Hikayeler

Yaratıcı Yazarlık
Okunma: 50
Hep de Böy - Mesaj Gönder


Özgün Yazan Özgür Yazarlar

Bazı insanlar her nefeslerinde yazarak hayata bir kez daha dahil olurlar. Gördüklerini, yaşadıklarını ve okuduklarını kendi bilgi süzgeçlerinden geçirirken yeni fikirlerle etrafta dolaşırlar ve unutmamak için sürekli not alırlar. Değişik kağıtların üzerinde farklı notlarının olması onların dağınık olduğunu göstermez, çalışmaya hazır olduklarını ve belki biraz düzene girmeye niyetli olduklarını gösterir. Kişinin düşüncelerini kağıda dökme süreci çoğu zaman kendiyle yüzleşmesiyle başlar. Belirli bir konuya bağlı kalır gibi bireysel yaklaşımlarına bağlı kaldığında, insan her yazısında yeni bir özgürlük yaşayıp sınırlarını ve dolayısıyla da yazma alanlarını geliştiriyor doğrusu. Ancak bunun olmadığı durumlarda, kişisel hedeflerin yokluğu hissedilir, motivasyon düşer. Özgürlük ve özgünlük arayışında olan bizler, sadece belirli bir konuya bağlı kalarak yazının “yazı olma” özelliklerini yerine getirip, kendi özelliklerimizi hiç yansıtmazsak yazının gerisinde kalmış oluruz. Bunun sonucunda biricik fikirlerini sayfaya dökmek ve yaratıcı çözümler bulmak yerine hevesi kırılmış, zamanla yarışırken fazlasıyla yorulmuş kişiler ve bu kişiler için fazla bir şey ifade etmeyen yazılar ortaya konulduğu da oluyor. Bu kişiler yazmayı sürdürmek için gereken ilgiyi göstermekten çabuk vaz geçiyor ve ortaya kısa vadeli işler çıkmış oluyor. Bu sorunu gidermek için neler yapılabilir? Nasıl olacak da “bu yarışın içinde ben de varım” diyeceğiz?

Uzun Vadeli İşer

Uzun vadeli işler ortaya koymanın birinci kuralı, hayatta “ben kimim” diye kendimize sorduğumuz kadar “bu yazı ne anlatmak istiyor” diye sormak ve yazıyı planlamak. Taslak olarak hazırlanmış bir çalışma hakkında kendi duygu ve düşüncelerimizi eklemek zaten zor olmayacaktır. Bizim dünyamızda o yazının ne işi var, dediğimiz noktada yaratıcılık sayfasını açmış oluruz. Öncelikle bu içinde bulunduğumuz dünya kurmaca bir dünya mı yoksa gerçek dünya mı? Bu içinde bulunduğumuz dünyanın sınırlarını benim hayal gücüm mü oluşturuyor, belli başlı bilgilerin koyduğu son noktalar mı? Şayet gerçek olaylara değinilmeyecekse, anlatılması düşünülen konuda bizim hayal gücümüze de yer var mı? Bu gibi soruları kendinize sormaktan kaçınmayın. Düşünmenizi gerektiren öğelerin altını çizin.

İkinci kuralımız bize diyor ki, hayal dünyamızı tanımlamanın da bazı kuralları var. Bu durumda önümüzde açılmış konu başlığıyla veya kendi hayallerimizle hedefe koşmak arasında çok büyük farklar olmadığını göreceksiniz. Bu noktada yaratıcı tıkanıklıklar açılacak ve su gibi akan düşüncelerinizi takip ederken ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bir musluğu açık unuttuğunuzu düşünün. Su sürekli akıp duruyor ve siz arada sırada oraya gidip bir kova su alıyorsunuz, sonra yine su boşa akıyor. Bunun olmasını istemeyiz öyle değil mi? Suyun akışını çok iyi planlamamız gerekir. Musluğu açtığımızda ne yapmak istediğimizi az çok biliyor olmalıyız. Yazacaklarımızın temelinde neler yatıyor, ana fikir ne, hangi olaylara ne sebeple yer veriliyor ne kadarı doğru ne kadarı engellere takılıyor, çatışmalar, kırılma noktaları, sonuç... kahramanlarımız kimler veya ne, neredeyiz, zaman hangi sürece işaret ediyor? Kendimize konu bulurken bu çalışmaları yaparsak kaliteli işler ortaya çıkacaktır. Nasıl yazacağım diye kara kara düşünmekten kurtulun. Bir adım ileri gittiğinizde sizi bekleyen işleri göreceksiniz. Düşüncelerinizi kontrol altına alın.

İşte bu kadar basit. Şimdi üçüncü kuralımıza, çözümlerimizi sunmaya geldi sıra. Artık yol boyunca gözlemlediklerinizi paylaşmalısınız. Bütün bu soruların bir yanıtı olmalı. Onları bulmalı ve yazarak anlatmalısınız. Demek istediğimiz, soruyu sormak ve yanıtlamak olmak üzere birden fazla sorumluluğu olan yazarın kendisidir. Sadece sorumluluklarınızı bilmek bile üstünüzden büyük bir yük alabilir. Kolay gelsin.  Hep de BöyYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6675
2 Firari Fırtına 4679
3 Mustafa Ermişcan 4174
4 Hasan Tabak 3828
5 Nermin Gömleksizoğlu 3435
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3376
7 Uğur Kesim 3249
8 Sibel Kaya 3141
9 Enes Evci 2823
10 Eyyup Akmetin 2648

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:5042 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com