orhan örs  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 34 Puanı: 1172

23 Haziran 2011 Perşembe 
Harbi Sinir Yahut Harb-i Sinir
Okunma: 1586

Düşenin dostu olduğuna yemin eden ve düşkünleşmeye düşmanlığıyla bilinen adam harcandı, "düşenin dostu olmaz" sözünün loşluğunda yürüyen insanlarca.
Bir delinin attığı taşın peşinden kuyuya atlayan, ömürlerinin atlamadan önceki kısmını uçurum manzaralı bir otlağın yeşilliğinde harcayan da aynı insanlardı.
Erk sahiplerine çok uzaktan, erksiz bakabilen rasyonalist koyun soylu ve yedisinde neyse yetmişinde de aynı huylular, önce düşeni sonra düşenin dostluğunu en sonunda da dostluğu tümden yıktılar. "Sırrını söyleme dostuna, dostunun da dostu vardır unutma!" diyen de yine bu insanlardı.
Akılları, akıllarının bir köşesinde küflenmiş ve köşelerinde kalmayı güvendelik bilmiş köşe kapmacacılar beyazlar düşürdüler 'tek el-solo' adamın saçlarına.
 
 
Hayatın Taylorist-Fordist akan bandında en hayati organizmaydı, insanca bir yaşama açılan. Makinalaşan yaşam, metalaşan insan, buhranlaşan bugün, bulanıklaşan gelecek ve boyunduruklaşan an ancak O'nun kollarıyla parçalanabilirdi. Bu yüzden kollarını yapıştırmak istediler, yapışkanlıkları çift taraflı çormanlar. "Tek bir sorusu olmayan ancak tüm sorulara varlığı cevap olan bir hücreler topluluğu ve kir tutmaz bilinci paklaştıran eylemlerle buluşturan, 'ayda bir' insanlara 'an be an' insanlık sunan" tanımlamasının hiç bilinmeyenli denklemi de O'ydu. Hiç bilinmeyenli ancak tek bileni olmayan...
 
Gözlerinden nasıl göründüğüm en büyük merakımdır, bilmiyorsun! Benimse aynama suretini kondurmaya çabaladığımsın. Bunu da bilmiyorsun! Bilmediklerini dillendirmek istemiyorum ama. Ağladığını merak ediyorum en çok. "Anlat" desem anlatacaksın. Anlat demeyeceğim bu yüzden.
 
Gözlerinden akan her damla bir film karesi, dört kenarı birbirine eşit. Ve ikimiz de biliyoruz ki, eşit değil dünya. Eşsiz yalnızca.
 
Gözlerinden akan her damla bir film karesi! Işıkları söndürme. Film fazlasıyla karanlık...
 
Gözlerinden akan her damla bir film karesi, kesme! Sevmiyorum, sonu felaket olsa da bir filmi yarıda kesmeyi...
 
 
 
 

Yorumlar (6)
Davut Dlbz 24.06.2011 01:11
Orhan, müthiş. Sendeki şu düşünme tarzı gerçekten kıskandırıyor... Tebrikler.

&&&&&&& ... 24.06.2011 03:26
Eğer bir yorum yazacaksam dedim şu yazının altına,şu yazınında şu yazarında hakkını vermeli.Bunu daha öncede itiraf etmiştim,yine ettiriyorsun.Orhan ben seni gerçekten kıskanıyorum.Kalemin ekrana geliyor,gözler okumuyor,kalem konuşmaya başlıyor,kalem konuşurken kollar bir tarafa düşüyor ve gerçekten gözlerim kapanıyor.Yazının içine düşmek bu olsa gerek.

Eline sağlık ORHAN PAŞA

EROL BİTİREN 24.06.2011 05:46
Muhakemeleri kaleme alışında ciddi bir farklılık var Orhan Örs,ne düşünerek yazdığını düşünmek gibi bir görev yüklüyor okura,bu da yazarı özgün kılıyor işte......Kalemine sağlık.

A'Gül ... 24.06.2011 07:51

ÖRS.

Nermin Gömleksizoğlu 24.06.2011 16:20
Bir kez okumak yetmiyordu, ikinci kez, cümleleri ikişer kez okuyarak kaç etti bilmem ama okuyuşum, okudukça okunacak bir yazı.
"Akılları, akıllarının bir köşesinde küflenmiş ve köşelerinde kalmayı güvendelik bilmiş köşe kapmacacılar beyazlar düşürdüler 'tek el-solo' adamın saçlarına." Bunu da yazdım aklımın bir köşesine ama köşede oturmayacak ORHAN merak etme, öyle bir zamanda çıkacak ki köşesinden onun aklı bile almayacak bunu.

Halit DURUCAN 30.06.2011 13:13
Orhan, hayata dair söylenmesi gereken, sorgulanması gereken pekçok şey vardır aslında. Ancak sen, kendi tarzını yaratmışsın. Pekçok şeyi ince betimlemelerle irdeliyorsun. YAzdığından anladığım; insanların içinde bulunduğu açmazlardır. Kalleşlikler, kalleşlikle yanyana bulunamayan dostluklar ancak bu düzenin suyunda buharlaşıp yok olmaya yüz tutmuş gerçek insani değerlerdir. Daha pekçok şeyi anlatmaya çalışmışsın. Güzel bir yazı okuduğumu düşünüyorum. Emeğine sağlık...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6447
2 Firari Fırtına 4493
3 Mustafa Ermişcan 3954
4 Hasan Tabak 3618
5 Nermin Gömleksizoğlu 3249
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3110
7 Uğur Kesim 3094
8 Sibel Kaya 2959
9 Enes Evci 2660
10 Turgut Çakır 2337

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3066 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com