. .  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 58 Puanı: 1019

22 Ağustos 2012 Çarşamba 
İnsanlar üzerinde psikolojinin ağır darbesi
Okunma: 1576

 Psikoloji denildiğinde akla ilk gelen şey ruhsal çağrışımlarımızdır bence, ama olaya bir de diğer bir açıdan baktığımızda psikolojinin insan hayatı üzerinde çok derin etkiler yaratabileceğimizi de görebiliriz. Psikolojik bir şekilde insanlar üzerinde ağır hasarlar yaratabilir ve olayı kendi lehinize çevirebilirsiniz. Psikolojik baskılar sonucu insanların bile anlam veremediği bir tıravma vakası ortaya çıkabilir. Şiddet sadece bedene uygulanan hasar verici tepkilerden ibaret değildir. İnsan isterse psikolojikmen de karşı tarafa büyük ataklar yapabilir ve düşünce galibiyeti elde edebilir.
 
 Kısa bir örnek;
 
  Osmanlı tokatını duymayanımız kalmamıştır herhalde. Ama Osmanlı tokatının gerçek tarihini araştırmayı seven kişiler dışında fazla bilen olmadığına inanıyorum. Osmanlı tokatı; Osmanlı zamanında savaş sırasında eğitimli (savaşamayacak durumda olan) insanları düşmanın en önemli askerlerini tokatlamasından geliyor. Bu eğitimli insanlar ( söylentilere göre deliler) küçük yaşlardan itibaren mermerleri tokatlayarak ellerini nasırlaştırıp bir insanın vuruş gücünün yüzlerce katı ağırlığında vurmalarını sağlıyordu. Düşman ordularının bir sözü ise hem psikolojik baskının önemini hem de güldürücü bir çağrışım yaratıyor bana ' bunların delileri tokatla bizlere bunları yapıyorsa akıllılarını düşünemiyoruz bile'.
 
 2. örnek;
 
  Günün biri işkenceleri ile nam salan bir ceza evine tecavüzden biri düşer. Gardiyanlar her gün aralarından birini seçip işkence ediyorlarmış. Baş gardiyan tecavüzden giren adamın (adam dediğime bakmayın) yanına gelir ve yarın sıra sende der. Adam korkular içerisindedir ve diğer günü korku içerisinde beklemeye başlar, gün doğar ve gardiyan içeri girer ama o adam yerine başkasını kolundan tutar ve adama yaklaşıp yarın sıra sende der. Bu 'yarın sıra sende' demeleri epey sürer ma bir türlü sıra adama gelmez. Gardiyanlardan biri başgardiyana sorar: 'her gün yarın sıra sende deyip duruyorsun ama bir türlü ona sıra gelmedi. Başgardiyanın verdiği cevap ise psikolojik işkencenin bir diğer örneğidir; ' eğer ben ona yarın sıra sende deyip işkence edersem o diğer bir sırası gelinceye kadar o korkuyu içerisinden atar, ama ben hep yarın sıra sende diyorum ve o her gün o korkuyla yaşıyor, işte en büyük işkence budur.

Yorumlar (7)
Halit DURUCAN 22.08.2012 02:23
Sevgili Veysim, psikolojiyi örnekleyerek güzel bir şekilde aktarmışsın. Bir insanı bıçaklayıp öldürürsen onu bir kez öldürürsün. Ama psikolojik baskı yaptığında o adamı hergün öldürürsün ki bu durumdaki bir mahkum bir an önce ölüp kurtulmayı isteyecektir. Osmanlı Tokatı meselesine gelince; tokatın güçlenmesi için her gün saatlerce mermerlerin tokatlandığını ve böylece mermerlerin bile yıprandığını okumuştum ancak, delilerin düşmanları tokatlamak için eğitildiğini senden öğrendim. Bu benim için bir artı bilgi oldu. Çok teşekkürler Veysi'im senden böyle araştırma yazıları bekliyorum. Yine Ramazan'ım ile karıştırdım; yaşlılık işte çaktırma. Gözlerinden öptüm

. . 22.08.2012 18:28
Üstadım, araştırmayı seviyorum ama iş bunu yazıya aktarmak olunca onu siz üstadlar kadar beceremiyorum. Ama arada böyle araştırma yazıları yazmaya çalışırım. O Osmanlı tokatının deliler tarafından atıldığını bir arkadaştan duymuştum ve o düşman askerlerinin söylediği sözü de duyunca ben de inandım. Üstadım ne yaşlılığı, beni Ramazan Abi gibi değer verdiğim biriyle karıştırman da beni gururlandırdı. Üstadım, sizin bu dünyaya kazandıracağınız çok şeyleriniz var. Ellerinden öpüyorum Üstadım.

. . 22.08.2012 23:34
Ramazan Abi, şimdiye kadar unutamadıysan o bilgileri bu saatten sonra da biraz zor unutursun gibime geliyor

. . 22.08.2012 23:52
Seçme imkanımız varmıydı?

. . 22.08.2012 23:57
Muhabbet aldı başını gidiyor, dur bir su dökeyim ardından.

Halit DURUCAN 23.08.2012 00:07
Veysim, hakkımdaki olumlu düşüncelerinden dolayı ben teşekkür ederim. Siz gençlerle yazışmak, paylaşmak ve espri yapmak bir başka güzellik benim için. Zaman ve şartlar imkan verdiğinde her ikinizi de görmeyi hedefliyorum. İnşallah gerçekleşir. Öptüm gözlerinizden. Allah'a emanetsiniz

. . 23.08.2012 00:27
Ramazan Abi, selametle.

Üstadım, sizinle de konuşmak çok güzel ve büyük bir zevk alıyorum. Umarım görüşme ve yüz yüze tanışma imkanımız olur. Teşekkürler.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6921
2 Firari Fırtına 4863
3 Eyyup AKMETİN 4740
4 Mustafa Ermişcan 4354
5 Hasan Tabak 4029
6 Nermin Gömleksizoğlu 3627
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 3571
8 Uğur Kesim 3395
9 Sibel Kaya 3330
10 Enes Evci 3008

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:4989 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com