Firari Fırtına  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 2 Puanı: 4749

2 Şubat 2012 Perşembe 
Etkileşim Teorisi - İt Ulur Birbirini Bulur
Okunma: 3278

Küçücük bir aynada bile insan kendini bulabilirken, bulamayanları düşünün artık siz.
 
İnsan yeterki istesin. İnsan kendi bedeni gereği beyniyle mantığıyla ve kazandığı prensipleriyle bir şekilde kendine bir yol çizebilir ve yine belli kriterlerde kendi kendine kişilik kazanabilir. Bu zor olmayan bir yoldur fakat çoğunlukta 'işlerine gelmeyen' durumlardır bunlar. Çünkü insan işine geleni gücenmeden çekinmeden yapar ama işine gelmeyeni duymaz bile. Beleşcilik ve etkileşimde işte burda başlar.
 
 
 
Kişiliksiz insan profillerine muhakkak ki rastlamışsınızdır. Aslında o insan kişiliksiz değildir ve aslında yine sandığımız gibi olmayan durumlar o insanın üzerindedir. Bakış açımızı değiştirip şöyle çevreye baktığımızda bunu her yerde görebiliriz. İnsan insandan etkilenir. Evet bu doğrudur ve güzel bir mantıktır. Şöyle ki, insan bir insanı kendine örnek alır, babasını mesela değil mi? Sonra efendim iyi bir sanatcı seviyordur onu da örnek alabilir, bu da mümkün ve de güzel bir davranıştır. Sonra yine, insan öğretmenini, patronunu vs... örnek alabilir onlardan etkilenebilir; herşeye amenna. Doğru olana söz söylemek aptallık olur bunlar doğrudur ve de yerindedir. Peki bir başka örnek versem ne dersiniz bana? Aklı başında bir öğretmen düşünün, o öğretmen kalkmış kendi kişiliğini ve prensiplerini ayaklar altına alarak (sözde eğitimci bu) tam olarak kendi kişiliğine ters birine etkileşimde bulunmuş. İşte mesele de burda hoş olmamış.
 
Etkileşim Teorisi günümüzde pek çok vaka'da vardır. İyi yada güzel bunun örnekleride hep mevcuttur. Lakin yanlış etkileşimler yanlış kişilik sentezleri ortaya çıkarmakta ve yine bu yanlış etkileşimler bozuk kişiliklerin sayısını fazlalaştırmada. Bir insan her ne olursa olsun kendi kişiliğini yok sayamaz. Kendi kişiliğini yok sayıp etkilendiği kişiliğe bürünenler ahmaktır. Kaybedenler ve kişiliksiz kalanlar bunu er yada geç anlamaktadırlar.
 
Peki biz bu tür etkileşimlere ne diyoruz? 'İt ulur, birbirini bulur' diyoruz.
Peki bu doğru bir tesbit midir? Evet diyoruz. Çünkü bir it ile başedemezken o itin etkileşimiyle de uğraşamayız değil mi?
 
Hal böyleyken sadece susun ve düşünün!
 
Belli bir yaşa gelmiş insan hala çocuklaşıyorsa ondan şüphe duyun. Hala 'illede ben' mantığıyla yaşıyor ve bunu size hissettiriyorsa ondan uzak durun. Bırakın kendi hallerine ve unutmayın!
 
'İt ulur birbirini bulur' başkasını bulamaz.
 
Sevg...

Yorumlar (22)
Ümit Zafer Bağcı 2.02.2012 15:19
Etkili bir yazı olmuş... Bence de insan başkalarını örnek alabilir ama asla kendi kişiliğinden çıkmamalıdır.

Firari Fırtına 2.02.2012 16:13
Teşekkürler Ümit, inşallah anlayan anlamıştır.

Kişi neyse o'dur, ona buna özenti gereksiz durumlar doğurur. Erkenden yanlış olan farkedildiğinde kişi kar'a geçer, bunu da bilmeli.

Sevg...

Mehmet Turgut 3.02.2012 12:56
Baştan sona her satırın ayrı bir anlamı var.Tabi ki anlayana.

orhan örs 3.02.2012 13:19
Belli bir yaşa gelmiş insan hala çocuklaşıyorsa ondan şüphe duyalım Firari, kabul. Peki belli bir yaşa gelmiş bir insan çocukların üzerine salya akıtıyorsa ona karşı ne yapmalı? Biraz daha açayım konuyu; sen olsan sana karşı nasıl bir tedbir alınmasını öngörürsün?

orhan örs 3.02.2012 13:23
Firari, "Ahde Vefa"yı yayından kaldırmışsın galiba. Yeni çakma isimler için var mı hazırlıkların?

