Comert Sen  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 46 Puanı: 986

15 Temmuz 2011 Cuma 
Ayin Karanlik Yuzu
Okunma: 1189

Dun aksam, isten dondum. Televziyona baktigimda olayin vahametini gordum. Diyarbakir-Kulp kirsalinda yasanan catismada 13 asker,7 gerilla kaybi oldugu soyleniyor ve 7 yarali.
 
Ilk bakista olayin bir catisma oldugu kanisi veriyor. Fakat hic guvenmedigim ve  tek agizdan haber veren malum basinin her zaman ki aciklamalari. Ypilacak is kolay PKK yapti de gitsin. yillarca yapildi. Yillar sonra bazi yazarlar bundan dolayi ozur diledi ama cok gecti. Boyle bir olayla karsi karsiyayiz.
Olay tamamen savas ucaklarinin bombardimani sonucu gerceklesiyor. Bu kesin. askerligini yapan her kes anlar ki el bombasi atimi ile cok farkli uzakliktaki 13 insanin darbe almasi imkansiz. Ve bu kadar genis arazide yangin cikmasi. Ayrica gorgu tanigi korucularin aciklamalari olayin ucaklarin yaptigi bombardiman sonucu oldugu yonunde. Ama eger biz guvenip operesyona gotur, aciklamasina da, "Kurt ne de olsa yalan soyluyor" dersek bu dogru olmaz.
Hayatini kaybeden  genclerin acilarini yurekten hissediyorum, bu olayin kokusu sonra cikar, ne care yuregi yanan annelere derman olacak mi? Yine ayni "Vatan Millet Sakarya" gorecegiz. Peki annelerin yuregi? Neden insana deger verilmiyor, israrla savasta israr var?
 
Acaba AKP, bu olayi da PKK ye mal edecek olayi kapatac mi yoksa, bazi generallar dahi gitse de bu olayi aciga cikaracak mi? Dilegim Turk halki artik oralarda ne oldugunu bir an once ogrenmesi ve kirli siyasetin aciga cikarilmasi. Bu bir dilek. Hep gozumuzun gordugune inaniriz. Ayin karanlik yuzunde neler olur bilmeyiz.

Yorumlar (22)
A'Gül ... 15.07.2011 12:27
Yaşadığımız sıkıntılar ve sorunlarımız-adı ne olursa olsun- acılarımız gibi SONUÇtur aslında.Sebebi ise insandır.İnsanın olduğu yerde çıkar odakları ,yiyiciler,asalaklar,kolaycılar hep olacak.Ama ne yapmalı da,nefsine yenik düşenler kümesini seçmeyecek insan sayısını çoğaltmalı?Her insan TEK olduğunu bilecek şekilde yetişmediği,tekamül etmek hedefi ile kendini aşmanın acılı yolunda yürümeyi istemediği sürece aydınlığa ulaşamayacaktır.KAranlık olan ayın yüzü değil,biziz.
Bize ulaşan bilginin doğruluğundan asla emin olamayız.Kendimizden emim olabilirsek,bir tek taş olsun koyabiliriz ama.
Binalar tek tek taşlarla örülür.

A'Gül ... 15.07.2011 12:38

emim=emin :-9

.. .. 15.07.2011 13:23
Teröristin adı ne zaman gerilla oldu acaba?

.... ..... 15.07.2011 21:27
sayın Cömert,sizinle aynı duygudayım.
böylesine acı olayların üzerinden ırkçı-şoven bir dalga yaratılarak sorunlar derinleştirilerek bir arada yaşamanın koşuları imkansız hale getiriliyor.. Türk askeri Türk toplumun nezdinde ne itibarı varsa, kuşkusuz gerillada Kürd toplumu nezdinde en az o kadar itibarı vardır ve halkın gözünde birer kahramandır.. Burda kimse bu benim gözümde şudur budur demesinin anlamıyoktur. Kürdler ölen askerlerin acısını yüreğinde yaşıyor, eğer Türklerde ölen gerillanın acısını yaşarsa sorunlarımız ozaman bitecek...Hiçbir onurlu kürd gerillaya terörist demez/ beklemeyin...

