Arif Özlü  Mesaj Gönder

Popülerlik
Özgür Roman Sıralaması: 96 Puanı: 613

17 Mart 2013 Pazar 
Türkçe'mize sahip çıkalım - 1
Okunma: 1042

  Günlük hayatta konuştuğumuz Türkçe'mizi yazıya dökerken çok hatalar yapıyoruz sanırım..Bir milleti,halkı bir arada tutan en önemli unsurlardan bir tanesi de dilidir. Türkiye'deki gençler olarak son yıllarda telefon ve bilgisayarın iyice yaygınlaşmasından sonra çok ciddi hatalar yapmaya başladık ve dikkat etmemeye başladık. Dili yok olan bir toplum , yok olmaya da mahkumdur. Yanlış kullanımlar ile ilgili araştırmalar yaptım ve benim de çok yaygın olarak yaptığım hatalarımın olduğunu fark ettim.Bu yazımda onlardan bir kısmını sizlerle paylaşacağım.
 
--- "herşey" değil "her şey" "bir çok" değil "birçok" "pekçok" değil "pek çok" "can siperane" değil     "cansiparane" "her hangi" değil "herhangi"
 
--- "Göz var nizam var."(nizam: 1.Düzen. 2.Kural.) değil "Göz var izan var."(izan: Anlayış, anlama yeteneği.)
 
 ---"baya" değil "bayağı"(oldukça, epey. -Hayır işlemeden geçen günü heder olmuş addederek bayağı canı sıkılır.-E. E. Talu -Bayağı pahalı.)
 
--- "orjinal" değil "orijinal" - "kareografi" değil "koreografi"
 
--- "hoşçakal" değil "hoşça kal"
 
--- "hoşgeldin" değil "hoş geldin"
 
---  "aferim" değil "aferin"
 
---  "Türk öğün çalış güven" değil "Türk övün çalış güven"
 
---"vejeteryan" değil "vejetaryen"
 
 Türkçe'mize sahip çıkalım. 
(Devamı gelecektir.) 
 

Yorumlar (18)
? . 18.03.2013 07:55
İyi de saydığın kelimlerin çoğu Türkçe kelimeler değil; kimi, neye sahip çıkmaya davet ettiğini tekrar bir gözden geçirmeni öneriyorum.

Arif Özlü 18.03.2013 12:05
Mehmet yine en alakasız yorumu yazmışsın , helal olsun :).

Anlatmak istediğimi anladın da işte amacın farklı.Dünya üzerinde sadece kendine has olan ve başka bir dilden hiç bir şey almamış olan dil var mıdır ? Bu mümkün değildir ? Zaten öyle bir şey olsa bugünkü ''Kürtçe,Türkçe,Lazca,Çerkezce'' gibi dillerin de ortaya çıkması mümkün olmazdı. Bu kelimelerin bir çoğu Arapça kökenli zaten , Osmanlıcada çok kullanılan kelimeler.Ve bunların ''Çağdaş Türkçe'' denen günümüzdeki kullanımına geçerken çeşitli hatalar,yanlış kullanımlarını olduğunu vurgulamak istedim..

Arif Özlü 18.03.2013 12:05
''Bu mümkün değildir'' ifadesinden sonra ''.'' olacak , soru işareti değil..

? . 18.03.2013 12:14
Gaf yaptığını kabullenemezsen de; toparlamaya çalışmışsın. Belki ikna edeceğin birkaç kişi bulursun. Neyse; amacım yaptığın gafa daha fazla kapılmanı önlemekti. Sonra toparlaman imkânsız olurdu.

Not: Kelimelerin birçoğu arapça kökenli değil.

Başarılar.

Hikmet Benol 19.03.2013 00:20
Bence de tartışmaya gerek yok zaten günlük dilde yaptığımız hatalardan bahsediyor yani herkesin kullandığı kelimeler yararlı olacağına eminim ben okurken bu kelimenin doğrusu buy muymuş dedim açıkçası . Teşekkürler arif.

