Hikayeler

Şefkat Nedir Ne Değildir?
Okunma: 114
Hep de Böy - Mesaj Gönder


Şefkat nedir, neler içerir? İnsanlar nasıl daha merhametli olur? Bir insanın acısını hissedebilmek, onun bunu paylaşamadığı noktada susabilmek, onun buna ihtiyaç duyduğu noktada yanında yer almak ve kendini onunla özdeşleştirdiğinde sana iyi geleceğini düşündüğün şeyleri ortaya koyabilmek. Acılar yakamızı bırakmıyor... gazeteyi her açtığımızda bir çocuk istismarı görüyoruz ve biri bana hocanın çocukla evlenmesinden yakınıyor, dünyada salgın hastalıklar ve savaşlar oluyor ve biri bana sadece bugün ağlamaktan bahsediyor. Evet, üzüntüde insanların birbirine tutunması ve sevdiklerini bırakmaması önemlidir ama biri bana başka bir tekerleme de okuyabiliyor. İnsan şefkat, gerçekten arıyorsa, en zor zamanında yanında olan göklerdeki bir bilene tutunur, benim de yanımda kimse yok, gene ona tutunuyorum. Kırık kalpler sıraya girseydi ben sizden üzgün olamayabilirdim. Bu acıyla özdeşleştiğimde, kendi başıma gelse ne yapacaksam onları yaptım. Aynı topraklarda yaşamak sorumluluk ister, evet. Dayanışma önemlidir. Elini tuttuğun küçük çocuk beni anlamıyor ve onu parka götürmemi istiyorsunuz, ben de buradan yanıt veriyorum, olur diyorum. Elini tuttuğun çocuk küçücük ama büyük laflar ediyor, bana kitap okumaktan söz ediyorsunuz, ben de buradan yanıt veriyorum, olur diyorum. Umarım bu iyi niyetim suiistimal edilmez diyorum, bana ne iyi niyeti diyorsunuz? E, onu kendi içinizde arayın, bulacaksınız. Büyük çerçeve canımı yakıyor diyorum, sorun yok diyorsun, ben senden daha üzgünüm: bu yanlış! Bunu kimseye yapmayın. Benim kadar üzgün olabilirsin ama benden daha üzgün olamazsın, büyük perspektifte, bu yanlış. Sebepsiz akan gözyaşından değerlisi yokmuş, zamanında edilen duadan değerlisi yokmuş: beni hiçe saymazsan, bu bir şefkat örneği olur.

Manipülasyon (faydacılık), soyutlama (bilgiyi azaltma), vatandaşlık haklarının özgürlüğü arayışı, metafizik, özerklik, insanbilim paradigması, kolektif çalışmadan söz edebilir ama şefkat bu kavramları içermek zorunda değil, özellikle de sömürüldüğü durumlarda içermesin. En büyük acı aldatılmaktır, en büyük zulüm aldatmaktır, en kötü cezayı aldatmaya teşvik hak eder, evet, bunlar büyük yıkımlarla mukayese edilmiyor sadece, yıkıma sebebiyet de verebiliyor, denilmiş. Neden? Çünkü daha büyük bir acıyı dünyada bir insanın çektiğini göremiyorsunuz bu kavramsal perdenin arkasında. Boşuna oraya saklanmayın. Benim canımı sıkan şeyler değişmedi, ben aynı gözyaşını döküyor veya saklıyorum. Yardımlaşma gereken noktada bir işe yaramıyorsun diye başıma bu dertleri atanlar utansın. Yazıklar olsun! Bu korkunç tablo tüm dünyadan silinsin ve benim geleceğime göz diktiği her noktadan yok olsun. Şimdi bu cümleyi sömürüyorsan bu şefkat değildir -bu anlayışsızlıktır. Bu cehalettir. Bu konuyu çarpıtmaktır. Bu netliği bozmaktır. Bu tuzaklardan bizi muhafaza eyle Allah'ım. Kimseyi cehaletle sınama... On yıldır dışına çıkmadığım odada kitap okuyorum, bana bugün okuma diyemezsin! Coğrafya dersi olmayan okul mu olur? 
 
Hava alamıyorum... Hep de BöyYorumlar (1)
Hep de Böy 7.02.2023 12:49
özümle
edinilmiş olan bilgileri öz malı durumuna getirme, kendine mal etme, sindirme.
etnik bakımdan ayrı olan iki insan topluluğundan, egemen kültürlüsünün ötekini eritmesi olayı.
Magmanın yer yüzeyine çıkması sırasında, içinden geçtiği kayaçları kendine katması.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6944
2 Eyyup AKMETİN 4889
3 Firari Fırtına 4883
4 Mustafa Ermişcan 4373
5 Hasan Tabak 4048
6 Nermin Gömleksizoğlu 3648
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3591
8 Uğur Kesim 3409
9 Sibel Kaya 3349
10 Enes Evci 3025

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:729 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com