Denemeler

REKLAM ÜZERİNDE SUBLİMİNAL MESAJ
Okunma: 1406
Ecem YILDIZ - Mesaj Gönder


Subliminal reklamcılık denen bilinçaltını hedef alan bu tür reklamlar ilk kez 1950’li yıllarda Amerika’da ortaya çıkmıştır.

Bu dönemlerde reklamların arttığını görmekteyiz ve yayınlanan reklamlar genellikle dizi ve ya film aralarında gösterildiğinden dolayı ; çoğu televizyon izleyicileri ya kanal değişltiriyor ya da reklam zamanını kendi ihtiyaçlarını gidererek kullanıyor. Peki reklamlar izlenildiğinde insanlar üzerinde ne kadar etki yaratıyor. Reklam nasıl göründüğünde insana çekici geliyor. Reklam seyirci için ne zaman anlamlaşıyor. İşte bazı insanlar reklamları izlemiyorlar ; çünkü reklam onlara bişey ifade etmiyor. Bazı insanlar ise istemeden reklama dalıp gidiyor , belki reklamın ne reklamı olduğunu bile anlamıyorlar. Bunun sebebi ise reklama kapılıp giden aslında 'insanların bilinçaltının' taa kendisidir.
İnsanlar izlemiyorlar , bilinçaltları takılıyor reklam o esnada bilinçaltına subLİminal bir mesaj veriyor. İnsanlar onu o an anlamıyorlar hatta algılayamıyorlar fakat reklam üzerindeki o subliminal mesaj sayesinde beyin odaklanıyor. O an o ürünü ,hizmeti ve ya sosyal sorumluluk reklamını bilinçaltına kazıyor. Peki bu durum insanlar üzerinde nasıl bu kadar etki yaratıyor. Subliminal mesaj ne oluyor. Bunlar tabii ki bilinmesi gereken kavramalrdır. Subniminal mesaj başka bir objenin ya da nesnenin içine gömülü olan bir işaret ve ya mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda farkedilmemek üzere tasarlanmıştır.Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından farkedilemezler ancak bu mesajların insan bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır.Bilinçaltı mesaj kullanmak yasalara aykırıdır. Aynı zamnda subliminal mesajlar reklamların üzerinde kullanımak ile beraber, şarkı sözlerinin , müziklerin aralarındada kullanılabilir. Fakat biraz öncede bahsettiğimiz gibi subniminal mesajlar yasalara aykırıdır. Nedenini soracak olursanız. Bunuda bir örnek ile anlatayımn sizlere.. James vicary bir reklam uzmanıdır.James vicary yaptığı bir deney sonucu ortaya çıkmıştır.
James Vicary adlı reklamcılık uzmanı, sinema salonlarında yaptığı bir deney sonucu patlamış mısır ve kola satışlarının arttığını iddia etti. Bu deneyde film perdede oynarken, saliselik görüntüler halinde ‘patlamış mısır ye’ ve ‘Kola iç’ sloganları çıkıyordu. Seyirci bu sloganları bilinciyle algılayamadığı halde, bilinçaltına hitap eden bu sloganlar sayesinde Kola satışlarının yüzde 18.1, patlamış mısır satışlarının ise yüzde 57.7 arttığı iddia edildi. Bilinçaltı reklamları Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde yasaklandı.
Bana soracak olursanız biz reklamcılar için subliminal mesaj ile reklam yapmak ilgi çekici ve geliri yüksek bir iş olabilir. Fakat şöylede düşünebiliriz. Nasıl geliri yüksek ise maliyetide fazla olabilir. Fakat biz is alan olarak patronlarımızdan yani reklamımız yapılsın diyen kişilerden de büyük ilgi görebilirz. Çünkü James Vicary yaptığı deneyinde satışların %50 lere kadar artış gösterdiğini söylemiş. Patronlar ne kadar çok kazanırsa ve bizde kazandırırsak aslında çok iyi ;) :D Fakat yasalar buna izin vermiyor. Bu kötü oldu. :(
Subliminal mesajlar aslında gündelik konuşmaların arasındada geçebilir.. Ayrıca reklamlarda ne kadar yok densede subliminal mesajlar bulunmaktadır. Ayrıca bakacak ya da inceleyecek olursanız en basitinden CAMEL marka sigaranın üzerindeki deve resminde bunu görebilirsiniz.


                                                                                                                        ECEM YILDIZ
                                                                                                                          12/07/2011   Ecem YILDIZYorumlar (1)
Ecem YILDIZ 24.07.2011 15:55
tEşekkür ederim.. Sağoooooolasın.. Hazır mesleğimin ilk adımlarındayken nese ıle Okuyayım teşekkurler..:D
Açık sözlülük gereklidir.. Bu mesleklerde..:D Fazla ve ya cok fazla :D:D:D
SAYGILAR..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6359
2 Firari Fırtına 4418
3 Mustafa Ermişcan 3817
4 Hasan Tabak 3526
5 Nermin Gömleksizoğlu 3173
6 Uğur Kesim 3035
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2940
8 Sibel Kaya 2887
9 Enes Evci 2597
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:940 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com