Senaryolar

Dizi Karakterleri: Sevgi Durağında Şakalaşmalar
Okunma: 67
Hep de Böy - Mesaj Gönder


KARAKTERLER

Şeyma: Şeyma bir evin bir kızı. Ufak tefek pişmanlıkları haricinde mutlu bir hayatı var. Kendi iç dünyası ile ailesi ile olan muhabbetlerini dengelemekte zorlanıyor. Arkadaşlarıyla hiçbir ilgisi yok, onlara zorla katlanıyor. İşe girmek istemediği halde karambole getirip onun işe girmesine vesile olan, sanattan anlamadıkları, sevmedikleri halde sürekli barlarda gezmek isteyen ve de şımarık arkadaşlarından başka kimsesi yok. Sadece büyük umutları bir de aşık olduğu çocuk var. Uzaktan aşık olduğu bu sanatçı ruhlu adam işsiz güçsüz gezen biri ama arada bir Şeyma’nın çalıştığı iş yerine uğruyor. Şeyma iş yerindekilerle iyi arkadaş ama iş dışında hiç görüşmüyorlar. Patronu çok ciddi bir iş adamı ama ton ton bir görünümü var. Şeyma sporu, piyano çalmayı, resim yapmayı çok sevse de bunlara hiç vakit ayıramamaktan yakınıyor. İşleri Şeyma’ya emanet ettiklerinde herkesin içi rahat çünkü başarı onun için anlık bir mesele. İş yerindeki her konunun sorunsuz yürümesini sağlıyor. Şeyma güler yüzlü, renkli gözlü, uzun boylu, hafif göbeği dışında vücudunda bir fazlalık yok, hafif yanık teni ona çok yakışıyor ama giyimine hiç önem vermiyor. Sürekli kitap okumak için yeni bir kitaba başlayıp yarıda bırakıyor. Bazı kötü şakalara gülmek şöyle dursun çok sinirleniyor. Şeyma gerçekten de ılımlı ve uyumlu yapısını kaybettiğinde hiç çekilmez biri oluyor. Elindeki örgüsü de yarım kalmış bir atkı fakat hiçbir şeyini atmıyor. Anılarına inanılmaz sadık. Polislerle arası çok iyi ve de polise bildirdiği olayların sayısı hiç de az değil. Ayrıca hemen hiç espri yapmadığı için fazla gülmüyor ama çok ağlıyor... Şeyma bütün bu iletişim bozukluğunu sürekli gittiği bir psikoloğa anlatıyor. Polis Şeyma’ya yardımlarında dolayı bir hediye vermek istiyor ve onun için bir yemek düzenliyorlar. Aşık olduğu çocuk olan İsmail de o yemeğin çıkışında kendisiyle konuşmak için kapıda bekliyor. Şeyma “bula bula bugünü mü buldun” deyince küsüyorlar ve barışmaları çok uzun zaman alıyor. Şeyma her zaman istediği küçük kardeş özlemini her ay ziyaret ettiği bir hayır kurumundaki çocuklarla gideriyor. Bu şekilde çok sıradan görünen hayatı ne yazık ki başı hiç beladan kurtulmadığı için fazlasıyla hareketli geçiyor.

Ayşe: Şeyma’nın annesi Şeyma’ya her konuda destek oluyor. Sadece hemen her konuya olur, peki, evet, dediği için aslında Şeyma’nın doğruyu bulması adına özgür olduğunu söylemek isterken bazen çelişkili durumlar ortaya çıkıyor. Şeyma annesine “neden gitmeme izin verdin” dediğinde sorunlar büyüyor. Ayşe çok sorunlu bir çocukluk geçirmiş... çocukluk travmalarını bir türlü atlatamıyor. Ayşe de psikolog ve meslek arkadaşıyla Şeyma’nın durumunu tartışıyorlar. Ayşe çok olumlu bir insan ve gerçekten de hiçbir şeyden korkusu yok, en küçük bir batıl inancı bile yok. Kültürlü bir kadın olduğu için hayatının büyük bir bölümünü kitaplarıyla geçiriyor. Ayşe’nin bütün derdi kocası Mustafa ile alakalı. Şeyma’nın sorunlarını küçümsüyor. Kaliteden anlayan Ayşe Şeyma’yı çoğu zaman cehaletinden dolayı alaya alıyor. Kendisinin bildiği şeyleri bilmemesinden dolayı kızına acıyan gözlerle bakıp hayattan çok kopuk olduğunu söylediği zamanlar haricinde bir eleştirisi yok.