.. .. 15.07.2011 22:16
Kim demiş onlara elinize silah alıp dağa çıkın, devlete kurşun sıkın diye?
Bizim burada da dağlar var ama kimse keleşi alıp üstüne tırmanmıyor.

.. .. 15.07.2011 22:20
Bana bir kürt olarak cevap verir misin Zana: Ne istiyorsunuz? Eksiğiniz nedir? İnan objektif bakmaya çalışacağım cevaplarına.

.. .. 15.07.2011 22:28
Bunu, arkadaşını askerde ziyaret eden bir genç, harçlığı olmadığını bildiği kardeşine yaklaşmaya çalışan ağabey, hasta bir yakınından dönen bir akraba samimiyetiyle soruyorum. İsteğiniz, eksiğiniz nedir?

.... ..... 16.07.2011 00:32
şimdi Mustafa acı bir olay yaşanmış şimdi bildiğimiz en az yirmi genc insanı kaybettik. Bunu bütün siyasi-ideolojik yaklaşımların dışında insani temelde insanı kahreden bir manzara.Ama serin kanlı şekilde bu meseler konuşulmalı ki, meseleleri anlayalım. ben senin sorularına ve yaklaşımına şu cevepları vereyim.
1-) "Kim demiş onlara elinize silah alıp dağa çıkın, devlete kurşun sıkın diye?
Bizim burada da dağlar var ama kimse keleşi alıp üstüne tırmanmıyor." demeki orda başka sorun var ki birileri dağa çıkıyor...

2-) Ne istiyorsunuz? Eksiğiniz nedir? bence bu sorunun soruşunda bir yanlış mantık var Mustafa sen veya devlet Kürdlere bir şeyler verme ve bahşetmesine ihtiyacı yok. Kürdler engellenmiş, kullanamadığı doğal haklarını kullanmak istyorlar..

Kürdler bugün ortadoğuda 40 milyonu aşkın nüfusuyla statüsü olmayan tek halk, dolayısıyla bir statü talebi/mcadelesi var.(kürdlerin kazandığı haklar ne Türk halkından nede Arap ve Fars halkından bir şey eksilten haklar değil doğal ve meşru halklardır.

Kürdler Türkler ve Araplar gibi ayrı bir ulus ve ulus olmaktan kaynaklı bütün haklarını tabep edip mücadelesini veriyor /verecek.yani Kürdler diyor ki bizi ne Türkler ne Araplar ne de başka halklar yönetsin biz kendi kenimizi yönetelim. Ama biz eşit haklara sahip olarak bütün ortadoğu halklarıyla birlikte yaşamaya hazırız..


Yani sorun Kürtlerin başbakan, cumhurbaşkanı veya herhangi bir yere gelme meselesi değil..... .. 16.07.2011 00:55
Ama bunu bizim topraklarımızda yapmak istiyorsunuz. Her etnik sııf kendini yönetmeye kalksa ülke 6-7 parçaya ayrılır. Ben de Nogay göçmeniyim diyelim, Türkiye'deki Nogayların kendini yönetmesini istiyorum; olur mu sence?

.... ..... 16.07.2011 02:18
Mustafa cevapın beni hiç şaşırtmadı. Bizim topraklar sözünüzün hiç karşılığı var mı Allah aşkına? Yani Van da yaşayanlar üzerinde yaşadıkları topraklar kiralık mı? veya Mardin de yaşayanların... bu nasıl mantık anlamıyorum enpati sınırlarımı zorluyorum ama inan ki Mustafa vardığım sonuç şu ki siz kürdleri bir halk veya ulus olarak görmüyorsunuz... Bir devlete, toplum da değişik etnik gruplar olur onların kültürel- demokratik haklarını sonuna kadar kulanmalarından yanayım.. Örneğin; Türklerin Bulgaristan veya Almanya da yahut Ermenilerin Türkiye de bütün demokratik- kültürel halklarını kulanmaları gerekir. yani dünyanın neresinde olursa olsun farklı etnik toplulukların talepleri içinde yaşadıkları devletler karşılamalı....


