Hikayeler

Otel'de Bir Kitap
Okunma: 52
Hep de Böy - Mesaj Gönder


Yani şimdi Ahmet Bey sağımda olsa, bence hepsi de film değil, bu o dediğim gibi kafamı çevirdiğim yerde bir film yazılı olup olmadığına bakacağım ama aslında sadece evde bulaşıkları yıkarken aklıma geldiğinden değil, film derken aklıma gelmediğinden bir hamle yapacağım, bütün çocuklar satranç öğrenecek ve ben bunları sadece bu hamle için yazmış olacağım, diğer satırlar Hamlet'ten söz edecek ve yorgun olduğumu unutacağım: yorgunsun ama! İyi peki yorgunum, olur ama yorgunum, sadece bir nedenle değil her nedenle yorgunum. Bunu dağlara taşlara haykırmam gerekirse, tekrar yazacağım. Otellerin çalışma temposu insanı şaşırtıyor, çılgına dönüyoruz bir şey ters giderse, mutluluktan uçuyoruz eğer halılar güzelse. Sadece ılımlı, sevgi dolu olmamız yetmiyor bize, tüm otel çalışanları 'iyi insanlardır' diyebilmeliyiz. Peki onu da anladım, Şebnem Hanım için de aynı şeyleri diyecek miyiz? Bey, diye yazdım mı diye tekrar kontrol etti. Evet, bu bir resim kursu değildi ve de mutlaka köyde böyle bir durum vardı. Biz bir an evvel otelden çıkıp şehri gezmek istiyorduk ama aslında oteldeydik, hem de daha check in bile yaptırmamıştık. Biri o an, biz de öyle, demişti. Demiştir kesin. Demisti! Dedi mi peki? Şimdi mi? Bu şekilde köydeki okula doğru yürümeye başladık, kimseden çıt çıkmıyordu. İyi biri olmasaydı bize köydeki tek sahile giden yolu anlatırdı belki de ama köydeki ünlü sebzeli piliç lokantasının köyün en iyi insanları olduğunu anlatmayabilirdi. Tam yazacağım, oturmuşum masanın başına, bunlar gerçekti, ben uçan halıları izlemiş miydim? Hayır. Demek ondan yazar oluyorlar diye havanın içine sızmış güneş ışıklarının açığa çıkardığı mavi rengin soluğunun bir rüzgarla odanın penceresinden hareket ederek havalandırdığı örtünün rengini tam tahmin ettiğim gibi kendi renginde olduğunu gördüm. Biri sürekli: turkuaz diyordu. O da kimdi acaba diyen var mıydı, bilemedim, bence kitaptı, o hangi kitaptı acaba?

Sırt çantam öyle değil ki, sadece eski, aylardır aynı çantayı kullandığım için, şimdi hemen gidip yıkamadığım için, birazdan ev ödevimi yüzüme fırlatacağı için, aynısından az aşağıdaki dericide satıldığı için... her nedenle eskiydi. Eski güzel bir otel diyerek, Ahmede Bey burada mı, dedim. Yazabilirsin, yazarsın sen de. İşte büyük sırrımızı açıklamayacaktık kimseye, bunlar bu şehrin tek turistik gerçekleriydi, o konu öyle olup da bize 'herkese bir şey de' dememiş olsaydı, ben asla yazamazdım. Otelde akşam saatlerinde yapılacak gösteri köyün neresindeydi acaba? Biz köyde kalıyorduk öyle değil mi? Yoksa otel miydi? İyi biri gene de bunları düşünürdü ama bunlardan yola çıkıp da: sen, gel buraya, seni kendime seçtim, demezdi. O kimdi? Onlar şarkıcı, onlara öyle şeyler olur, diyebilmiştik. Bense hayatımda sadece bir kere 'sanatçılar ne alemde' demiş olduğumu anımsamak için yazmaya başlamalıydım, çalışmalıydım. Bunu iyi bir nedenle yaptığımdan emindim ama ne sebeple aynı hava akımında gezinmediğini anlayamıyordum. Odalarda klima var mı, çay servisi falan, ne bileyim ben işte sonuçta köyde hiç lokanta olmayan hali otelde yemek gibi ama o kadar sıkıcı değildi, yanımda bir kitap vardı. O açıdan bu yanımda hiç kitap olmaması gibi bir şeydi. Evet, elbette o açıdan, bir önceki makalemi okudun mu falan buna diyorum galiba gene. Oysa yemek de yenirdi! Gülmeye başladık. Bütün bunlar bir otel tabelası için söylenmemiş gibi değildi. Adamın evinden görünen otelin tabelasında bir harf vardı! Değerli bir harf ya da tek harfi kalmış bir tabela. Milli marşımızı okuduk, okul öğrencilerle doluydu. Mutluyduk... Takıcıların önünden geçerken 'ucuzmuş,iyi gene, biraz bakalım da' dedik sadece, hiç bunları düşünmemiş miydik? Biri bana bunları dese belki de ölürdüm, yani bunlar şimdi aşk mıydı, meşk miydi? Bomba bu köyde değildi. Şimdi bak bunları yazmak ayrı şey, bir insanın hayatına bomba gibi düşmek ayrı... Hep de BöyYorumlar (1)
Hep de Böy 24.11.2020 13:27
https://www.youtube.com/watch?v=OCi_fZ2r0xA


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6537
2 Firari Fırtına 4566
3 Mustafa Ermişcan 4049
4 Hasan Tabak 3702
5 Nermin Gömleksizoğlu 3320
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3216
7 Uğur Kesim 3150
8 Sibel Kaya 3031
9 Enes Evci 2726
10 Turgut Çakır 2387

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1734 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com