Denemeler

MİLLİ DUYGULAR
Okunma: 1229
semrin şahin - Mesaj Gönder


                                           
   Haberlerin her gün bir felaketten söz ettiği bir dünyada yaşıyoruz. Her gün yaşanan olumsuzluklar beynimizi kemiriyor. Aslında insanların birbirlerini düşündüğü bir ülkede yaşıyoruz. Ben ülkemle ve insanlarımızla gurur duyuyorum. İnsan ülkesinden ayrı kalınca anlıyor değerini.
          Türklerin zekâsından şüphe edecek bir millet olduğunu sanmıyorum. Atatürk’ün “"Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir... Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir…"  sözleri bunun en önemli göstergesidir. Halkına güvenen bir önder ve ulus olma bilincine erişmiş bir halk çok büyük başarılar elde etmiştir. Kimler ülkesini sevmez? Sorusuna “Herkes sever.” Yanıtını verdiğini duyar gibiyim. Evet; böyle şanlı bir tarihi olan, birlik ve beraberlik duygusu gelişmiş  bir ülkede doğan herkes ülkesini canını verecek kadar çok sever. Ben ülkemden hiç ayrılmadım. Dilimizin yokluğunu hiç yaşamadım. Ancak Fransa’da yaşayan annemin bir arkadaşı vardı. Bize geldiklerinde ben oğlu Volkanla oynarken onlar mutfakta sohbet ederlerdi. Aysel teyzenin anneme kaç kere “İnsanın ülkesi gibisi yok.” dediğini duydum. İnanır mısın, kadın kaç kere ülkem derken gözleri yaşardı. Volkan’ın doğru düzgün Türkçesi yoktu. Genizden yarım yamalak bir dille konuşuyordu. İlk başlarda çok yadırgamıştım. Ama şimdi alıştım.  Anneannemin “Kendi insanın gibisi yoktur.” sözünü artık daha iyi anlayabiliyorum. Ben bu topraklarda doğdum. Dilim Türkçe ve kökenim Türk. Bayrağımızdan tutunda, toprağımıza kadar hepsi atalarımızın kanıyla oluştu. "Bizim milletimiz, vatanı için, hürriyeti ve egemenliği için fedakâr bir halktır."  Atatürk’ün bu sözü milletimizin ülkesi için yapamayacağı şey yoktur düşüncesini desteklemektedir. Her Türk genci eğitim alıp, yüksek mevkilere gelip ülkesi için çalışmalıdır.
            İstiklal marşımızdaki gurur ve kahramanlık her yurttaşın içinde vardır. Önümüz aydınlık ve yüreğimiz imanla doluyken bu ülke gelişmiş ülkelerin başında gelecektir. Yeter ki ülkemizi sevelim ve sahip çıkalım. Milli duygularımızı yaşayıp yaşatmak her Türk gencinin görevidir. Öyle değil mi? Haberler ne kadar olumsuzluklardan bahsetseler de bu ülke yaşamaya, yaşatmaya değecek güzelliklerle dolu. Bunu fark edip, şanlı tarihimizi yaşatmak bizim elimizde. Ne dersin?
“Ne mutlu Türküm diyene!”semrin şahinYorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6435
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3935
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3238
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3086
7 Uğur Kesim 3085
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4202 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com