&&&&&&& ...  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 131 Puanı: 480

3 Haziran 2012 Pazar 
Kör ebe
Okunma: 1053

   Soysuz bir hayatın soysuz boşluğuna soylu isimler bırakabilmekten bir adım ötesi görülesidir,idealistler bilir buranın tadını;hamaklarda bacaklarını aralayıp,bacak arası muhabbetlerini ortama süzülen bir cadde kadının asaletinde “Hanımefendi” hitabına dönüştürülürken ki yüz ifadelerinde bazen bizlerde görürüz.

  Beş dakika içinde yıkılan inançların yıkıntısında enkaz olanların,enkazlarına bakarken;bir çarşaflık örtü ile kapatılır her şey ört bas edilirken.Siz görürsünüz çarşafın altında kalan kol bacakları ve çarşafı kıyısından kırmızıya çeviren kan sızıntıların rengini,her şeyi görememenin tek yolu göz kapaklarınızı yanaklarınıza kadar indirmek kadar basit olsa da kokusu gelir kanın burnunuza bir de mevsim hamakta keyif zamanıysa,iklimde basıyordur güneşinin sarı sıcağını ve koku dayanılmazdır artık “Kör ebe” oynayanlara.

  En güzeli yakınında durup saf saf bakmaktır , "Kör ebe"  nasıl bir misyon üslenmişse üzerine"Saf bak gerçeği tat"  oyunu da hayatın görülesi yanını görmekten yorulmuşların gözleri açıkken oynadığı bir oyundur.

    Arkanızdan inen bir bıçak darbesine tüm tetikteliğinizle dönüp:
  "Aaaaa teşekkür ederim bana da bıçak lazımdı" demek kalıp olarak ve uygulama olarak çok ahmakça bir oyunda olsa,gözünüzü yumup nasılsa kör denmesinden daha akıllıcadır.

  Bu oyunun kurallarını hiç öğrenememişler vardır ama oynarlar,oyunun çakallık kurallarını "yok sayıp"  gerçekten öyle bıçağa uzanırlar,o an bıçak lazımdır ve denk gelmiştir karşılarına tesadüf bu ya!
  Bunların gözlerinin ferlerinin büyüdüğü zamanlar sadece tesadüflerdir,akıllarına gelmeyen ve dolayısıyla başlarına geleceğini düşünmedikleri her şeyi; minik minik evrimsel tesadüflerle öğrenirler ve çoğu zaman geç olsa da duyarlaröğrenmek için çaba harcamadıkları her şeyi,işte o zaman gerçekten o kanlı çarşafın ucundan bir parça yırtıp  gözlerinin üzerini bağlarlar…
 
   Muhattaplarının arsızlığına bile manidar bir anlam koyarlar,bazen tanımadıkları insanların hedeflerinde düşmandırlar,bazen yakalayıpta ellerin içinde sıkıp yok etmek için toprağa attıkları çirkinliklerden uzak tutarlar kirli gerçeğin sahiplerini,bazen onlara gülücüklerle bir şeyler anlatan insanların anlattıklarının altında ki öfkeyi izlerler ve daha sakin bir gülücükle öfkeyi söndürmeye çalışırlar.

  Artık karşıdakilerin yüz ifadesi kırmızı görünür kanlı  çarşafın bağında,onlar hala devam ederler karşıdakilerin yüzlerindeki gölgeli kırmızıyı “utanç” saymaya,aynı kör beziyle bir de gidip aynaya bakarlar ve kendi gölgeli ifadeleri de kırmızımsı görününce aynada;Uzanırlar ve ortada var olduğunu düşündükleri utançtan bir koca dilim keserler paylarına...

  Dünyanın dilencilere bile dilenmeyi öğrettiği zamanlarda
siz bir oyunu kurallarını öğrenememişseniz bir türkünün tadına boğulur gözleriniz: "Ağlamak var türlü türlü,bazen temiz,bazen kirli…."

  İşte tam bu vakit elinizde bir bıçak,yüzünüzde size ait olmayan bir utanç ama her damlası sizden akan kırmızı kırmızı süzülen gözyaşlarında oyununun ebeliğinden çıkıp "Kör" gibi bakarsızınız ...

Yorumlar (4)
? . 3.06.2012 17:08
Özgül, bu sitede herkesin uzun yazılarını okumam. Ama yazar Özgül olunca; "Özgül Roman" derim ve bir nefeste okurum... Çünkü bilirim ki; okunmaya değer! Saygılar Hoca!

&&&&&&& ... 5.06.2012 02:10
Mehmet gözüne çaput bağlasam seni ebe yapsam yinede yazılarımı buluyorsun.
Seni ebe yaptığıma pişman değilim..Teşekkürler

Hasan Tabak 6.06.2012 00:31
Özgül hanım: Mehmet beye katılıyorum evet bende yazılarınızı beğeni
içinde zevkle okuyorum.
Dünyanın dilencilere bile dilenmeyi öğrettiği zamanlarda
siz bir oyunu kurallarını öğrenememişseniz bir türkünün tadına boğulur
gözleriniz.Ağlamak var türlü,türlü bazen temiz,bazen kirli.
yüreğinize sağlık kaleminiz elinizden hiç düşmesin temennisiyle saygılar.

&&&&&&& ... 7.06.2012 12:49
Teşekkürler Hasan Dede


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6465
2 Firari Fırtına 4507
3 Mustafa Ermişcan 3978
4 Hasan Tabak 3636
5 Nermin Gömleksizoğlu 3263
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3134
7 Uğur Kesim 3107
8 Sibel Kaya 2974
9 Enes Evci 2674
10 Turgut Çakır 2349

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:1969 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com