Denemeler

' O ' SANDIKLARINIZ
Okunma: 922
Ecem YILDIZ - Mesaj Gönder


 Başlarken birşeylere gerçeklik ile , azim ile yola çıkarız. Fakat öyle zamanlar gelir ki; alışılmışın dışına çıkar ;gerçeklik ; sentetikleşir ve varılmak istenen noktaya varılamaz. Herşeyin yapmacık olduğu bu zamanlarda, gerçek olan bazı kavramların , hatta olguların göz önünde bulunması gerekirken, göz ardı ediliyor. Bu durumlar birileri tarafından karalanabiliyor, insanlar hiçe sayılabiliyor ve bazı durumlardan yoksun kılınabiliyorlar. Ne gibi durumlardan yada olaylardan maruz bırakılıyor diye düşünecek olursanız. Söyleyeyim; İş bulamıyorlar , bir ortama girdiklerinde dışlanıyorlar ve hiçbir zaman rahat olamıyorlar. Böylelikle kendileri olamıyor ve dışlanmış hissediliyorlar. Lgbtt bireyleri çoğu zaman kendi seslerini duyuramadıkları gibi ; duyurduklarında ve ya duyurmak istediklerinde tersleniyor ya da iç seslerle bastırılıyorlar. Bunun insanlar tarafından artık yenilmesi gerekli ve sentetik olan bazı davranışlardan onları alı koymak gerektiğini düşünüyorum. Artık yapmacık değil; gerçekci olmalırı gerektiğini ve heteroseksüel insanlar gibi ; lgbtt bireylerini de içlerine yani topluma kazandırılmaları gerektiği konusunda ısrar ediyorum. Çünkü lgbtt bireylerinin;kişiliklerinde problem yoktur , ve bireyler hiçbir zaman , hiçbir şekilde ötekileştirilmemelidir.

Lgbtt bireylere geçmişe nazaran pozitif bakan heteroseksüel sayısı artmıştır ; yani homofobik düşünceden sıyrılan yüzlerce belki de binlerce insan olmuştur. İnsanlar üzerinde ; yani hetero düşünenve hetero duygulara sahip insanların; homofobik düşünmeleri yavaş yavaş homohobiye dönüşmüştür. Fakat bunların yanı sıra; halen şiddete maruz kalan ; translarımız ve yaptıkları iyilikler karşısında adı bile duyulmayan lgbtt bireylerimiz bulunmaktadır. Yani hala haklar yenmekte ve hala yaptıkları suistimal edilmektedir. Bunun önüne geçilebilmesi ve lgbtt bireylerin rahat bir nefes alması için; bu ülkeye bir yasa ve bu yasaya da geçerlilik verilmesi lazımdır. Dertleri bitmeyen ve başka insanlar tarafından ötekileştirilen lgbtt bireylerininde aynı heteroseksüeller gibi oldukları kabullenmelidir. İnsanlar bunu kabullenmedikleri sürece ; hayata homofobik ve en önemlisi kocaman bir önyargıyla bakmış olacaklardır. Önyargı bir hastalık olmayabilir ; fakat yenilmesi zor bir beyin felcidir. Beyin çökerse işlevini kaybeder ve maalesef o önyargıları atmadığınız için büyük bir pişmanlık duyarsınız. Homofobi ; lgbtt bireyletine karşı insanlarda oluşmuş bir önyargıdır.

Önyargıyı ; sentetik zamanların en çok kendilerine uyarladıkları bir kavramdır ve bu kavram insan beyninin göç etmesine ve gerçekleri doğru birşekilde görememelerine neden olur. Eğer yapmacık olan duygularımızla etrafımızı görmez ve hayatı algılamak istediğimiz gibi değil de gerçeklikleri ile algılarsak o zaman bunu başarmış olacağız.

Lgbtt bireylerini topluma kazandırmak için ; onlara karşı soğuk ve savaşçı gözüyle bakmamalı ; onlarında bir heteroseksüel kadar ögürce haklara sahip olmalarını düşünerek hareket etmeliyiz. Mutluluk aranan bir ülkede neden ayrımcılık yapılsın ki ; ya da neden kişiler ; biz değil de ONLAR ve ya ÖTEKİLER diye topluma lanse edilsin. Sentetik zamanların ; yanı sıra göz önünde çokca bulundurduğum ; İnsanların yaşama tutudundukları ve kendilerini hangi duygu ; his içinde rahat hisettiklerini gerçekcilikleriyle belirtsinler. Çoğu kişiler bastırılmış duygularla ve yahut başarmak istediklerini başaramadan yok olurlar neden çünkü çevre ötekileştirir ve insan işte ben diyemez ve bastırılmış duyguları ile birşeylerden yoksunlaşır ve zaman geçtikçe yok olurlar.

Siz siz olun insanların gerçek hisslerine ya da duygularına önem verin ; onları dinleyin ; bazı konularda size yanlış gelen şeyler olabilir ama budurumda ; savaşacak konuma geçmeyin; karşınızdakini önemseyin ; duygu ve hislerine saygı gösterin. Unutmayın lgbtt bireylerin ; bir heteroseksüelden farkı yoktur. Çünkü lgbtt bireyleri de insandır ve sevilmeyi ve sevmeyi hak eder. Özgürlük sağlayın ve ön açan olun kapatan olmayın. Sentetik olmayın..  
 
                                                                                         ECEM YILDIZ Ecem YILDIZYorumlar (2)
Ecem YILDIZ 24.08.2011 10:58
Açıkcası tartısılır bir konu -bu yazım-.
Fakat ınsan ne kadar aklına hakım olabılıyor... Sen severkenn aklınlamı hıssere kapılıyorsun Duygu denılen seye söz gecırılemıyor Merve arkdasım.. ben Sonrada bu tur kımlıge burunenlere degıl.. Kendını baska vucutta baska bır sınsıyet goren ınsanlr ıcın soyluyorum bunu.. Özentı olanlarla degıl.. uNUTMAYALIMLGBTT buıreylerı kendı ıstedıklerı hayatı dogrken yasamıs olmayabılırler ve esnek olun malıdır.. Bende mesela hıslerımımle yasayamıyorm mantık ılskılerımde son safadadır.. Fakat duyguguzlugumdan sıkayet ederım hıs de yerıne gore cok onemlıdır :D ;)Ben kendım bır lgbtt bıreyı olmayabılırım fakat ben lgbtt bıreylerıne hak ve ozgurluk tnınmasından yanayım bır yasa cıkmalı ve heterolar gıbı gayet hayatlarını guzel bır sekılde yasamalılar.. SAĞOLUN COK TEŞEKKUR EDERIM ;) Yorumunuz ıcın.. Saygılarımı sunarım.. Iyı gunler..

Ecem YILDIZ 24.08.2011 15:31
Ne demek ;) Daima.. Önemli olan fikirlere saygı duyarar anlaşmak değilmidir insanlarla... Elbette saygı duyuyorum.. Sevgıyle kalın.. iyi günler.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6359
2 Firari Fırtına 4418
3 Mustafa Ermişcan 3817
4 Hasan Tabak 3526
5 Nermin Gömleksizoğlu 3173
6 Uğur Kesim 3035
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2940
8 Sibel Kaya 2887
9 Enes Evci 2597
10 Turgut Çakır 2287

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:924 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com