&&&&&&& ...  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 132 Puanı: 480

20 Ağustos 2011 Cumartesi 
DEVLE CÜCESİ
Okunma: 1843

    Son defa baktığımda arkama yine o yüz ifadesi vardı gözlerinde, tanıdık ve gerçek kokan bakışlarınla vedalaşmak.Hava çok sıcaktı ve sen gelemezdin,çünkü artık titreyen dizlerin var,el öpmeyi hiçbir zaman sevmedim ellerini uzanıp öptüğüm ana kadar..

    Bildiğin her şey gerçekti ve gerçekler gerçekçe öğretilmeliydi.Hava çok sıcaktı....

    Kuşadası’na ‘Ada’ derdin,bense cikcikadası dediğimde düzeltirdin.Bir kez bile gülümsemezdin.

    Karanlıktan korkulmazdı ve karanlıkta tek başına yürüyebilmeliydim.Tüm evin ışıklarını kapatıp karanlıkta yürümeyi de öğrettin.Ellerimi tutsaydın aynı anda cesareti öğrenemeyecektim di mi?

  Ölüler ölüydü ve korkulmazdı,o yüzden morg kelimesiyle tanışmak lazım gelirdi.Dolayısıyla onunda adı ‘ölü dolabı’ olarak kalmayacaktı.Morg gerçek olandı herkesin bildiği gibi..Onu da öğrendim.

    Masallar vardı hep uyurken anlatılan masallar,Pamuk prenses çok güzel olduğu için cüceler onu hayranlıkla izlemişti.Ve prens çok güzel olduğunu duyduktan sonra gelip cam tabutun içinde ona bakmış ve güzelliğine dayanamamış ve öpmüştü.Sorardım sana;’Belki başka bir masal dinlemiştir ve o masalda kızı öpünce uyandığını duymuştur ondan öpmüştür’Uyanacağını bile bile yani.Hayır,o masal öyle değildir her masal, masal olsa bile tek gerçeği vardır.
.
   Ha birde Rapunzel vardı,kulenin içinden altın saçlarını sallayan;
  ‘Rapunzel Rapunzel salla altın saçlarını’ diye seslenen prensin sesini her defasında duyan bir prensesti o.’Ya duymayıp uyuya kaldığında tam o sırada cadı annesi gelseydi ne olacaktı diye sorduğumda.’ O masal öyle değildi, Rapunzel hep o sesi duyuyordu ve herkes masalı böyle seviyordu.Masalların değişmezliği vardı.

    ‘Sinderalla neden yerleri siliyordu silmeseydi ve o kızlar muhteşem baloya gittikten sonra arkalarından takip edip   yırtık pırtık elbiseleri ile salona girseydi,yine o yakışıklı prens onunla dans edecek miydi?’Nerden geliyordu aklıma bu sorular,masalı dinleyip uyumam gerekiyordu, seninde ütü yapman.

     Hayat yoğun çabalamalarının gerçekleri arasında geçerken en büyük gerçeklerden kopuyordu zaman ve bir gerçek üstü örtülerek büyüyordu.Büyüdü ve koca bir insan oldu,hatta en büyük yaşına yanında girdi.Utanmadı yaşından mum bile üfledi yetmedi dilek bile tuttu.Dilediği ve içinden geçirdiği her şey senin gerçekliğinden çok uzaktı.Sen ......geri dönmeni dilediğimi  sandın ya da öyle olsun istedin,oysa bilemedin. Çünkü artık çok büyüdüm,Dünya’dan bağımsız dileklerim var,kendim için olmayan ve gerçek olması zorunlu olmayan.
   
    

   ‘ Bilmediğin bir şey daha var buzdolabının aşağı kısmına muz konulduğu için 'muzdolabı',üst kısmına su konulup buz haline geldiği için 'buzdolabı 'olabilir.Ben bunu duyduğumda hiç yadırgamadım.Hiç yadırgamıyacağımda.Aksine tebessümler bırakacağım.

   Bilmiyorsun bu gece kara kalem bir resim çizmekle başladı,ama titreyen ellerinin kokusu ilhamımı çaldı,oysa sen çizerken çok profesyonel çizerdin,ilham falan beklemezdin,karşına koyduğun her gerçeği kusursuz çıkarırdın tualin üzerine.

     Ben bu gece uykusuzum ve uykumu bir gerçeğe emanet ettim.Aldı ya da almadı hiç düşünmedim,çünkü gerçek her zaman varolan ya da dokunabildiğin kadar gerçek değil.Gerçek sadece gerekçesiz olandır.
   O minik cüce çoktan büyüdü ve şimdi dev gölgeler bırakmasada cüssesiyle, devler gibi yaşıyor.Ve gölgesi büyük kendi küçük devlerle savaşıyor.
   Çizerken tuale hayalimdeki resmi,dev gibi hayelleri cüceleştirmeninde aptalca olduğunu anladım ve fırlattım kalemimi,tual şimdi kalbim,kalemimse beynim.Ortaya çıkan resimse dehasa bir sanat eseri,çaldın ilham perimi en gerçeğinden,kalemim yok şimdi, bak!.Ama çizilen bir gerçek var,en gerçek yerde..Hadi uyu sen! Bu gece benim uykum emanet!

Yorumlar (8)
Fatoş Nihal Aytaç 20.08.2011 09:05
Gerçek çoğu zaman asil gelse de hepimize, arada dediğimiz şu hayal ve yalan kaçamakları var ya gerçeği daha da gerçek yapıyor. Hayalin renkliliğine ne demeli? Lazım,çok çok lazım renkler o resmin içine. Özgül...

&&&&&&& ... 20.08.2011 21:34
Hepinize rengarenk yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim.
Fatoş,kara kalem çalışmasında ısrarlıyım.

Sevgili Yıldıray;İçtenliğini hisettmemek ne mümkün.

Merveciğim;Senin şu yorumlarda harcadığın enerji nedense bana hep böyle seri seri konuşan,konuşurken arkadaşlarından bazılarının 'bi suss Merve'diye isyankar tavırlarına maruz kalan bir kız hayal ettirtiyor.Teşekkürler şirin yorumun için.

Nermin Gömleksizoğlu 21.08.2011 04:13
"Çizilen bir gerçek en gerçek yerde" ardından uyu diyorsun "uyan" der gibi... Özgül'ce bir yazı olmuş...

PARGALI , 21.08.2011 17:37
Valla bende çok şey öğrendim bu yazıdan.Öncelikle merhaba sonra elinize sağlık çok yerinde ve düzgün yazılmış temiz bir eser.Saygılar.

&&&&&&& ... 21.08.2011 21:47
Nermin;Son yazdıklarımın farkındayım,Özgül'ce derken neye dikkat çektiğininde tabi..

Size de teşekkürler,sevgili PARGALI.

Comert Sen 22.08.2011 10:26
Hos geldin O.Roman`in Cindirellasi...:))

&&&&&&& ... 22.08.2011 11:40
Valla haklısın elimde bez sitenin tozlarını almaya çalışıyorum, Hoş geldim mi bilmem ama,dur bakalım.

A'Gül ... 22.08.2011 12:12
:)))))))))))))))


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6468
2 Firari Fırtına 4511
3 Mustafa Ermişcan 3982
4 Hasan Tabak 3640
5 Nermin Gömleksizoğlu 3265
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3137
7 Uğur Kesim 3109
8 Sibel Kaya 2977
9 Enes Evci 2677
10 Turgut Çakır 2351

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:3003 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com