Poyraz Poyrazoğlu  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 33 Puanı: 1170

6 Haziran 2012 Çarşamba 
Yaşamak mutlu olmamaktır.
Okunma: 1038

              Şimdi daha farklı bir meseleden bahsedeceğim.Biraz daha farklı.

              Mutlu olma amacında olan insanlar vardır. Sen ben herkes bile olabilir. Peki nedir mutlu olmak? Mutlu olmanın getirisi iyi hissetmekse  rahatlamaktan öte bir şey değildir. Mutlu olmak rahatsız olmanın , hoşnutsuz olmanın zıttıysa gerçekten hapu yutmuşuz demektir. Çünkü mutlu olmak uyumaktır. 
Mutlu olma amacında olmak ise uykusu gelmiş bir gafilin uyuyabilmek için yatağında rahat pozisyonu aramasıdır.Uyumak tabiki bir ihtiyaç ve zaruriyettir. Lakin meselenin görünmeyen kısmından bakmanı istiyorum sevgili okuyan. Gözle görülmeyen ve gerçek olan kısmından.

              Mutlu olmayan insan mutlu olmak ister.Rahatsızlık verici bütün eylemlerden bütün kişilerden ve bütün düşüncelerden arınmak ; '0' pozisyonuna geçmek ister. Ruhunu kaynamak üzere olan bir su gibi buharlaştırır ve genişleyebildiği kadar genişler. ''İşte şimdi çok mutluyum''.

              Mutlu olmak amaçlarını arka plana atmak ve amaca ulaşmışlık hissini bütün bedenine yaymak için büyülü bir tılsım vazifesindedir.Sonu yoktur. Gerçekten de sonu yoktur. Boşluğu bilirsiniz ; sonsuzdur.


              İnsanların mutlu olması seni rahatsız mı ediyor diye soracak olursanız hiç şüphesiz ''evet'' diyebilirim. Amaçlı bir insan ve amaçlı bir toplum mutlu olmamalıdır. Hayattan , yaptıklarından , planlarından ve yapacaklarından haz duymalıdır. Haz duymak mutlu olmak değildir. Mutluluk süreklidir fakat haz bir sonuçtur. Nedenlidir. Mutluluk ise amaçtır. ''Mutluluk da nedenli olabilir'' diye sorduğunu duydum birinizin. Mutluluğun nedeni mutlu olma isteğidir sadece. İsteyince mutlu olabilirsin lakin isteyince haz duyamazsın. 

             Ve bütün kavramlar arasındaki büyük kuralları yıkarak mutluluğun olumsuzunun mutsuzluk olmadığını iddia ediyorum.

              Yaşamak mutlu olmamaktır. 


Yorumlar (2)
Hasan Tabak 8.06.2012 22:32
Hiç kimse mutluluğunu devamlı sürdüremez mutluluk dediğiniz gibi bir amaçtır.Değişik nedenlerle kısa bir zaman için mutlu olabilirsiniz lakin
isteyince haz duyamazsınız. Yaşamak mutlu olmamaktır çok doğru insanlar
mutlu olmaları için toplumsal yaşamın içinde kendilerine bir yer bulmaları o düzene ayak uydurmaları yaşamak umudu içinde kendileri ve etraflarıyla değişik zamanlarda mutlu olmaları demektir.Haz duymadığınız bir mutluluğun olumsuzu mutsuzluk olamaz (yerinde bir tespit)
Bir insan kendini yaşamına göre mutlu olarak görür ve öyle devam edeceğini sanır mutsuzluğa düştüğü an işte o zaman mutlu olmadığını anlar.
Makalenizi baştan sona kadar zevkle okudum canım kardeşim size katılıyorum( isteyince mutlu olabilirsin lakin isteyince haz duyamazsın)
sevgi ve saygılar

Poyraz Poyrazoğlu 9.06.2012 12:43
Teşekkür ediyorum bu özen verilmiş ayrıntılı yorumun için.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6437
2 Firari Fırtına 4485
3 Mustafa Ermişcan 3937
4 Hasan Tabak 3607
5 Nermin Gömleksizoğlu 3240
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3088
7 Uğur Kesim 3088
8 Sibel Kaya 2950
9 Enes Evci 2654
10 Turgut Çakır 2332

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:2480 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com