Denemeler

Rad Suresi'nde Rahimler ve Ultrason (Makale)
Okunma: 355
İbrahim Faik Bayav - Mesaj Gönder


Rad Suresi'nde Rahimler ve Ultrason

Kur'an'ı Kerim'in Rad Suresi'nin sekizinci ayeti şu: ''Allahü yalemü mâ tehmilü küllü ünsâ ve mâ teğızu'l-erhamu ve ma tezdâdü''. Yani, Allah her dişinin neyi yüklendiğini, rahimlerde neyin azaldığını ve çoğaldığını bilir.

Allah, zatına ait sıfatları yarattıkları üzerinde tecelli ettirir. Nasıl mı?.. Allah görücüdür; yarattıkları görürler. Allah işiticidir; yarattıkları işitirler. Allah bilicidir; yarattığı insanlar, bilmek isterlerse, bilirler. Öyle ise zikredilen ayetten şu anlam çıkarılır: Allah dişilerin rahimdekileri bildiğine göre yarattığı insanlar da, bilmek istediklerinde, rahimlerde ne olduğunu, neyin geliştiğini bilebileceklerdir.

'Ünsa' sözcüğü, yumurtlayan ve doğum yapan tüm dişi canlıları kapsarsa da, ayette kastedilen insan nevinin kadınlarıdır.

Rahim; -Kur'an ifadesiyle- dişinin ekin tarlasıdır. Erkeğin tohumunu -şart oluştuğunda- aldığında, faaliyet hissedilir. Hamilelik dediğimiz olay başlar. Bir zaman sonra mahsul vereceği anlaşılır. İnsanların ilk bilmek istediği, rahimden dışarı çıkacak mahsulün cinsi, tipi ve rengidir.

Ayet hükmü: Allah, rahimde başlayan faaliyeti biliyor; sonucunu da biliyor.

İnsan nasıl bilecek?

Yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanararak tabi ki.

''Allahü yalemü ma tehmilü küllü ünsa'' kelimesinin ebced değeri (şeddeler sayıldığında) 1376 ve 1406'dır. Bu sayılar Hicri tarihi gösterir. Miladi 1956 ve 1986 tarihlerini verir. Ayetin bu kelimesinden, insanlar bu tarihlerde rahimlerde neyin yüklendiğini, azalan ve artan şeylerin neler olduğunu bilebilecekler, anlamı çıkar.

Öğrendiğimize göre, ilk kez 1942 yılında Avusturya'lı Dr. Karl Theodore Dussik tarafından tıbbi ultrason tanımlanmış. Doktorlar ve mühendisler ses dalgaları ile biyolojik dokular arasındaki ilişkiyi anladıklarında, iki boyutlu ultrason cihazının icat edilmesi gündene gelmiş. İcat edilen cihaz ile ilk kez, safra kesesi içindeki taşlar, kulağın duyamayacağı ses dalgalarının yardımı ile görülmüş.

1971 yılında, anne karnında gelişmekte olan bebeğin incelenmesine başlanmış. 1980'lerden sonra ise hem cihazların fiyatlarının bir miktar ucuzlaması hem de kalitesinin artması sonucunda hastanelerde ve muayenehanelerde ultrason cihazı bulunur hale gelmiş.

2021 yılındayız. ''Allahü yalemü ma tehmilü küllü ünsa...'' kelimesinin insanoğlunun üzerindeki tecellisini yaşıyoruz. Günümüzde ultrason cihazı kullanılarak, rahimlere yüklenenin ne olduğu (dişi veya erkek), kaç tane olduğu (ikiz, üçüz), hangi büyüklükte bulunduğu, nasıl geliştiği görülebildiği gibi, yüklenen bebekte ya da bebeklerde bir araz olup olmadığı, sağlıklı yaşayıp yaşamayacağı, anlaşılabilmektedir. Belki ileride, topluma hayırlı mı hayırsız mı olacağı bile bilinebilecektir.

''Ma teğızu'l-erhamu ve ma tezdadü'' kelimesinde rahimlerde azalan veya artan şey, salgılanan hormonlar olduğu gibi, erkekten gönderilen spermlerdir de. İki regl arası sürenin azalmasını ve uzamasını da bu kelime ima eder. Bir mililtrede 15 milyon ile 200 milyon adet sperm sayısı, rahimde yumurtanın döllenmesi için normal sayılıyor. Erkeğin yaşının ilerlemiş olması ve sağlığın bozulması, 15 milyon adet olması gereken spermin azalmasına sebep olabiliyor. Bu durum rahimin canlı yüklenmesine imkan vermiyor.

''Ve külli şey'in ındehü bi mikdârin'', kelimesi, rahimlerde canlı yüklenmesinin erkek sperminin belirli sayıda olmasıyla gerçekleşeceğini belirtir.

İbrahim Faik Bayav
(15.11.2021 09:30) İbrahim Faik BayavYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6944
2 Eyyup AKMETİN 4887
3 Firari Fırtına 4883
4 Mustafa Ermişcan 4373
5 Hasan Tabak 4048
6 Nermin Gömleksizoğlu 3648
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3591
8 Uğur Kesim 3409
9 Sibel Kaya 3349
10 Enes Evci 3025

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:229 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com