Firari Fırtına 3.02.2012 13:29
Sevgili Mehmet Turgut,

Anlayan aslında anlıyordur hatta için için 'bu ben miyim' diye de kendine kızıyordur ama dışa vurmaz kendini; öyle de bir huyu vardır.

Teşekkürler yorum için.

Sevg...

Firari Fırtına 3.02.2012 13:32
'Firari, "Ahde Vefa"yı yayından kaldırmışsın galiba. Yeni çakma isimler için var mı hazırlıkların? '

Sayın Serdar Ekmekci'ye mesaj atınız. Ip adreslerinden bi baksın. Eğer böyle bir bağlantı ya da böyle fuzuli bir ikinci hesap açımı söz konusu ise kendimi bu siteden kendim silerim.

Ucuz polimik işleri ile inanın vakit harcayacak durumum yok. İnsan insan ise; insan gibi çıkar karşıma derdini söyler tartışırız. Ama değil ise uzak dursun benden. Küçük çocuksu ve ahlaksız değerler ile karşımda durmayın.

Sevg...

&&&&&&& ... 3.02.2012 14:24
'Ucuz polimik işleri ile inanın vakit harcayacak durumum yok.'Zamanı bu kadar kısıtlı insana niye böyle şeyler söylerler ki anlamam.Adam zaten üç günde bir uğrayıp iki tane bilinçli yorum yapıyor,iyiye iyi kötüye kötü demenin dışında herkese sevimli davranıyor,koymuş profilinede efendi bir insan resmi,başlığıda terbiyesinden değilde içinde ki yarasından ağır olmuş.Yoksa böyle nazik efemdi,ağırbaşlı,...vs bir insan başlığı daha kibar bir başlık yapmaz mı?
Baksanıza ya ne kadar nazik tam bir ergen hayranlığı yaratacak kadar mazlum,karışmayın şu kibar beyfendiye.Arada siteye uğrarsanız çok sevinirim.....

Firari Fırtına 3.02.2012 14:38
Dert insanı yer bitirir derler. Öyleymiş bunu öğrendim.

Etkileşim teorisini, bir kez daha okumak için ne duruyor sunuz? Okuyun kendinizi bulun ve yargılayın kendinizi. Aynaya bakmak zor değil bari yüreğinize dokunun.

Hikaye istemeyin benden, bende hikaye hep var. Hor görülmeler beşparasız kalmalar ve aşklar ve aile sorunları. Ayıp ayıp yakıştıramıyacağım hallere bürünüp bana özel mesaj atmayınız lütfen. Siz ne iseniz o'sunuz, bende neysem o'yum. Sahi bu arada dert ne? Açık açık beyan ediniz ki, halinize çözüm bulalım. Aksi taktirde sanal duygunuza geri dönün.

Sevg...

&&&&&&& ... 3.02.2012 16:17
İki yıldır buradayım,sen yeni imajınla ancak türübüne çiçekler atarsın,insanlarda atılanları kucaklar.Ama bana ne söylersen söyle ya da bilenlere nafile.Ne oldu resetledin mi geldin mazini?
Gerçekten senin için üzüldüğüm şey ne bilmiyorsan söyleyeyim.Sanal sanal deyip uyarılar yapıp en büyük mutluluğuda buralarda bulan bir adamsın,yaş kırkı kırk geçsede sen böyle kalacaksın.Bir ay bu ülkede internet olmasa seni düşünemiyorum,ekrana bakıp kalırsın.
Hadi şimdi hikaye okuma bana,sen ben,bilen biliyor neyin ne olduğunu al eline buketlerini at onun bunun üzerine.

Firari Fırtına 3.02.2012 16:37
Derdinle yoğrul ama derdinle yaşama. Konuş yaz ama konuştuğuna ve yazdığına bir kez daha bak. Dön geriye...taa en başlara; bak bakalım benim bu halim bu tavrım en başta neymiş ve hala nedir? Değişmeyen bana değişenler bu konuda ne elde etmek isterler anlamam. Fakat kişiler kendi ezikliklerini neden her daim su yüzüne taşır; bunu iyi anlarım. Halden ve halsizlikten iyi anlarım.

