Emre Altun  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 67 Puanı: 743

15 Mart 2013 Cuma 
Engellere dair söylemler
Okunma: 631

Engeller, iki sonuç ortaya çıkarır. Başarmak ve başaramamak.
 
Engeller, aşmak içindir, sözü herkesçe bilinir. Tüm kekemeliğine rağmen toplum içinde dolaşan, sohbet eden, be be ben deyişinden utanmayan, yaşadığı zorluklara rağmen yüzündeki gülümseyişiyle güneş gibi hayatımızda parlayan insanlar vardır. Türkü ustası Hüseyin Turan bu insanların en ünlüsüdür. Konuşurken kapıldığı kekemeliğe rağmen, o güzel türküleri seslendirmekten, hayata gülerek yaklaşmaktan, örnek olmaktan vazgeçmeyen birisi. Etrafımızda onun gibi bir sürü insan var. Şehir içi otobüslerinde ( İzmir için ESHOT, İstanbul için İETT gibi) tekerlekli sandalyesiyle üşenmeden, utanmadan, çevreden gelen bakışlara aldırmadan, hatta bazen şen yüzüyle ve kahkahasıyla ve tatlı sohbetiyle insanlara yaşama aşkı aşılayan insanları siz de gördünüz. Yüzünün yanık olması, estetik olarak hoş görünmemesi, insanlarda bir tiksinme yaratmasına rağmen sosyal yaşamdan kopmayan, okulunu aksatmayan, inadına hayata asılan insanlar da var.
 
Örnek almak, insanı geliştiren başlıca metodlardan biridir. Bizler yeni doğan bir bebekken hep çevremizi örnek alarak, onların tavır,hal, hareket, konuşmalarını birebir tekrarlayarak yetişiriz. Böylelikle alışkanlıklarımız, giderek kişiliğimiz oluşur. Yukarda saydığım engellerini aşmış başarılı insan modellerine benzemenin yolu da onları örnek almaktır. Bu insanların bazı temel özellikleri vardır, onları kısaca yazalım:
  1. Engeliyle barışık olmak.
  2. İnsanların yaklaşımını önemsememek. ( Gerek acıma olsun, gerek takdir etme olsun. )
  3. Hayata bir tutamak noktası oluşturmak. ( müzik, okul, gezmek vb. ki bu otamatik olarak gelişir. )
  4. Üstelemek, mücadele etmek.
  5. Ringte yere yatmışken , hakem geriye doğru sayarken, zorda olsa ayağa kalkmak. ( anladınız siz )
  6. Gülümsemek.
  7. Sabretmek.
Bu listeyi uzatabiliriz, ama amacım engelleri aşmanın 72 yolu gibi saçma bir şey ortaya çıkarmak değil. Arif olana yek işaret kafi, biz burada 7 sayısının kemale işaret eden tılsımına binaen yedi madde saydık. ( 7 gün, 7 nota, 7 renk)
 
Engellerin ortaya çıkardığı bir de başaramamak sonucu var. Başaramamak ise sanal bir sonuçtur; çünkü hayat bir varış noktası değil bir yolculuk olduğundan başaramamak aslında bir tecrübe kaynağıdır. Aslında başarmak yolunda edinilen bir bilgi, geçilen bir basamak gibidir. Bu yüzden başarısız olan kişi üzülse de yılma, vazgeçme yolun değil , hırslanma , yeniden asılma, her şeye rağmen devam etme yolunu benimserse iyi günlere daha çabuk varacaktır.
 
"İnsan iyi , doğru bir şey yapınca ne güzeldir hayat. " Dostoyevski
 

Yorumlar (0)

İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6293
2 Firari Fırtına 4357
3 Mustafa Ermişcan 3725
4 Hasan Tabak 3442
5 Nermin Gömleksizoğlu 3116
6 Uğur Kesim 2990
7 Sibel Kaya 2835
8 Ömer Faruk Hüsmüllü 2818
9 Enes Evci 2541
10 Turgut Çakır 2248

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:133 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com