Arif Özlü  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 98 Puanı: 561

13 Aralık 2012 Perşembe 
EĞİTİM SİSTEMİ
Okunma: 771

Yedi yaşında başlamıştık bir çoğumuz okula.Hayata geç kalmışlıklara burdan başlıyordu aslında .Kazanmış oluyorduk zaten alışkanlıklarımızın bir çoğunu eğitim biraz zorlaşıyordu artık bu dönemden sonra.Yeteneklerimizin , becerilerimizin farkına varamadan başlıyordu tüm ezberci sisteme köleliğimiz.Tek eğlencesi oyun oynamaktı bir çoğumuzun.Belki biraz da televizyon izlemek..Hep izliyorduk..Hayata geç kalışımızı izledikleri gibi.Dört beş yaşında başlamamız gereken bir okula yedi yaşında başlıyorduk.Okuma yazmayı öğretmeye çalışıyorlardı ilk başta , öğreniyorduk çok zaman geçmeden.Bir dönem sonunda hemen hemen hepimiz okuma ve yazma yapacak seviyeye geliyorduk.Sonra müfredattaki bilgiler aşılanmaya başlanıyordu hepimize.
Eğitim sistemimiz de anayasanın ilk maddeleri gibi katıydı. Belki anayasa için gerekli olan bu katılık eğitim sistemi için gereksizdi. ‘’Sorgulatma’’ ,’’ sorgulatmasına izin verme’’ ve  ‘’sorgulamanın bahsi bile açılmaz’’dı.Bize öğretilenleri doğru ya da yanlışlığının önemi olmadan onları öğreniyorduk..Söylenilen her şeyi direk kabul edip ezberliyorduk.Hangi birimiz 1.Dünya Savaşında neden hep Almanya yenilince yenilmiş sayıldık yalanını sorgulayabildi ki o zamanlar..Kazandığımız tek cephe varken , kaybettiğimiz üç dört cephe vardı..Çocuk bile olsak bunu görebiliyorduk.Belki bir çoğunun aklına da gelmiş bir soruyken hep korktuk.Azar işitmekten , dayak yemekten , bağırmalarından..
Sonra her sabah antlar içtik.. Türk'üm diyerek , ‘’doğruyum’’u ekleyerek ve de çalışkanım diye gururlanarak..Derslerde hep ''bir Türk dünyaya bedel'' sözleriyle gururumuz okşandı..Bunların aslında yarar yerine zarar getirdiğini yeni yeni anlıyor Türk insanı..Türkiyeli olmaktan gurur duyup , Türkiye'nin daha iyi bir ülke olması için önce kendisine sonra çevresine faydalı bireyler olacağımıza , Türklüğümüzden gurur duyup , gereksiz bir öz güvenle gerektiği kadar araştırmadık , sorgulamadık sadece verilenleri aldık..İsteyenlere de izin verilmedi..Türkiye'deki eğitim sistemi insanları yaşamlarına hem geç kaldırıyordu , hem de insanların düşünmesine engel oluyordu .Aramızda şanslı olanlar vardı ki güzel öğretmenlerle karşılaşıp güzel eğitimler alabiliyordu.Hayatımız bu noktada biraz şansa indirgenmiş sayılıyordu aslında..Diğer türlü her gün yeminler içip , her gün biraz daha kendimize olan güveni artırıyorduk.
Ben neler isterdim mesela…
Kuzenim gelip bana ben neden Türk'üm diye sorsun isterdim mesela..Ya da bana niye Türk diyorlar Arif abi desin isterdim..Ya da komşumuzun gelip bana ben neden Kürt'üm diyebilmesini isterdim.Aslında ırk kavramlarının bu kadar da önemli olmadığını anlatmak isterdim onlarda.Aynı topraklarda yaşamanın daha önemli olduğunu da.Bizlere şavaşın tüm gerçeklikleriyle anlatılmasını isterdim..Kaybettiysek kaybettik , kazandıysak kazandık.Almanya kaybetmiş de biz de onlar kaybetti diye kaybetmişiz.Söyleyin gerçekleri ki bizim daha yenilmez olmadığımızı görsün çocuklar.Görsün ki daha iyi olmak için çalışsınlar.Bir de bizim sürekli olarak çalışmak ve gelişmek zorunda olduğumuzun gençlerimizin tamamına aşılanmasını isterdim..Antlarımızda ''doğruyum'' ifadesi yerine ''doğru olmalıyım'' ve '' çalışkanım'' ifadesi yerine ''çalışkan olmalıyım'' ifadeleri olsun isterdim..Türkiye topraklarında yaşayan bir Türk olarak okula erken yaşta başlamak isterdim mesela..Hayatımın devlet denen bir kavrama göre şekillenmesinden nefret ederim mesela..

Yorumlar (3)
Arif Özlü 13.12.2012 02:24
Olaya kendi açımdan bakarak yazdım , genel bir bakış açısıyla yazacak olsam deneme tarzını tercih ederdim.Yorum yazarsanız eğer bunu dikkate alarak yazarsanız sevinirim.

sevda - 13.12.2012 22:21
Arif kardeşim,bence hiç söylenip hayıflanmaya hakkın yok çünkü sizler bizlerden çok daha şanslısınız,bizim zamanımız da inan daha çok baskı ve dayak vardı,şimdi öğrenciler daha özgür en azından içindekileri doğru ya da yanlış söyleyip tartışabiliyorlar ben çocuklarımdan biliyorum bazen anlatıyorlar öğtermenleriyle olan konuşmaları tartışmaları hayret ediyorum bizim zamanımız da bırak tarışmayı iki kelimeyi bir araya getiremezdik korkudan,hem okul yaşı o kadar geç değil,şimdi anasınıfından başlıyor çocuklar daha çok eziliyorlar bu devlette yaşıyorsan mecbur ona göre şekillenmelisin sonuçta bu devletin adamı olacaksın öyle değil mi?yanılmıyorumdur umarım kendimce düşüncelerimi söyledim sadece kardeşim.

Arif Özlü 14.12.2012 02:39
Bu durumun yani öğrencilerin daha özgür konuşması durumunun daha rahat olması gerektiğini düşünüyorum.Bence yaş geç , okuldaki ilk bir iki yıl zaten direk okuma yazma öğretilsin diye bir düşüncem yok , oyun öğretilsin ya da spora yönlendirmeler bu yaşta başlasın. Bu devlette yaşıyorum ama bu devletin adamı olma gibi amacım yok...Sevmediğimden değil bu toprakları , bu toprakları seviyorum..Ama bu devletin adamı olmam.. Teşekkürler düşüncelerin için :).


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6331
2 Firari Fırtına 4392
3 Mustafa Ermişcan 3777
4 Hasan Tabak 3482
5 Nermin Gömleksizoğlu 3146
6 Uğur Kesim 3016
7 Ömer Faruk Hüsmüllü 2885
8 Sibel Kaya 2863
9 Enes Evci 2573
10 Turgut Çakır 2269

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:70 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com