Şükür her yaşın güzelliği vardır, benim yaşımın 30'larda olduğunu bilmeyen bir akılsız varsa çıksın. Ya da efendim şöyle diyeyim, benim yaşımı bana sorupta benden '18 yaşındayım - 22 yaşındayım vs..' bir cevap alan varsa o da çıksın. Şükür yaşımın yaşındayım ve çok da memnun durumdayım. Hadi bu böyle, yaşımın size getirdiği sıkıntı nedir onu çözemedim. O dertte sizde kalsın.

Hikayeleri hem yazarım hem okurum. Şiirleri de öyle. Fakat her zaman derim ben ' ben şair yada yazar değilim, hatta şair yazar adayı bile değilim.' Bunu sanırım en çokta siz okudunuz bir çok yorumumda ve yazımda. Ben sadece kalemi alır yazarım, beğenilmek için değil, yazar olmak için değil, kin ve nefret için de değil. Sadece yürerim için. O benle bir yaşayandır. Bunu değil siz, Allah bile engelleyemez.

Gidin yolunuza ve paylaşımıma çerez olmayın, kirlilik hiç yaratmayın. Lütfen den anlarsınız değil mi? Umarım anlarsınız. Lütfen!

Sevg...

Firari Fırtına 3.02.2012 16:44
http://www.ozgurroman.com/uyegunluk.aspx?gid=12019&uye=2035

Onlarla kimse başedemez diyorum, başka da birşey demiyorum. Onlara tavsiyem yukardaki link verdiğim yazımı bir kez daha okumalarıdır. Okuyupta hala anlamayan var ise şaşkınlığımı gizleyemem. Bir insan 'bakınız 'insan' diyorum' hala aynaya ve yüreğine bakmayı bilemiyorsa susmak şart.

'Onları terbiye etmek zordur.

Sakın kendinize güvenipde 'ben bu terbiyesizin hakkından gelirim' demeyin. Çünkü gelemezsiniz. Çünkü siz o derece aşağıya inemezsiniz. Ki indiğinizi varsayalım; ne farkınız kalır ondan?'

Sevg...

Ebrar YEGENOĞLU 3.02.2012 17:03
İnsan hiçbir zaman kendinden ödün vermemeli bence ama iyiyi örnek almak da fena fikir değil doğrusu. :)

Firari Fırtına 3.02.2012 17:17
İnsan gelişimi boyunca kendine hoş gelen değerleri bir başkasında daha iyi bir şekilde görüp; onu kendine örnek alabilir. Bu bir hal olabilir, bir eğitim süreci olabilir ya da bir farklı kişilik te olabilir. İyi örnekler her daim kendini göstersin, buna kimsenin itirazı olamaz. Ama bunları yaparkende kendinden ödün vermemeli, kendini kaybetmemeli ve kendine zarar verecek alışkanlıklara da bürünmemeli. İşte bu yüzdendir inceden inceye uyarılarımız.

Teşekkürler Ebrar.

Sevg...

Ebrar YEGENOĞLU 3.02.2012 17:45
Rica ederim...

orhan örs 4.02.2012 13:36
Firari, insan gelişimine dair bu teorilerini, olamadığın bir türü anlamak için mi ortaya koyuyursun?..
Hayatı boyunca yarattığı birikim bir yavşağın ortalama tanımına eşit olan sapık ruhunu pazara çıkarmış olman şaşırtıcı değil Firari. Bunun kadar şaşırtıcı olmayan bir başka durum ise kilosu sudan ucuza satılan yavşak-severlerin etrafın etrafında yarattığı kütle! Kucak kucak gevşemelerle vardığın yer bir kucak olacktır mutlaka. O yazdığın salaklıkta sınır tanımaz cümlelerin, yazdıkları ve karakterleri zevzeklikte sınır tanımayanlarca kutsanır ancak. Ve sen de ancak bu 'pazar'ın peygamberi olabilirsin. Daha önceki maceranda bir pavyon tabelası ve bir grup ergenin öykündüğü bir tiptin. Şimdiki gelişinde de pek bi fark yok. Ama o pavyon tabelası olmadan yavşaklığın çok ortada kalıyor. Bir benzerini daha bulacağından şüphem yok ama.

