Denemeler

Böyle bir Parti var-o da Bolşevik Partidir
Okunma: 204
Furkan Sezen - Mesaj Gönder


Haziran 1917'de yapılan ve 248 sandelyeye karşılık 105 sandalyeyle Bolşeviklerin hala Menşeviklere göre zayıf oldukları Birinci Rusya Sovyetler Kongresi'nde söyledi bunu. Rusya'da burjuvazi ile demokrat küçük-burjuvaların ittifakını temsil eden Geçici Hükümetin yerini almaya muktedir hiçbir partinin bulunmadığını söyleyen Menşevik Tsereteli'nin iddiasına karşılık. "Böyle bir Parti var-o da Bolşevik Partidir". Lenin hemen ayrılmaz oradan, ayaküstü bir konuşma yapar, çok da güzel öğretici bir konuşma. Mesela bu o konuşmadan bir alıntı:
"Posta ve Telgraf Bakanı’na (küçük-burjuva sosyalisti Çeretelli'ye) karar metnimizin ve programımızın anlaşılır bir izahını sunmaya çalışacağım. Programımız, ekonomik kriz konusunda kapitalistlerin “saf” kapitalizmin serbest piyasasındaki kapitalistler olarak değil, savaş ihalelerine girerek elde ettikleri muazzam kârların –yüzde 500’lere, yüzde 800’lere kadar fırlayan kârların– hepsinin derhal, bir an bile gecikmeden yayınlamasını talep ediyor. İşçi denetiminin gerçekten zorunlu ve mümkün olduğu yer burasıdır. Eğer kendinize “devrimci” demokrat diyorsanız, kongre adına hayata geçirmeniz gereken, hemen bir gecede hayata geçirilebilecek bir önlemdir bu. Sosyalizm değildir bu. (...) Kapitalistlerin kârlarını halka gösterin, en büyük milyonerlerden ellisini ya da yüzünü tutuklayın. Hele bir onları birkaç hafta nezarette tutun, hiç olmadı şu an Nikolay Romanov’a sağlanan ayrıcalıklı koşulların aynısını sağlayın, bakın bakalım ülkemize yeni hükümet döneminde bile her gün milyonlar kaybettiren saklı pınarları, düzenbazlıkları, pislik ve açgözlülüğü ortaya seriyorlar mı sermiyorlar mı? Anarşi ve yıkımın başlıca nedeni budur. İşte bu yüzden her şeyin eskisi gibi devam ettiğini, koalisyon hükümetinin bir şey değiştirmediğini ve sadece beyanlara, tumturaklı bildiriler yığınına yenilerini eklediğini söylüyoruz. İnsanların ne kadar samimi olduğundan, emekçi kitlelerin iyi durumda olmasını canı gönülden isteyip istemediklerinden bağımsız olarak, durum değişmemiştir: İktidarda aynı sınıf vardır"
Bu sözleri Bolşevik Partinin Nisan Kongresinde söyledikleriyle tamamlayalım:
''...Şu anda, sosyalizme 'başlamayı' savunamayız; bu düpedüz budalalık olur. Önce sosyalizmi açıklamamız, ne olduğunu öğretmemiz gerekir. Rus halkının çoğunluğu, sosyalizmi anlaması ve kavraması olanaksız köylüler ile küçük-burjuvalardan oluşmaktadır. Ama bunların, diyelim her köyde hayvancılığın ıslahı için başvurabilecekleri bir banka bulunmasına ne itirazları olabilir? Buna hiçbir İtirazları olamaz. Bu pratik önlemleri anlatmalı ve bunların vazgeçilmez şeyler olduğu konusunda onlarda kesin bir kanı yaratmalıyız'' ( Leninist ) Furkan SezenYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3908
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3450
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2891

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:686 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com