Ümit Zafer Bağcı 19.03.2013 08:43
Memed. Abi, şöyle bir şey vardır: Dil de insanlar gibi canlıdır. Gelişebilmesi için yabancı dillerden yeni sözcükler alır, gelişen toplumla beraber kendi sözcüklerinde bazı değişiklikler yaşar ama önemli olan bu aldığı sözcükleri, dilin kurallarına uygun olarak biçimlendirip; kendine uygun bir hale getirmesidir. Türkçe de birçok dilden etkilenmiştir ama bu sözcükleri sindirip Türkçeye kazandırmıştır. Mesela günümüzde selam değil de slm yazıyorlar. Eğer böyle olursa dediğin konuda haklısın. Bu gibi durumlar dilimizi yozlaşmaya sürüklerler. Biz Arapça veya Farsça sözcükleri bırakın, Türkçe sözcükleri bile doğru telafuz edemiyoruz. Bu da Türk milletinin değerlerine verdiği saygıyı gösterir.

? . 19.03.2013 09:44
Hakikaten enteresan!
Türk Dili ve Kültürü hakkında korkunç bir cehalete sahip olanların; çıkıp Türk Dili ve Kültürü hakkında "bilgelik" taslamaları düşündürücü!
Efendiler,
Dillerin canlı olması; kendi içinde gelişmesi farklı birşeydir, başka dillerden etkilenmesi daha farklı birşeydir. Farklı dil grubundaki kelimeri örnek göstererek, bunlar Türkçe kökenli kelimelerdir;bu kelimelerimize sahip çıkalım denilmesi ise çok daha farklı birşeydir.
Her halkın mensuplarının kendi dili ve kültürüyle övünme ve yaşatma hakkına sahip olduklarını düşünüyorum. Ancak kendi dillerindeki kelimleri unutup, başka dillerdeki kelimlerin (lûgatlarında dahi olmamalarına rağmen)Türkçe olduklarını sanmaları, kendi dillerine, kültürlerine, tarihlerine hakarettir, ihanettir, cehalettir.
Tabii bana göre...
Arif'in yazısında sahip çıkalım diye saydıkları kelimlerin çoğu; Hint Avrupa Dil Grubundaki dillerde yer alan kelimelerdir.
Umarım Türkçe'nin hangi dil grubunda yer aldığını her kes biliyordur.
Haydi kolay gelsin.
Benden bu kadar.

Ümit Zafer Bağcı 19.03.2013 09:51
Benim yaptığım yorumu tekrar okumanı öneririm. Ayrıntıları atlamışsın!

Arif Özlü 20.03.2013 18:05
Sevgili Mehmet, buraya ne zaman içerisinde ''Türk'' sözcüğü geçen bir şeyler yazsam nedendir bilinmez konuyu en alakasız yerlere bağlayıp saptırmaya çalışıyorsun olaya.Yapma.
Her dil başka bir dilden türemiştir.Ve başka dillerle de sürekli etkileşim içerisindedir.Bu Türkçe için de Kürtçe için de Arapça için de böyledir.Benim vurgu yapmak istediğim şu an Türkiye'de kullanılan ve Latin Alfabesiyle Türkçe yazılan kelimelerin doğru yazımı.Arapçadan,Farsçadan,Fransızcadan ya da herhangi bir dilden bizim dilimize geçmiş olması , bizim onu sahiplenemeyeceğiz anlamına gelmez.''Modern Türkçe'' denen günümüz Türkçesinde kullanıyoruz bunların bir çoğunu.Sadece düzgün kullanmamız gerektiğini belirttim.Ama senin içerisinde ''Türk'' kelimesi geçen hiç bir şeye tahammülün yok gibi.Daha önceden de yaptın bunu.Yapma etme.Yapacaksan da benim yazılarımda yapma.

Fatoş Nihal Aytaç 21.03.2013 02:18
Orijinal mi Türkçe imiş, sahip çıkacakmışız?

