Denemeler

Sigaranın Tarihi
Okunma: 1302
Burcu Türkmen - Mesaj Gönder


Dünya ve dünya ülkelerinin tütünle tanışıklığı 1492 yılına dayanıyor.Amerika kıtası yerlileri dini amaçlı ve tedavi amaçlı tütünü kullanmaya başlamışlar.1492 de Kristof Kolomp Amerikayı keşfetmiş.Tütün içerken görülen Kolomp daha sonra yakalanarak hapis cezasına çarptırılmış.1556 da Fransa tütünle Nicot tarafından tanıştı.İçmesine ve yaygınlaşmasına katkı sagladı.Bilim adamları tütünde buldukları maddeye Nicot'un adını verdiler yani "NİKOTİN" ...1565 yılında İngiliz Aristokrat şair Sir Walter Raleigh içmesiyle İngiltere'ye de tütün girdi.1612 de tütün Amerikadaki Virginia da ekime başlandı.1889 yılında sigaranın zararları ortaya çıktı.Ruslar gırtlak kanserine neden olduğunu anlatan kitap yayınladılar.Japonya ülkede sigara içimini yasakladı.Dünya da sigara kullanımı yasaklanmaları başladı.1914 de 1.Dünya savaşı nedeniyle sigara yasaklaması çalışmaları sekteye uğrayarak tökezledi.1947 de doktor Norman Delarue yaptığı araştırmalar sonucunda sigaradan kanser olanların oranının %90 olduğunu açıkladı.1900 yılında İngilizler Osmanlıya getirdi tütünü hastalara şifa olması amacıyla.Osmanlı da tütün yaygınlaştı.Eğlence yerleri sigara dumanlarından görülmez duruma geldi.Sigara içmek öyle yaygın hale geldi ki Avrupalılar ' Türk gibi tütün içmek' deyimi ürettiler.Çöküş döneminde Amerikalılar tarımı düzenleyip vergilendirmek için Osmanlıya yeni şirket kurma kararı aldılar.REJİ(societe de la rejie cointeresedes de I'empire) kuruldu.Şirket çiftçiyi ve Osmanlıyı sömürdü. 4.Murat tütün kullanımı yasaklamaya çalışsa da başarılı olamadı.1925 yılında REJİ şirketinin kaldırılması için 4 milyon TL ödenerek hisseler satın alındı.ABD uçaklarla yardım paketi dağıtır gibi sigara dağıttı.1955 yılında ABD sigara içmiyor içtiriyor konumundaydı.70'li yıllarda Türkiye hariç bir çok ülkede ABD sigara şirketi tarafından işgal edildi.Bu arada Türkiye'ye kaçak yollarla sigara getirildi.Her köşe başında satılmaya başladı.Gelişmekte olan ülkeler sigara yetiştirir denildi.Türkiye tütün üreticilerini(halkı) desteklemek için ürünü pahalı satın alır.Alınan ürünler sınıflandırılmaktadır.Ülkede tütünden iyi para kazanılması halkı tütün yetiştirmeye itmiştir.Bir çok ekili ve dikili alanlar yok edilir.1984 yılında çıkan yasa ile yabancı sigaralar tekel aracılığıyla ithal edilmeye ve satılmaya başlar.1986 yılında çıkarılan yasa ile Ülkede tütün tekeline son verilir.1990 yılında sigara kullanımında patlama olur.1991 de tütün şirketleri kurulmasına izin verilir.Tütün fiyatlandırılması serbest bırakılır.1996 da sigara önlemleri alındı.18 yaş altı çocuklara satımı yasaklandı ve özendirici teşvik edici programlar kaldırıldı.Devlet kanalı TRT ve özel kanallarca duyuruldu.Her yıl 430 bin kişi ölüyor.Bu ölenlerin yaklaşık 100 bini sigaradan.Çevremizde sigara kullanımı konusunda gençlerimizi bilgilendirelim zararlı bilenen maddenin kullanımı bile bile intihardır.
(Bu benim ilk makalemdir)Burcu TürkmenYorumlar (5)
.. .. 5.08.2011 17:09
Devlet bir eliyle sigarayı yasaklarken, diğer eliyle milyonlarcasını üretiyor.

Ecem YILDIZ 5.08.2011 17:09
Öncelikle hoş geldin.. :D Araştırman sonucu yazdıgın yazı içinde ayrıyetten arastırmana ve yuregıne saglık dıyorum.. Nice güzel yazılara..;)

Ecem YILDIZ 5.08.2011 17:10
Mustafa bey.. Devlet öyle bir oldu ki.. şimdi.. Üstü kapalı ; Diyor kı.. bu zararlı eyvallhaa.. ama zararlı olanı uretıyor yasak olanı saman altından satıyor..

kudret yanardağ 5.08.2011 17:14
dünya ve dünya ülkeleri? sanki farklı yerlermiş gibi oldu. dünya ülkeleri de dünyanın parçası olması hasebiyle bir garibime gitti sadece.

bilgilendirici bir yazı olmuş. benzer bir yazı da nargile için yazılırsa çok makbule geçer. zira, duyduğum kadarıyla nedeni direkt nargile olan bir ölüm yok. he, ben duymamışımdır o ayrı.

eline sağlık.

Burcu Türkmen 5.08.2011 17:46
Öncelikle Mustafa beye katılıyorum.Ülkeler kendi çıkarları doğrultusunda yasakları dinlemezler.Ecem çok sagol teşekkür ederim okuman ve duygularını paylaşmış olman önem verici.Kudret bey bence öenmli olan sigara yada nargile değil verdiği zararın neticesi ve ülkelerin zararla başetmek için geç kalmış olması.Zamanla nargile içinde yazılabilir.Tabi bunu yazmak için elimden geleni yapacagım.Veysi bey sizde haklısınız ülke dengeleri kendi için Şah'ı mat yapması safhası içindeler ne yazık ki.Böyle bir yazıyla başlamamın amacı bu denli hayatımıza giren maddenin kaynağını merak etmem ve tabi kullanıcısı çok oluncada merakıma bir yenisi ekledi.Herkes güzelce yorum yapmış ELİNİZE SAĞLIK diyorum sevgilerle


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6451
2 Firari Fırtına 4496
3 Mustafa Ermişcan 3961
4 Hasan Tabak 3622
5 Nermin Gömleksizoğlu 3251
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3118
7 Uğur Kesim 3097
8 Sibel Kaya 2961
9 Enes Evci 2663
10 Turgut Çakır 2340

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2590 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com