Mustafa: Ayşe’nin kocası ve de Şeyma’nın babası rolünde. Dizide var ile yok arası bir yerde duran bu adamın hayatında en önem verdiği şey işi ve de evleriyle araba koleksiyonu. Arabalarını her gün yıkattığı çalışanı işten ayrılınca bile arabalarını her gün kendisi temizliyor. Bu tarz takıntıları olan bir adam. Şeyma’nın mutlu olduğunu farz ediyor ve de olayların (hatta polisiye olayların bile) peşine hiç düşmüyor. Aklını vermeden dinlediği kızı kendisini üzmesin de ne olursa olsun. Tam vaktinde evde olsun istediğinde kendisine yalan söylenmesinden hiç hoşlanmadığı halde uyuya kalıyor ve kızının eve kaçta geldiğini aslında takip etmiyor. Bazı şeyleri bir kere söylemiş olmanın yeterli olduğunu düşünerek, her konuyu hızla kapatan bir yapısı var.İş Yeri

Şeyma’nın Sekreteri: Bölüm sekreteri.

Şeyma’nın Metin Yazarı: Reklam Filmleri yazıyor.

Şeyma’nın Sanat Yönetmeni: Reklam filmleri yapıyor.

Şeyma'nın Patronu

Şeyma’nın Müşterileri

VS. VS:

Arkadaşları

Ayşe: Ukala bir kız.

Ufuk: Çok kaba bir adam.

Emin: Çok tembel biri.

Neslihan: Çok şımarık bir kız.

Nazım: Çok zayıf karakterli.

Kadir: Çok yüzsüz biri.

Emine: Çok terbiyesiz bir kız.

Sevda: Çok geveze.

Umut: Çok zevzek.

İsmail: İsmail Şeyma’nın hayal dünyasında yaşıyor ve sık sık sorunlar yaşamasına sebebiyet veriyor. Gerçek hayatta olduğundan çok daha yalın haliyle İsmail’in polis arkadaşlarıyla çıktığı her yolculuğun bir kabusla devam edişinin hayal mi yoksa gerçek mi olduğunu bir türlü anlayamıyoruz. İsmail çok iyi giyimli, sessiz sakin bir yapıya sahip ve de herkes tarafından çok seviliyor çünkü en kötü olayların baş kahramanı olarak o curcunada sevilebilecek tek kişi olduğu hissi veriyor. Şeyma ise onunla hem arkadaş hem de sevgili gibi hissettiği bu olayların içinde bir Superman yarattığının hiç farkında değil. Sırf arkadaşları gibi kötü biri olduğunu sanmasın diye İsmail’e olan hislerini gizli tutuyor. Ismail olayları titizlikle incelerken sanat yaşamını sergilemek dışında bir şey yapmamış olduğu hissi vermeye çalışarak Şeyma’dan sürekli kaçıyor. İsmail’in Şeyma’nın ailesiyle yakınlaşmasının daha doğru göründüğünü anlıyoruz ama olaylar buna bir türlü izin vermiyor. Şeyma’nın arkadaşları olduğunu bilmediği kişilerin sürekli polisle başlarının belaya girmesini anlayamıyoruz. Hayal bu ya, İsmail olaylar çözülürken polise eşlik ediyor ama gerçek hayatta bütün sorunu Şeyma çözmek zorunda kalıyor. Hemen her tuzağa düşen Şeyma’nın arkadaşları aslında kendileri başkasını tuzağa düşürdü sanmak istediklerinden güvenilmezler. Birbirlerini hiç sevmeyen bu insanlar Şeyma'ya yapışmışlar. 

Polis Bedri: Çok çalışkan, işini seven ve akıllı bir polis memuru. Karakterlerin kim olduğu hiç önemli değil, o sadece olayları çözüyor. Bütün yaşananların gerçek olduğu hissi veriyor. Polis Bedri diğer polislerle değil de, Şeyma ve de İsmail ile takılıyor ve de aynı apartmanda yaşadıkları için bu mantıksız görünmüyor. Polis Bedri evli fakat karısı başka bir şehirde yaşıyor. Olayların ya iyi ya da kötü olduğu bilinciyle yaşayan bu polis memuru için her şey mantık çerçevesinde yürümeli.  Hep de BöyYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6656
2 Firari Fırtına 4666
3 Mustafa Ermişcan 4159
4 Hasan Tabak 3812
5 Nermin Gömleksizoğlu 3420
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3359
7 Uğur Kesim 3237
8 Sibel Kaya 3126
9 Enes Evci 2811
10 Eyyup Akmetin 2549

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:803 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com