? . 21.03.2013 09:10
Ne alakası var Arif,
Sizden daha fazla Türkçe'yi savunmuş buldum kendimi şimdi.
Dilin "oluşumu" hakkında ise 4 teori vardır; ama sadece teoridir. Kesinlik yoktur. Dediğim gibi etkileşim farklı bir şeydir; dilin "oluşumuyla" alakalı değildir ve bu kesindir.
Bu bağlamda söylenecek şey şu olur:
Evet, bütün diller birbirinden etkilebilir ve bu kaçınılmazdır. Güçlü olan, baskın olanı ayakta kalır.
Ayrıca yabancı kelimeler bir dili sindirir. Dil yabancı kelimeleri sindiremez.
Mesela orijinal; Allah rızası için Türkçe "öz" sözcüğünün suyu mu çıkmıştır?
Mesela öğret-men; Allah rızası için öğret'in sonundaki "men" ekinin ne işi var orada. Akıllının (!) biri çıkmış ingilizce "man" sözcüğünün okunuşunu eklemiş "öğret"in yanına: Al sana öğreten adam... Çok da güzel yedirmiş yani...
Ayrıca ben "özcü" biri olarak nitelerim kendimi. Doğa gibi insanların da "özlerine" dönecek olmaları durumunda hiçbir şiddetin söz konusu olmayacağına ve dünyanın yaşanılır bir yer olacağına inanan birisiyim.
Bu yüzden sürekli yinelerim: HER KES ÖZÜNE DÖNMELİ VE BİRBİRİNİ BÖYLE KABUL ETMELİ...

Ümit Zafer Bağcı 21.03.2013 15:29
Memed Abi, herkes özüne dönmeli diyorsun ama kast ettiğin özü yine biz insanlar olarak ortaya çıkıyoruz. Biri ben Türküm diyor, diğeri ben Ermeniyim diğer, başka biri ben İtalyanım diyor ve milletler arası çatışma çıkıyor. Bu milletler arası çatışmanın çıkmasının sebebi ne? Tabiki de milliyetçilik. Oysa hepimiz Allah'ın kuluyuz. Küçücük bir dünyada ahireti kazanmak için mi uğraşıyoruz, yoksa bu geçici dünyada bölünmüşlük oluşturarak saltanat kurmak için mi? Bu dünyanın tümü Kürtlerin olsun ya da tümü İngilizin olsun, inan bana ahirette İngilizlerin toprağı çok diye onlara artı bir muamele göstermeyecekler. Yani söylemek istediğim, bu milliyetçilik konusu sırf dünyalık çıkarların doğurduğu şeytan oyunundan öte değildir. Ben herkesi Allah'ın kulu olarak görüyorum. Bu yüzden herkes benim gözümde eşit...

? . 22.03.2013 08:31
Ümit kardeş,
Anlatmaya çalıştığım şeyden farklı bir görüşe odaklanmışsın.
"Özüne dönmek" deyiminden "herkes ölsün, toprak olsun" görüşü çıkarmayışını şimdilik bir ümit ışığı olarak görüyorum.
Bahsettiğim şey şudur: Karga sesini ile bülbül sesini birbirine karıştırmayalım. Bülbülün karga gibi ötmesi, karganın ise bülbül gibi ötmesi maymunluktan başka bir şey olmaz. Bu yüzden ötüşünden razı olmasına rağmen karga, dilini bülbüle dayatmaz; bülbül de öyle... İkisi de özündedir ve birbirini böyle kabul etmiştir. Doğa bu şekilde renklidir. Her yer ne siyah, ne de beyazdır; rengarenktir. Buraya kadar anlaşıldıysa; etkileşimi ve diyalogu farklı örnenklerle tartışabiliriz.

