalkıp konuşup fikirlerini söyleyemez.. Mutlak manada bize ait bir düşünce yapımız yok.. Her şey kod.. Kodlar izin verdikçe düşünüyor duygulanıyor anlam yaratıyoruz.. Hepimiz birer kuklayız. Hayatımız kodları taklit etmekten ibaret. Ama bu öyle derin mesele ki sanki her şeyi kendi özgür irademiz ile kendimiz yaratıyoruz gibi.. Eminim mutfak robotunda duygu özelliği olsa idi o da elmaları kendi mutlak özelliği sayesinde kestiğini düşünürdü.. Hayır her şey kod, senin özgür iraden yok deseydik bizi anlamazdı. 


İnançlı biri ben öyle hissettiğim için inanıyorum kimse zorla inandırmadı kendi isteğimle inanıyorum diyor.. Defalarca şahit oldum.. Bu kurduğu cümleler bile ona ait değil.. Dikkat edin her inançlı aynı cümleleri kurar.. Her mutfak robotu aynı şekilde keser eğer kodunu değiştirip üst sürümü yüklemezsen.. Ben eskiden inançlı idim ve belki yüzlerce inançlı ile tartışıyor, sohbet ediyorum. Onlar farkında değil ama ben görüyorum.. kodlanmışlar farkında değiller.. Hintli de Müslüman da Hristiyan da vb.. Her kararımız duygumuz koddan ibaret.. Mutfak robotu gibi aynı şeyleri tekrar edip duruyoruz..


Meditasyon ve farkındalık anında fark ediyorum bu yazdıklarımı.. Kodlar birer birer geçiyor gözümün önünden.. Bu güne kadar ne yapmışsam ne demişsem hep kod.. Kod geliyor duygudan enerji alıyor ve aktif oluyor.. Ruh denilen şey de yok.. Enerji besinlerden elde ediliyor.. Besinlerde de demir fosfat vb vb var sende de.. Bitkiden aldığın seninkine geçiyor ve onun enerjisini kendine nakledip canlı kalmaya devam ediyorsun.. Enerji harcadıkça da mekanizman yaşlanıyor ölüyorsun.. Yaşam tamamen bir fabrika gibi çalışıyor..


Ama biz bunca gerçeği anlayamadık.. Bilgi birikimimiz azdı.. Masallar mitler uydurduk anlam yarattık.. Tanrı dedik.. Ruh verdi dedik.. Özel olarak zeka verdi dedik.. Bizi sınıyor dedik.. Hepsi masal, hikaye, yalan, mitoloji.. Hayat daha farklı işliyor bu anlatılanlardan.. Ama biz bu anlattıklarımız ile şirke düşüyoruz hayatın kodunu görmezden gelip ikinci bir hayal ürünü olan kodlar yaratıp onlara inanarak.. 


Allah'a erdim Allah yok oldu..
Evliya ErmişYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6507
2 Firari Fırtına 4541
3 Mustafa Ermişcan 4024
4 Hasan Tabak 3676
5 Nermin Gömleksizoğlu 3297
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3184
7 Uğur Kesim 3133
8 Sibel Kaya 3008
9 Enes Evci 2704
10 Turgut Çakır 2373

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:756 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com