Denemeler

KARMA HAYAT
Okunma: 1103
Ecem YILDIZ - Mesaj Gönder


Tekdüzelik ile yürümeyen bir hayat içerisindeyiz. Bazı zaman aksi , bazı zaman yolunda giden işler , bazen karışıklığa bazen ise mutluluğa dönüşebiliyor. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu vurgulayan Herakleitos gerçekten çok doğru bir konuya değinmiş. Şöyle açıklamak gerekirse; biz bireyler bile hergün kendi içimizde yeni bir değişim ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum bizler için bazen iyi sonuçlar doğursa da kimi zaman şaşkınlığımızın bir parçası haline geliyor. Bir gün mutluluktan göklere uçarken , diğer gün ağlamaklı hal alabiliyoruz. Bu durum ruh halimizin değişkenliğinin belirtisidir çoğu kez; fakat , renklenen dünyamızda o kadar çok kafamızı kurcalayan şeyler var ki kendi iç dünyamızda.Çoğu zaman içerisinde yer almak istediklerimiz için farkına varmadan değişimler yaşayabiliyoruz kendi içimizde. Bilmeden , fark etmeden değişiyoruz. Çevremizde onca kişi değişiyor. Nesneler bile yıpranması ile bir değişim yaşıyor zaman ilerledikçe. Bu bir gerçektir ki ; hayat kendi içinde , ve hayatın içinde bulunan insanlar ile çelişiyor , çelişmeler yaşanırken esneklik arz eden konularda hayat ta değişiyor insanda.. Peki değişim bilerek mi yaşanıyor. Çoğu kez insanlar değişimlerinin farkına varmazlar ve bunu bir olay sonucu ve yahut birinin söylemesi ile anlarlar. Süregelen olayların topluma yankı ettikten sonraki hali de insanları etkiler ve değişim sebebi sayılır. Çünkü insanlar rotayı ya o konu üzerine çevirir ya da tam tersine rotadan iyice saptırır. Karma bir hayatın içerisindeyiz bizler ve çoğu kez değişimlerin ve değişimlerimizin farkında olamıyoruz. Bazen değişimin farkedilmesi kötü olmakla birlite çoğu zamanda fark etdilmesi güzel bir şeydir.
 
Değinmek istediğim bir konuda şudur ki ; insanlar bazı zamanlar ; kendilerinde değişim arar ve kendi içlerinde değişimi yarattıklarında , farkındalık yaratma çabası içerisine girerler ve daha sonra öyle bir durum ortaya çıkar ki artık insanlar hayat için yaşamaktan çıkar ve hayat insanlar için çabalamaya başlar. Karma hayat çerçevesi içerisinde bulunan bu zihniyet pek de iyi değildir aslında. Birkaç konuda çıkmaza giren bizler hemen değişmeye çabalarsak ; karşılaşacağımız durum sert bir tökezlemeden başka hiçbir şey olmayacaktır. Elbette farklılıklar olacaktır. Her insan farklılık yaratmalıdır ve her insan fark edilmelidir. Fakat elde sihir yoktur arkadaşlar. Hayatta hız sadece trafikte kazalara sebebiyet vermiyor. Hız insan hayatında önemli bir rol oynuyor. Hızlı bir işbitirici olmaya çalışırken aynı zamanda yapacağımız işin üstünde daha fazla yoğunlaşmalıyız. Bizler tökezlersek hayat koca bvr sekteye uğrar ve tokat yemişcesine biter , fark yaratmacılık. Bu sebebten bir iş üzerinde yoğunlaşarak ve bir değil on kez düşünerek değişimlere açık olunmalı ve değişirken kötü yönde değişmemeye özen göstermeliyiz..
 
 
Karma hayatın içinde yok olmamak için değişime de açık olacağız , farklılık yaratmaya da. Fakat hayatın zelzelesine kapılıp hızlı bir iş bitiricilik sağlamak istersek unutmayın tökezleriz.
Saygılar…


ECEM YILDIZ
28/11/2010Ecem YILDIZYorumlar (4)
Ömer Faruk Hüsmüllü 24.07.2011 21:13
Güzel bir deneme olmuş, kutlarım.
Yalnız ukalalık olaraka kabul etmezseniz bir düzeltme yapacağım: Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu vurgulayan Descartes değil Herakleitos'dur.
Saygılarımla.

Ecem YILDIZ 24.07.2011 23:00
Teşekkürler.. ;) Haklısınız ;)=

emre kömür 28.07.2011 11:05
insanoğlu değişmez derler ama:) saniyede değişir yemin ederim ::)

Ecem YILDIZ 29.07.2011 14:07
Öylee vallahi .. saniyede ..


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6338
2 Firari Fırtına 4399
3 Mustafa Ermişcan 3787
4 Hasan Tabak 3504
5 Nermin Gömleksizoğlu 3154
6 Uğur Kesim 3022
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2897
8 Sibel Kaya 2869
9 Enes Evci 2579
10 Turgut Çakır 2276

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2892 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com