Ümit Zafer Bağcı 22.03.2013 10:24
Memed Abi, ben üstteki yorumumu sadece "Özüne Dönmek" ten yola çıkarak yapmadım. Hani Kürt-Türk, Şii-Sünni vb ayrımı yapıp bir birini öldüren, şeytanın yolundan ilerleyen insanlar için yaptım. Sende de aşırı milliyetçilik kokusu aldığım için bu yorumu sana yaptım. Sen benden daha iyi biliyorsun ki, Kürt ve Türklerin arasında bir sorun yok! Bizi birbirimize düşürüp amaçlarına ulaşmak isteyen karanlık güçler var. Eminimki sen bunu benden kat kat daha iyi biliyorsundur. Yoksa ben biliyorumki hiçbir kürt kardeşim, bizim hakkımızı vermiyorsunuz deyip, günahsız insanların kanını akıtmaz. Allah'ın yarattığını öldürmek ne demek ya? Bu yazının altında da bu yorumumu atmamamın nedeni sen yine yazıyı farklı yönlere çektin o yüzden.
Bu sorunların en büyük nedeni: İnsanların nefsi arzularına uyup, dünyayı ebedi yurt olarak görmeleridir. Bana dünyanın tapusunu verseler kabul etmem, ben ne yapacağım öldüğüm zaman cesedimi çürütecek dünya toprağını. Eğer bu zihniyeti yakalayabilseydi insanoğlu bu durumda olmayacaktık.

? . 22.03.2013 10:56
Ha o konuya girecekseniz; bu yazıyla hiç alakası yoktur. Bambaşka bir konudur.
Kimin ne olduğunu, kimin melek kimin şeytan olduğunu, kimin kimi meşru gördüğünü, halkın ne istediğini ise dün Diyarbakır'da halk bütün dünyaya ispatlamıştır. Dünyanın en kalabalık topluluğunun bir araya gelmesiyle... Başka örneği de yoktur. Anlayan anlar, anlamayanın da aklından zoru var. Başka izahı da yoktur bunun.

Ümit Zafer Bağcı 22.03.2013 11:27
Ben de onu diyorum ya. Kürt halkı bu durumun bir oyun olduğunu anlamıyor mu? Hiç mi tarih bilgisi yok? ABD ve Avrupalılar kaç kere başkalarını kullanarak toprağımıza egemen olmak istedi? Arapları da kandırmadılar mı? Yani Kürt halkı bu durumun fark edemiyor mu?

? . 22.03.2013 11:42
Siz dert etmeyin bunu kendinize efendim; Kendi tarih bilginizi Kürt halkının tarih bilgisiyle kıyaslarsanız kendinizi uçurumun dibinde bulursunuz.
Kürt Halkı; Medler'i de, Eyyübiler'i de, Mervaniler'i de, Botan'ı da çok iyi bilir. 1071'i de bilir. Hatta sonrasında Lazlar'a yapılanları da; ırzlarına nasıl geçildiklerini, sürgünlerini de bilir. Çerkezleri de bilir, Suryanilere ve Ermeniler'e yapılanları da bilir. Dersim'i de bilir, Zilan Deresini de bilir. Halepçe'yi de bilir Hocalı'yı da, 33 kurşunu ve Roboski'yi de bilir.
Asıl soru şu olmalı: Siz kim olduğunuzu biliyor musunuz ya da kendinizi ne sanıyorsunuz?

Ümit Zafer Bağcı 22.03.2013 18:13
Neyse memed Abim, ben söyleyeceklerimi söyledim. Bunu da bana fark ettirdin ki, bir ateistle tartışmak ne kadar zorsa aşırı bir milliyetçi ile tartışmak da o kadar zormuş.


İçeriği Paylaş

Arkadaşını davet et
Adınız Soyadınız:
Arkadaşınızın e-mail adresi:

Popüler Yazarlar
   YazarPuan
1 .. .. 6494
2 Firari Fırtına 4532
3 Mustafa Ermişcan 4015
4 Hasan Tabak 3664
5 Nermin Gömleksizoğlu 3287
6 Ömer Faruk Hüsmüllü 3171
7 Uğur Kesim 3126
8 Sibel Kaya 2999
9 Enes Evci 2696
10 Turgut Çakır 2367

Bu Nedir? - En Popüler 100 Yazar
Özgür Roman

Romanlar- Hikayeler - Denemeler - Senaryolar - Çocuk Kitapları - Şiirler - Günlükler - Yazarken - Röportajlar - Forum - Biz Kimiz? - RSS

Çevrimiçi Kullanıcı Sayısı:401 
 Özgür Roman üyelik sözleşmesi için tıklayınız 

© Özgürroman 2008 - 2011 - info@ozgurroman.com