Ama Kürdlerin durumu böyle değil çünkü kürdler ne göçmen nede bir azınlık gurubu, Kürdler bir ulus ve yaşadıkları yer anavatanları...Kürdler Almanya da kendilerini yönetmeyi talep etmez kültürel haklarını talep eder..Ama kürdistanda ulusal mücadele veririr ve ulusal haklar talep eder çünkü bu işin başka çözümü yok. hiçbir ulus sonsuza kadar başka ulusun egemenliğini kabul etmez.

D'armatağan bilmiyorum senin durumunu, beli duyguları hisetmemen ancak yoğun bir kendine yabancılaşma topluma yabancılaşmayla ilgili olabilir, sosyologlar belki daha iyi cevap verir. Ama merak etme duygun hala güçlü..

.. .. 16.07.2011 02:24
Biz Anadolu'ya Malazgirt'ten girdik. Sen evinin kapısını satar mısın? Boş hayaller peşinde koşmayı bırakında kardeş kardeş yaşayıp gidelim şu ülkede. Sığmıyor muyuz, yetmiyor muyuz?

.... ..... 16.07.2011 02:38
Ben sana bir şeyler anlatıyorum ama sen yine ukalaca tepeden emir verir azarlar gibi tavır alıyorsun... Sen Anadoluya Malazgirtten geldiğinde orda birileri vardı ve senin Anadoluya gecmeni sağladı.... hemde en az 5 bin yıldan beri... kardeş kardeş yaşamak için tam eşitlik lazım.... hem sen o profilinde urganı koymuşsun ya bize iğdamımı gösteriyorsun... bu mu kardeşlik.

.. .. 16.07.2011 02:43
Size niye idamı göstereyim? İdam hakedenedir. Misal; 10 yaşında bir çocuğu kirletenin ipini, bırak Kürdü Türkü, kardeşim olsa kendi ellerimle çekerim.

.... ..... 16.07.2011 02:53
Bugün öyle bir olay yok.. bir de bir insan nekadar ağır suç işlemiş ise işlesin can almak ALLAH' a mahsustur. ceza vermek ayrı can almak ayrı...

.. .. 16.07.2011 02:57
İslam masum canı almayı yasaklamıştır, hak edene idamı meşru kılar.

.... ..... 16.07.2011 03:04
KİMİN HAK ETİĞİNE KİM KARAR VERECEK SEN Mİ? DEVLETİN YASALARI MI? EGEMENLER Mİ?

.. .. 16.07.2011 03:09
Yasa dediğin 10 dakikada değişiyor artık; vicdanlar karar verecek.

.... ..... 16.07.2011 03:21
VİÇDAN TAŞLAŞMIŞSA ORADAN ADALET ÇIKMAZ...

.. .. 16.07.2011 03:22
Kardeş, o zaman oturup vicdanlarımızı yumuşatacağız karşılıklı.

.. .. 16.07.2011 03:24
Can bu kadar kutsal madem, akşam bir polise daha kıydılar; onun canı da kutsal mı peki? Gerilla mıydı bunu yapanlar, terörist miydi?

.... ..... 16.07.2011 03:29
Ben sana polis-asker muamelesi yapmıyorum neden gerilla muamelesi yapıyorsun mustafa,Benim gözümde her can kutsaldır, yaşam kutsaldır, ve yaşamı esas almalıyız... ama sorunlarımızı anlamamız gerekir ki çözülsün daha fazla canlar gitmesin.."

"Kardeş, o zaman oturup vicdanlarımızı yumuşatacağız karşılıklı." bu yorumuna aynen katılıyorum iyi gecele...

.. .. 16.07.2011 03:36
Cömert sen de kusura bakma, sert çıktık, yazının altını doldurduk...


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6435
2 Firari Fırtına 4483
3 Mustafa Ermişcan 3936
4 Hasan Tabak 3606
5 Nermin Gömleksizoğlu 3238
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3087
7 Uğur Kesim 3085
8 Sibel Kaya 2948
9 Enes Evci 2653
10 Turgut Çakır 2331

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4803 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com