Sedef Kara  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 273 Puanı: 239

8 Ağustos 2011 Pazartesi 
Haram ama; sıcak pideler.
Okunma: 1207


   Pide değince, bu yaznın bağlanabileceği tek yer elbette ki fırın. Bizim sokağın fırını. Bugün, ramazan başladı başlayalı ilk defa göze aldım sıcak pide kuyruğunu. Sağda sıcak pide kuyruğu, solda soğuk, ama çok aç yahut uyanıkların ekmek kuyruğu. Sıra sonuncusu olmaktan hep memnun olmuşumdur. En fazla beş dakika kalabilirim mevkiimde ki güzel tarafı bu. Ama; yarebbim bu da ne? Sıra başından üçerli beşerli savılan kelleler. Sıra sonuna aynı hızla ulanan sıcak pideciler. Bu tempo da fazla kalamadım sırada  ama çok şeyi hatırladım. Neyi mi mesela? Haram pideleri.
 
   Yedi katlı apartmanın, yedinci katında oturuyorduk o zamanlar. Karşı komşumuz, Ayten ablalar - Ayten abla yeterliydi tüm ailenin çok kişilikliğine, biz öyle derdik-vardı. Onlar, aleviydiler. Ramazan ayında oruç tutmazlardı. Yine bir ramazan, aklımın oruç ve faziletlerine erebildiği yaşlardayken; Ayten ablayı elinde pideyle görmüştüm. Çok kızmıştım. Hangi hakla pide alabiliyordu ki. Ona Ramazan aynın tüm bereketi yasaktı. Onlara verilen yemek ağlar, ama onlardan gelen yemek gülerdi. Neden mi? Müslüman gırtlağına giriyorum diye... Ey yarebbim, kimdi bana bu eteri koklatan bilmiyorum. Annem ne derdi, babama görede onlar pide yememeli miydi? Kim bilir? Konu komşu derdi ya; doğruydu. Bu Ramazan ben de haram pide yiyenlerdenim. Sıranın; sonu, ortası, başı her kademede vijdan azabı çektim. Hem, o çekimine kapıldığım sıcak pidelere göz koyduğum, hem de Ayten ablaya bunu çok gördüğüm için. Önüm arkam oruç muydu bilmiyorum. Ama iftira sekiz dakika vardı beni savarlarken ve ben on dört kişiyi geçtim sonu bulmak için. On dördü ayrı giyinmiş, ayrı kokan, farklı bakan... Uykulu, yorgun, dinamik ve fel fecir.

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6507
2 Firari Fırtına 4541
3 Mustafa Ermişcan 4024
4 Hasan Tabak 3676
5 Nermin Gömleksizoğlu 3297
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3184
7 Uğur Kesim 3133
8 Sibel Kaya 3008
9 Enes Evci 2704
10 Turgut Çakır 2373

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3625 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com