Hikayeler

YAŞLI KARI KOCA YA VEFASIZLIK
Okunma: 167
Eyyup AKMETİN - Mesaj Gönder


YAŞLI KARI KOCA YA VEFASIZLIK

       (C…….) emmi yaşlı namazında niyazında bazen sinirli, genelde sakin, hemen evinin karşısında kardeşinin evi olduğu halde hiç görüşmezlermiş. Bizim son beşik neden hiç görüşmüyorsunuz, konuşmuyorsunuz diye sorduğunda? Boş ver babam can, sağ gözün sol göze faydası yok. Boş ver deyince, Oda üstelemezmiş. 
Kızı var, damadı var, torunları var. Hatta en büyük torunu erkekmiş onu okula (C… ) emmi yani dedesi götürüp getirirmiş. Ortaokul 3-3 de lise 6 yıl az değil, Okulda 4-5 km uzaktaymış, kış yaz demez üşenmezmiş. Torun okulu bitiriyor. Öğretmen oluyor, bir de öğretmenle evleniyor. Önce dedesini sonra ailesini unutuyor. Dedesini bir kez bile ziyarete gelmemiş, nedendir bilinmez? Fazla soruda sorulmaz. Üzülmesinler diye. Günü gelince söylenmezler de, söylenir. Nasip olursa öğreniriz bir gün, zaman neler getirir kim bilir, kimi zaman üzer, kimi zaman sevindirir. 
(E……) abla o( C…….)emmiden on yaş daha büyükmüş. C… emminin ilk karısı ölünce onunla evlenmiş. Kimsesizmiş  C…. Emmiden daha gariban yani.. O da namazını kılar, orucunu tutar, ev işlerini yapar. Boş zamanı olmaz hep teşbihle zikir çeker, dua eder, pek konuşmaz, sorarsan cevap verir. Ama güzel masallar anlatırmış.. Mahalledekiler onları evlerine davet eder. Masallarını can kulağıyla dinlerlermiş. O zamanlar televizyon yok, radyo yok. Masal anlatacak insan az bulunur. Son beşikten büyük kardeşler çok faydalanmışlar. E…… abladan.. C….emmiden. İnsanoğlu herkes kendi alemin de. İşi biten yol alıyor. Vefalısı var, vefasızı var. Her kesin kendi sınavı. Biz dileriz herkesin sınavı çok başarılı geçsin, Cennetliklerden olsunlar. Şeytanları sevindirip cehennemliklerden olmak sonsuz pişmanlıkları yaşatır……..

     Evet! Eskiden insanlar sinirlendi mi, kavgaya ramak kala, bir büyük şeytana uymayın akıllı olun dedi mi, kolay kavga olmazmış. Büyüklere saygı var. Büyüklerin yanında kavga eden oldu mu, Babası, Amcası veya başka bir büyüğü duydu mu kavga edelere gereğini yaparmış öyle, sana ne? Ona ne? Bize ne? Olmazmış. Büyüğünü dinlemeyen gençler kınanır, yüz verilmezmiş. İlle büyüklerinden özür dileyecek, ellerini öpecek helallik alacak. Büyüklerde büyüklüğünü bilirmiş hani. Gençlere nasihatler yanında, çok güzel duaları olurmuş. Bir bardak su verdin mi, Su kadar aziz ol evladım. Hayırlı kısmetlerin olur İnşâ Allah, ömrüne bereketler yağsın gibi. Hayr duaları edilirmiş, dua alanla almayan bir olur mu? Olmuyor da zaten. Hayatımızda sık sık karşılaşıyoruz. Babaya, Anaya sana ne, ben özgürüm, bana karışmayın diyenler. Hayatın ders veren sillesini yiyince! Haklıymışsınız demekle iş bitmiyor. Kırılan kalpler kolay onarılamıyor. Ne ekersen onu biçiyorsun.. Kötülük, saygısızlık eken asla, iyilik, saygı bulamıyor. Tövbe ettim demekle olmuyor. O da emek istiyor, sabır istiyor. 
Eyyup AKMETİNYorumlar (1)
BABAMCAN YETMEZ 13.10.2023 07:16
ELBET BİLİRİZ
Çeneni açıp, kapamanın,
Avucunu duaya açmanın,
Mutlu, güvenli yaşamanın,
Bir bedeli var, elbet biliriz.

Hazırcı, bencil olmamanın,
İftiraları çok rahat atmanın,
Masumları zevkle ağlatmanın,
Bir bedeli var, elbet biliriz.

Açık, saçık gezmenin,
Sapıkları azdırmanın,
Yalanlara inanmanın,
Bir bedeli var, elbet biliriz.

Haramları övmenin,
Zalimleri, alkışlamanın,
Münafıklık yapmanın,
Bir bedeli var, elbet biliriz.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6940
2 Firari Fırtına 4880
3 Eyyup AKMETİN 4850
4 Mustafa Ermişcan 4370
5 Hasan Tabak 4045
6 Nermin Gömleksizoğlu 3645
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3589
8 Uğur Kesim 3406
9 Sibel Kaya 3346
10 Enes Evci 3022

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:738 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com