Macera-Aksiyon Romanlarında
Kar Tanesi Metodu


Macera-Aksiyon Romanlarında Kartanesi Metodu:

Roman yazmak kolay, iyi roman yazmak zordur!

İyi bir macera romanı kendiliğinden ortaya çıkmaz. Onu yaratmanız gerekir. Romana başlamadan önce ve sonrasında plan yapmak gerekir. Kartanesi metodu, bunu, hem hızlı, hem de etkili olarak yapmanızı sağlayacaktır.

En temel soru: Roman Nasıl Planlanır?

İlk olarak beyninizde uçuşan fikirleri not etmelisiniz. Konu, karakterler arasında geçecek diyaloglar, bir sahne, çeşitli olaylar hepsini teker teker not edin. Tabiî ki bunlar birbirlerinden kopuk olacaktır. Romana başlamadan önce bu boşlukları doldurmanız gerekmektedir.

Bunun için 10 aşama mevcuttur:

1) Kendinize bir saat ayırın ve romanınızın konusunu özetleyen 1 tek cümle yazın.
Örneğin: Çocukluğunda otoriter annesi yüzünden ciddi problemler yaşayan adam, annesine benzeyen kadınları öldürecektir.

İyi bir cümle kurmanın ip uçları:
- Kısa iyidir.
- Karakter isimleri kullanmayın.
- Büyük resmi, karakterin özellikleriyle oluşturun. Hangi karakter kaybedecek; ne kazanmak istiyordu?

2) Bir saatinizi, o cümleyi paragraf haline getirmek için harcayın. Hikayenin planını, yaşanacak büyük felaketleri ve sonucu yazın. Örneğin diyelim ki, üç büyük olay yaşanacak ve her bir olay kitabın bir çeyreğini oluşturacak. Son çeyreğini ise başlangıç ve sonuç kısmı oluşturacak. İlk felaketin kaynağı dışardan olsa bile, diğer ikisi ilk sorunla ilişkili talihsizliklerden kaynaklanmalıdır.

Bu paragraf ortalama beş cümleden oluşmalıdır. Biri hikayenin yapısıyla, ikinci, üçüncü ve dördüncü cümleler belirlediğiniz üç felaketle ve sonuncu cümle de hikayenin sonuyla ilgili olmalıdır.

3) Karakterler! Bir romanın en önemli parçasını oluştururlar. Romana başlamadan önce önemli ana karakterlerin ayrıntılı araştırması yapılmalıdır. Bunun için çok temel birkaç sorunun ayrıntılı açıklaması yapılmalıdır:

Karakterin adı
Karakterin geçmişi
Karakterin motivasyonu (amaçları ne, ne istiyorlar)
Karakterin hedefi
Karakterin çatışması (hedefine ulaşmasının önündeki engeller)
Karakterin gelişimi (roman boyunca neleri öğrenecek, nasıl değişecek)

Bunları yaparken, karakterlerin hikayeyle bütünlük içinde olmasına dikkat edin. İlk başlarda mükemmel olmasını beklemeyin, zaman içinde karakterler tam olarak oturacaktır. Onlar hakkındaki bilgileri ise çok uzun tutmayın. Kısa kısa notlar alın. Aksi halde akılda tutmak zorlaşacaktır.
Ana karakterin yanı sıra, yan karakterlerin de birer paragraf özelliklerini yazın.

4) Bu aşamada tutarlı bir hikaye planlaması oluşturmalısınız. Hikayenizin geniş bir planını yapın. Bu biraz zamanınızı alabilir. Dert etmeyin. Plandaki eksiklik ve tutarsızlık, sonradan işinizi daha da zorlaştıracaktır. Sonunu kurgulamayı ihmal etmeyin.

5) Kurguladığınız olaylara karakterlerin hangi açılardan baktığını yazın.

6) Bu aşamada elinizde temel bir hikaye kalıbı ve her bir karakterin de o olaya bakış açısı belirlenmiş olacak. Bunları son bir kez gözden geçirin ve mantıksız gelen yerleri varsa düzeltin. Hikayedeki stratejik kısımları belirleyin. Eğer tüm şema gözünüzün önüne geldiyse, yeni fikirler geliştirebilir; olayı daha heyecanlı hale getirebilirsiniz.

7) Bu nokta da, yaklaşık bir haftanızı, her bir karakteri geliştirerek ve 1’den 6’ya kadar olan aşamalar üzerinde tekrar düşünmeye ayırın. Karakter ve olay kurgulamasını geliştirin.

8) Özet ve planlarınızı ele alarak, romanda geçmesini düşündüğünüz sahnelerin bir listesini yapın. Bu işlem göründüğü kadar kolay olmayacaktır. Birçok yazar için en zor kısımdır. Fakat bunu yapmaya üşenmeyin! Her bir bölüm için kullanmayı düşündüğünüz temel sahneleri canlandırıp yazın. Her bir sahnenin kaç sayfa tutacağını belirleyin. Hikayenin gidişatına göre sıralayın ve bu sahneleri kitabın bölümleri içine dağıtın. Bu işlem, romanınızı analiz etmenizde çok işe yarayacaktır.

9) Bu aşamada sahnelerin geliştirilmesi vardır. Sahnelerin içinde çatışma olacak mı? olmayacak mı? Vurgulanacak kısımları yazabilirsiniz.

10) Ve yazmaya başlayın! Unutmayın. Elinizdeki verileri birleştirirken çok katı olmanıza gerek yok. Tutarlı olduktan sonra her şeyi değiştirebilir; zenginleştirebilirsiniz.İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4494
3 Mustafa Ermişcan 3955
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3111
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2662
10 Turgut Çakır 2338

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3096 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com