Polimik ne len İbiş. Bildiğin toplam kelime sayısı üç. Onun da ikisini yazamıyorsun zaten.

Firari Fırtına 4.02.2012 14:07
İt uluyor ise birbirini de buluyor demektir. İt'in yavşamış haline örnek ise işte apaçık ortada günyüzünde. İnsanlara iftira atacak akadar düşen bir aşağılık bünye ile kimse başedemez. Ki benimde zaten öyle bir derim yok. Derdi olan elbette kasılıp duracak. Kasılanları görüyorum da hayli dertlenmiş kişiler.

Kişi hiç bir zaman belli kişiliklere bürünmez. Bürünenler ise adidir. Ki bunu en iyi bilen sen bile; benim ne olduğumu ve hiç değişmeyeceğimi bilirsin. Dün ne isem bugün de aynıyım. Senin o şakşakcıların var ya, sen onların yüzünden bu kadar küçülüyorsun çok yüz vermişler sana Orhan. Seni şımartmışlar ve kandırmışlar hala sen bunun farkında değilsin ve yavşamaya elverişli olduğundan bu hale düşmüşsün. İnan sana bile acıyorum ben. İstersen kapatalım konuyu, istersen istediğin kadar yazalım ama benden saygısızlık bekleme. Karşımda sen bile olsan saygı en güzel yaşam biçimidir. Seni bilenler biliyor ya, o bana yeter. Sen anladın bunu?

Sevg...

orhan örs 4.02.2012 14:10
Firari, bu "it" söylemi nereden pelesenk oldu böyle diline. Kadın ve çocuk askıntılığını biliyoruz da hayvanlarla olayın nedir?

Firari Fırtına 4.02.2012 14:14
Köpekleri seviyorum, şirin ve sadık hayvanlardır. Düşündüm taşındım bana sevemiyeceğim birşey lazım dedim. Ve buldum "it" işte. Ne yaptım ne ettim ben bu "it'leri" sevemedim.

Ordan geliyor yani.

Orhan sana yakışmayan iftiralarda bulunma yazıktır. Salya akıtanları gördüm ben, bak konuşuyor muyum? Sen benim bu sitede kime ne yaptığımı gördün? Kendini ucuz iftiralarla kurtarmaya çalışma bence. Bak, benim gibi ol sade ve anlaşılır.

Sevg...

Ebrar YEGENOĞLU 4.02.2012 20:00
Orhan Bey sadece senle değil herkesle sorunlu Firari.. Şiirime öyle bir yorum yazmıştıki direk sildim... Görgüsüzlük hat safhada yani !

Uğur Kesim 26.08.2012 10:36
Evet yorum yapma gereğini duyuyorum bu sitede artık.Çünkü düzelmesi gereken bazı şartlar var Firari.Bir yığın bilgisiz insan dolmuş siteye bu açık,yazılar üzerinde eleştiriler yapmak yerine şahsa yönelmeleri yazıyı okumadan alaycı tavırlarla küfürbaz eleştirilere girmeleri kaliteyi düşürüyor.Örneğin sana yazılan yorumları okuduğumda yazıyla alakası olmayan eleştirilere bakın yazının anlamına değil sana laf dokundurmalar.Bu ne biçim kültür?Anlayamadığın yazıyı eleştirme hazret.
Neyse yazın güzel gerçekten bir laf vardır."Hoca hocayı tekkede,hacı hacıyı Mekkede bulurmuş" Bir anlamda bu sözle denk düşüyor.Daha geniş bir anlatımla bu yazı kitaplaştırılabilir.İnsan gelişimi bir ömür sürüyor.Doğup olduğu gibi büyümek yeterli değil,doğduğun vakit ikinci doğumun olan için hazırlanmalı değilmisin?İşte zor olanda o ikinci doğumu yaşıyorken gerçekleştirmektir.

sefa yılmaz 29.09.2016 20:13
Pasif direnişi benimsemişsin. Ve bunu öğütlüyorsun. Doğru mu anladım?


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6763
2 Firari Fırtına 4749
3 Mustafa Ermişcan 4245
4 Eyyup AKMETİN 3906
5 Hasan Tabak 3902
6 Nermin Gömleksizoğlu 3504
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3449
8 Uğur Kesim 3307
9 Sibel Kaya 3208
10 Enes Evci 2890

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:625 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com